Czas powstania: 1932 (Wyd. Minist. Poczt. i Tel.)
Wymiary: 8,8 x 13,9 cm
Zakup 2020
Zbiory Działu Literatury Muzeum Okręgowego w Sandomierzu
Karta bożonarodzeniowa, której awers ozdabia wizerunek chłopca z Wileńszczyzny w tradycyjnym stroju kolędnika i z kolorową gwiazdą betlejemską w ręku, umieszczonego na białym tle. Ilustracja należy do cyklu "Polskie typy ludowe" autorstwa Zofii Stryjeńskiej.
Zofia Stryjeńska (ur. 1891 r. w Krakowie, zm. w 1976 r. w Genewie) - jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych postaci polskiego malarstwa i sztuk plastycznych w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Malarka, autorka grafik, ilustracji , plakatów, projektów z dziedziny wzornictwa przemysłowego oraz scenografii. Autorka podręcznika dobrych manier "Światowiec współczesny" (wyd. pod pseudonimem prof. Hillar)oraz wspomnień "Chleb prawie że powszedni. Kronika jednego życia". Jej twórczość zaliczana jest do nurtu art déco (syntetyczna forma, żywa i jasna kolorystyka, geometryzacja). Ulubiona tematyka: rodzima kultura ludowa i mitologia słowiańska.
Pocztówka adresowana do rejentowej Przyłęckiej (matki Aleksandra Patkowskiego), wysłana 22 grudnia 1933 r. na sandomierski adres ul. Żeromskiego 7. Na rewersie kaligrafowany tekst: "Najserdeczniejsze życzenia wesołych Świąt oraz pomyślnego Nowego Roku" oraz podpis nadawcy.
Notę opracowała:
Elżbieta Kownacka