Autor: Anna Rzeszut (1937-2017)
Miejscowość: Baranów Sandomierski, 2008 r.
Nr inw.: MS/1450/e
Technika: haft na płótnie samodziałowym
Materiał: płótno szare – samodział, mulina, drewno (oprawa)
Wymiary: 13,5 x 8,7 cm ( w oprawie 17,7 x 12,8 cm)
Własność Muzeum Okręgowego w Sandomierzu
Na przeszło stuletnim kawałku płótna samodziałowego barwna kompozycja kwiatowa, utrzymana w stylistyce ludowej, wyhaftowana ściegiem płaskim. Czerwone i różowe główki kwiatów, w otoczeniu zielonych listków dominują w dolnej przestrzeni obrazu. Żółte gałązki traw lub kłosów zbóż stanowią zwieńczenie bukietu, a zarazem wypełnienie szarego tła. W prawym dolny rogu monogram autorki AR.
Zamieszczenie pracy w styczniowym wydaniu obiektu tygodnia, stanowi wyraz naszej głębokiej pamięci o Annie Rzeszut oraz przypadającej w dniu 15 stycznia trzeciej rocznicy śmierci.
Anna Rzeszut - „Babcia Hanka” (1937- 2017) – współzałożycielka i wieloletnia kierowniczka Zespołu Obrzędowego „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego. Wybitna pasjonatka i popularyzatorka kultury ludowej, jej materialnego i niematerialnego dziedzictwa, gawędziarka, rękodzielniczka, zielarka. Prace Babci Hanki – obrusy, serwety haftowane tradycyjnymi lasowiackimi motywami, stroje ludowe, wycinanki, kwity i serca z bibuły, pisanki, palmy wielkanocne znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych. Przez przeszło 30 lat Anna Rzeszut współpracowała z naszym Muzeum, aktywnie uczestniczyła w licznych wydarzeniach kulturalnych (konkursach kulinarnych, projektach etnograficznych, wernisażach wystaw itp.). Razem z koleżankami i kolegami z Zespołu Obrzędowego „Lasowiaczki”, po mistrzowsku odgrywała aktorskie role w widowiskach ludowych, filmach i reportażach etnograficznych, również tych zrealizowanych przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu: Przed Wielkanocą. Zwyczaje i obrzędy u Lasowiaków, 2009; Lasowiacka wigilia, 2012; Lasowiackie gusła, 2015; reportaż - Zespół Obrzędowy Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego, 2015).
Opracowała: Iwona Łukawska