2
2

Obrazek haftowany

Wielkość liter

Obrazek haftowany Anny RzeszutAutor: Anna Rzeszut (1937-2017)

Miejscowość: Baranów Sandomierski, 2008 r.

Nr inw.: MS/1450/e

Technika: haft na płótnie samodziałowym

Materiał: płótno szare – samodział, mulina, drewno (oprawa)

Wymiary: 13,5 x 8,7 cm ( w oprawie 17,7 x 12,8 cm)

Własność Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

 

Kadr z filmu pt. Lasowiackie gusła, 2015Na przeszło stuletnim kawałku płótna samodziałowego barwna kompozycja kwiatowa, utrzymana w stylistyce ludowej, wyhaftowana ściegiem płaskim. Czerwone i różowe główki kwiatów, w otoczeniu zielonych listków dominują w dolnej przestrzeni obrazu. Żółte gałązki traw lub kłosów zbóż stanowią zwieńczenie bukietu, a zarazem wypełnienie szarego tła. W prawym dolny rogu monogram autorki AR.

Zamieszczenie pracy w styczniowym wydaniu obiektu tygodnia, stanowi wyraz naszej głębokiej pamięci o Annie Rzeszut oraz przypadającej w dniu 15 stycznia trzeciej rocznicy śmierci.

Anna Rzeszut - „Babcia Hanka” (1937- 2017) – współzałożycielka i wieloletnia kierowniczka Zespołu Obrzędowego „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego. Wybitna pasjonatka i popularyzatorka kultury ludowej, jej materialnego i niematerialnego dziedzictwa, gawędziarka, rękodzielniczka, zielarka. Prace  Babci Hanki – obrusy, serwety haftowane tradycyjnymi lasowiackimi motywami, stroje ludowe, wycinanki, kwity i serca z bibuły, pisanki, palmy wielkanocne znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych. Przez przeszło 30 lat Anna Rzeszut współpracowała z naszym Muzeum, aktywnie uczestniczyła w licznych wydarzeniach kulturalnych (konkursach kulinarnych, projektach etnograficznych, wernisażach wystaw itp.). Razem z koleżankami i kolegami z Zespołu Obrzędowego „Lasowiaczki”, po mistrzowsku odgrywała aktorskie role w widowiskach ludowych, filmach i reportażach etnograficznych, również tych zrealizowanych przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu: Przed Wielkanocą. Zwyczaje i obrzędy u Lasowiaków, 2009; Lasowiacka wigilia, 2012; Lasowiackie gusła, 2015; reportaż - Zespół Obrzędowy Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego, 2015).

Opracowała: Iwona Łukawska

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:13884135

Obecnie na stronie 331 gości