dokument rękopiśmienny na pergaminie
wys. 76 cm, szer. 60 cm
zakup w antykwariacie Wójtowicz s.c., Kraków, 2016 (zakupiony przez Muzeum 400 lat po wystawieniu dokumentu w Warszawie)
nr. inw. MOS/H/2847
Dokument został wystawiony w Warszawie dnia 29 kwietnia 1616 roku przez króla Zygmunta III Wazę. Według ustaleń sandomierskiej Komisji Dobrego Porządku (Komisji Boni Ordinis), w II połowie XVIII wieku statut sandomierskiego cechu krawców z 1616 roku znajdował się w Sandomierzu. Później zapewne został wywieziony przez Austriaków. W lipcu 1937 roku został zakupiony w Wiedniu przez kolekcjonera i właściciela Apteki pod Białym Orłem w Białej (dziś Bielsko-Biała) mgra Stefana Ganszera za 40 zł. Jego kolekcja została wystawiona na aukcji antykwarycznej w Krakowie 5 listopada 2016 roku.
Pierwsze i ostatnie formuły są spisane po łacinie, a dyspozycja (właściwy statut) piękną staropolszczyzną. W dokumencie tym spisano statut cechu krawców w Sandomierzu i przywileje nadane w XVI wieku przez króla Zygmunta Augusta, które spaliły się w czasie wielkiego pożaru Sandomierza w dniu 11 maja 1612 roku. Król Zygmunt III Waza potwierdził przywileje i własnoręcznie się pod nimi podpisał – w lewym dolnym rogu dokumentu. Oprócz niego podpisał się pisarz kancelarii królewskiej Mikołaj Choromański – w prawym dolnym rogu dokumentu. Jest to jedyny zachowany w tak dobrym stanie statut cechu sandomierskiego.
Foto.: Marek Banaczek
Opracował: Dział Historyczny