Śląsk lub Pomorze, 2 ćw. XVIII w.
blacha żelazna kuta
wysokość: 58,5 cm, szerokość: 82,0 cm, głębokość: 60,0 cm
przekaz 1973
nr inw.: MS- 171/s
Ciężka skrzynia czworoboczna, to prawdziwe arcydzieło dawnego kunsztu kowalskiego. Wykonana z arkuszy grubej, kutej blachy żelaznej, otwierana i zamykana od góry wiekiem posiadającym zamaskowany otwór na klucz. Dla dodatkowego zabezpieczenia wyposażona również we wrzeciądze ze skoblami do mocowania kłódek, symetrycznie rozmieszczone po bokach ścianki czołowej. Bogato zdobiona - na ścianie czołowej i ściankach bocznych - ornamentem regencyjnym charakterystycznym dla sztuki późnego baroku (kratka, kampanule i woluty), odkutym z płaskowników. Z fantazyjnie wygiętych płaskowników utworzono również uchwyty zamocowane na ściankach bocznych, zintegrowane z dekoracją ornamentalną.
Pierwotnie skrzynia pełniła funkcję skarbca magistrackiego (sejfu miejskiego) i znajdowała się w ratuszu. Po II wojnie światowej metalowy zabytek przechowywał Urząd Skarbowy w Sandomierzu, następnie Wydział Finansowy MRN w Sandomierzu, a później Powiatowe Archiwum Państwowe w Sandomierzu.
Bibliografia: Wódz B.E., Skarby z sandomierskiego ratusza, "Zeszyty Sandomierskie" Nr 41/2016.
Wystawy: Stała ekspozycja historyczno-artystyczna, Ratusz, czerwiec 1979 - październik 2013; Dawna Kuchnia Królewska - zbiory artystyczne. Rzemiosło-malarstwo XVII-XX w., Zamek Królewski, październik 2013-maj 2015; Sandomierskie dziedzictwo, Zamek Królewski - baszta północna, od maja 2015.
Opracowanie: Bożena Ewa Wódz