Polish Polish
Play
previous arrow
next arrow
Slider

Kufer podróżny Jarosława Iwaszkiewicza

Wielkość liter

Kufer podróżny Jarosława IwaszkiewiczaKraj pochodzenia: Włochy/Florencja

Czas powstania: lata 30 XX w.

Materiał: tektura, skóra, metal, płótno

Wymiary: 89 x 53 x 36 cm

Nr inwentarzowy: MOS 18/ML

Zbiory Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

                Umieszczony w przestrzeni stałej wystawy literackiej "Ciemne ścieżki" sporych rozmiarów kufer należał niegdyś do Jarosława Iwaszkiewicza. Pisarz nabył go podczas podróży do Włoch odbytej w towarzystwie Józefa Rajnfelda.[1] Później, przez kilka przedwojennych lat kufer miał służyć mu jako mebel w sandomierskim mieszkaniu przy ulicy Katedralnej 5, wynajmowanym od państwa Świestowskich. Prawdopodobnie to właśnie o nim pisał w "Jazdach do Sandomierza": "Pokoje te pozbawione były zupełnie jakichkolwiek wygód. Ale rozstawiłem w nich moje kopenhaskie łóżka zbudowane z lekkich rur, w stylu, który pięćdziesiąt lat temu w Skandynawii nazywano funkis, w drugim pokoju postawiłem amerykański kufer-szafę (...)(to też wtedy było modne - dziś nie wiadomo by było, co z tym robić"[2].

                Prezentowaną walizę Iwaszkiewicz nabył w renomowanym florenckim sklepie specjalizującym się w produkcji i sprzedaży artykułów podróżnych oraz rymarskich o prestiżowym statusie, wielokrotnie nagradzanych w branżowych konkursach  i będących obiektem pożądania dla wielu globtroterów. Informują o tym rzemieślnicze sygnatury - metalowe "metki" firmowe umieszczone na wieku o treści: Valigeria/G.Gazzarini/Firenze/Via Porta Rossa 13. Był to zatem przedmiot nie byle jaki.

                Prostopadłościenny kufer został wykonany z tektury i skóry w kolorze ciemnozielonym, w celu wzmocnienia konstrukcji jego zaokrąglone naroża obito żółtym metalem, dzisiaj już pościeranym. Zamyka się go na zamek i dwa wzmaczniacze. Pośrodku wieka skórzany uchwyt. Na zewnątrz walizę ozdabiają listwy nabijane drobnym, metalowymi guzami oraz monogram właściciela: J.I. Wnętrze podzielone ściankami działowymi, pokrytymi jasnobeżowym płótnem; środkowe przestrzenie zakrywają klapy zapinane na metalowe zatrzaski (umocowane na skórzanych paskach). Same zatrzaski - okrągłego kształtu, z charakterystycznym, powtarzającym się motywem zdobniczym -o- umieszczonym od spodu, metalowe. W każdej z czterech przegródek kufra zamocowano taśmy bawełniane zakończone metalowymi, prostokątnymi  sprzączkami służące do mocowania różnych przedmiotów. Wieko przytwierdzone na trzech zawiasach, z prawej, krótszej strony wyposażone w nóżki do podpierania. Po wewnętrznej stronie wieka dwie płócienne kieszenie (z lewej).

Obiekt przekazany został Muzeum Okręgowemu w Sandomierzu w 1980 r. przez Szymona Piotrowskiego, długoletniego sekretarza Jarosława Iwaszkiewicza.

               

Notę opracowała:

Elżbieta Kownacka

 

[1] Józef Rajnfeld (1908-1940) - malarz i rysownik, bliski przyjaciel J. Iwaszkiewicza i mentor w recepcji malarstwa:  "w późniejszych latach, może nawet nie zdając sobie z tego sprawy, ojciec patrzył na dawne malarstwo tak, jak mu to ustawił Rajnfeld" (M. Iwaszkiewicz, Portrety: Józef Reinfeld, Doda Conrad, Roman Totenberg, [w:] Zeszyty Literackie 2015, nr 4/132.). Pisarz dedykował mu "Książkę o Sycylii".

[2] Jarosław Iwaszkiewicz, Podróże do Polski, rozdz. Jazdy do Sandomierza, Warszawa 1987, s. 217.

5 Bonum Publicum

NCK

Muzeum w sieci

PomnikHistorii

5 Bonum Publicum

Muzealny Uniwersytet Dziecięcy

organizatorzy

4 tripadvisor

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

5 Bonum Publicum

10 patriotyzm

7 MKiDN

9 nocleg

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(14.04.2020 r. - 30.09.2020 r.)
Poniedziałek | 13.00 - 15.00 oprócz pierwszego w m-cu. Wstęp wolny na wystawy stałe.
Wtorek - Niedziela | 11.00 - 18.00
 
Poza sezonem turystycznym
(01.10.2019 r. - 14.04.2020 r.)
Poniedziałek | 13.00 - 15.00 oprócz pierwszego w m-cu. Wstęp wolny na wystawy stałe.
Wtorek - Niedziela | 10.00 - 17.00

Cennik biletów:

Bilet normalny (dorośli): 15zł
Bilet ulgowy (uczniowie, itp): 10zł
Bilet grupowy normalny z przew. MOS: 10zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MOS: 8zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3)): 40zł
Bilet "3w1" normalny: 33zł Muzeum Okręgowe, Brama Opatowska, Trasa Podziemna.
Bilet "3w1" ulgowy: 23zł Muzeum Okręgowe, Brama Opatowska, Trasa Podziemna.

• Zobacz pełny cennik

 

© 2018 Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:Łącznie ilość odwiedzin:4010046

Obecnie na stronie 361 gości