2
2

Krzyż Walecznych nadany ppłk prof. Zbigniewowi Kabacie

Wielkość liter

Krzyż Walecznych nadany ppłk prof. Zbigniewowi KabacieNr. ks. inw. MS/H/2797

Materiał: patynowany na brązowo

Wymiary: 4,2 x 4,2 cm

Ustanowiony przez: Radę Obrony Państwa

Przekaz Andrzeja Kabaty (syna Z. Kabaty) z Vancouver w Kanadzie.

 

 

Krzyż Walecznych nadany ppłk prof. Zbigniewowi Kabacie11 sierpnia 1920 r. Rada Obrony Państwa podjęła decyzję o ustanowieniu Krzyża Walecznych, odznaczenia nadawanego żołnierzom i oficerom Wojska Polskiego za zasługi w wojnie polsko-bolszewickiej. Z czasem odznaczano osoby, które wykazały się bohaterstwem w walkach przed 1918 rokiem. Nadawano go weteranom powstania styczniowego, legionistom, powstańcom wielkopolskim i śląskim.

 

Prezentujemy Państwu Krzyż Walecznych nadany ppłk. prof. Zbigniewowi Kabacie ,,Bobo”, pochodzący ze zbiorów Muzeum  Okręgowego w Sandomierzu. Z. Kabata walczył jako oficer AK niemal we wszystkich akcjach bojowych słynnego oddziału partyzanckiego ,,Jędrusie”. Zasłynął jako uczestnik brawurowych akcji dywersyjnych, jak np. uwolnienie przetrzymywanych w więzieniach w Mielcu (29 marca 1943 r.) i Opatowie (12 marca 1943 r.).

 

Zbigniew KabataOdznaczenie wykonane zostało z brązu, posiadała prostą formę w postaci równoramiennego krzyża kawaleryjskiego. Na awersie w środku umieszczona jest pięcioramienna tarcza z wytłoczonym orłem, na ramionach krzyża widnieje napis NA-POLU-CHWAŁY-1920. Rewers zdobi krzyż z wieńcem z liści wawrzynowych oraz napis WALE-CZNYM. Odznaczenie zawieszano na biało-amarantowej wstążce.

Tradycje honorowania Krzyżem były kontynuowane podczas działań zbrojnych II wojny światowej, oraz po jej zakończeniu. Krzyż Walecznych do dziś znajduje się wśród polskich odznaczeń bojowych.

 

 

Wzór Krzyża Walecznych z 1920 r. Źródło: Rozporządzenie Rady Obrony Państwa z dnia 11 sierpnia 1920 r. o ustanowieniu Krzyża WalecznychOpracowała:  KG, Dział Historyczny

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:13193163

Obecnie na stronie 491 gości