2
2

Grocik strzały (tzw. sercowaty)

Wielkość liter

Grocik MS-1627/9/a. Fot.: P. WerensZłota, gm. Samborzec

kultura mierzanowicka (grupa samborzecka, faza późna)

wczesna epoka brązu

wymiary: długość 32 mm, szerokość 17 mm, grubość 4 mm

nr inw.: MS-1534/a

materiał: krzemień czekoladowy

Grocik MS-1627/9/a. Widok z góry i z boku. Fot. P. WerensZabytek odkryty podczas badań wykopaliskowych w 2002 roku w zespole grobowym u podnóża Kopca Kwacała w miejscowości Złota k. Sandomierza. Jeden z czterech krzemiennych grocików znalezionych w grobie należącym do mężczyzny w wieku 25-30 lat. Zmarły został ułożony na plecach w tzw. pozycji na żabę. Bogate wyposażenie grobu wskazuje na wyjątkową pozycję społeczną zmarłego: oprócz czterech grocików z krzemienia czekoladowego w grobie odkryto napierśnik z szabli dzika, ponad 1700 paciorków z muszli małży, paciorki z fajansu i poroża jelenia, zawieszki z kłów psa lub wilka. W grobie ponadto znajdowały się ozdoby wykonane z miedzi: cztery zausznice w kształcie wierzbowego liścia, okrągłe blaszki oraz pierścień.

Grocik ma formę wydłużoną, o silnie wciętej podstawie oraz częściowo ząbkowanej krawędzi. Reprezentuje formę typową dla kultury mierzanowickiej.

Nazwa kultury pochodzi od wsi Mierzanowice koło Opatowa. Początkowo był to ruchliwy lud, zajmujący się wypasem bydła i owiec. Stopniowo przyjął osiadły tryb życia i zajął się uprawą roli. Stosował już przedmioty wykonane z metalu, chociaż to kamień (np. krzemień pasiasty) był stale podstawowym materiałem do produkcji narzędzi, takich jak siekiery czy sierpy.

Bibliografia:

Florek M., Zakościelna A.: Wyniki badań ratowniczych na stanowisku 6 w Złotej, pow. sandomierski, w latach 2002-2004, Archeologia Polski Środkowowschodniej, t. 8, 2006, str. 41-56

Kaczanowski P., Kozłowski J.K.: Wielka historia Polski, Tom 1. Najdawniejsze dzieje ziem polskich (do VII w.), Kraków, 1998, str. 142-145

Notę opracował:

Piotr Werens

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:14098350

Obecnie na stronie 518 gości