2
2

Moneta kolekcjonerska: Jacek Malczewski

Wielkość liter

Moneta kolekcjonerska: Jacek MalczewskiCzas powstania: 2003

Nr inwentarzowy: MS-2335/H

Przekaz, 2004 r. (Narodowy Bank Polski)

Srebro, farba

Wymiary: 40,00 x 28,00 mm

Waga - 28,28 g

Zbiory Działu Historycznego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

 

Moneta kolekcjonerska Narodowego Banku Polskiego z serii „Polscy malarze XIX/XX wieku” poświęcona Jackowi Malczewskiemu (1854-1929) o nominale 20 zł. Wybita stemplem lustrzanym, w kształcie prostokąta z zaokrąglonymi rogami, w nakładzie 64 tysięcy sztuk. Rewers monety przedstawia autoportret Jacka Malczewskiego z obrazu „Autoportret  w  zbroi".  U  góry  napis:  JACEK  /  MALCZEWSKI, u  dołu  daty: 1854-1929. W  prawym  dolnym  rogu  paleta  i  trzy pędzle. Na palecie farby: czerwona, żółta, zielona i niebieska. Awers: stylizowany  wizerunek  obrazu  Jacka  Malczewskiego „Śmierć". U dołu, z prawej strony wizerunek Orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Data emisji: 10.12.2003 r. Wytwórnia - Mennica Polska S.A. w Warszawie. Projektant monety: Ewa Tyc- Karpińska.

Moneta kolekcjonerska: Jacek MalczewskiSeria „Polscy malarze XIX/XX wieku” została zapoczątkowana w roku 2002 roku. Do tej pory, oprócz Jacka Malczewskiego ukazały się: Leon Wyczółkowski, Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Tadeusz Makowski. Aleksander Gierymski, Władysław Strzemiński, Artur Grottger, Zofia Stryjeńska, Piotr Michałowski, Józef Chełmoński, Alfred Wierusz-Kowalski i Olga Boznańska.

Jacek Malczewski urodził się w Radomiu (ówczesna diecezja sandomierska), w zubożałej rodzinie szlacheckiej. Jego rodzicami byli Julian Malczewski, generalny sekretarz To­warzystwa Kredytowego Ziemskiego w guberni radomskiej i Maria z domu Korwin. Swą edukację artystyczną rozpoczął w Krakowie, pobierając lekcje rysunku u L. Piccarda i uczęszczając jako wolny słuchacz do klasy W. Łuszczkiewicza w Szkole Sztuk Pięknych. W 1873 - za radą Jana Matejki - podjął regularny tok studiów u Łuszcz­kiewicza i F. Szynalewskiego. Naukę na uczelni uzupełniał prywatnymi lekcjami rysunku u F. Cynka. W 1872–79 studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (m.in. u J. Matejki) oraz w École des Beaux-Arts w Paryżu u H. Lehmana. Wykładał malarstwo w krakow­skiej Akademii Sztuk Pięknych (1896-1900 i 1910-1921), a w okresie 1912-1914 pełnił funk­cję jej rektora. W 1897 roku został członkiem-założycielem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”. Twórczość Malczewskiego była wielokrotnie prezentowana poza granica­mi kraju, doceniana i nagradzana, m.in medalami na międzynarodowych wystawach w Monachium (1892), Berlinie (1891) i Paryżu (1900). Jacek Malczewski był znakomitym malarzem i rysownikiem, oraz czoło­wym reprezentantem Młodej Polski, zwany ojcem symbolizmu w polskim malarstwie przełomu XIX i XX wieku. Artystyczne inspiracje i impulsy czer­pał Malczewski głównie z polskiej sztuki, tradycji i folkloru, dopełniając je oryginalnie interpretowanymi motywami mitologicznymi i biblijnymi wątkami. Uczył malarstwa kobiety, które wówczas nie miały prawa studio­wać w Szkole Sztuk Pięknych. W latach 1923–1926 mieszkając w dworze w Lusławicach, prowadził tam szkółkę malarską dla utalentowanych dzieci wiejskich.

Dział Historyczny Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:15427042

Obecnie na stronie 265 gości