2
2

Tłok pieczętny księcia Leszka Czarnego (rekonstrukcja)

Wielkość liter

Rekonstrukcja tłoka pieczętnego księcia Leszka Czarnego Nr. Inw. MP-99/h/2015

Wymiary: średnica - 72 mm

Materiał: mosiądz

 

 

Rekonstrukcja tłoka pieczętnego księcia Leszka CzarnegoWśród sandomierskich materiałów sfragistycznych, na szczególną uwagę zasługuje rekonstrukcja pieczęci należąca do księcia krakowskiego, sandomierskiego i sieradzkiego (1241-1288) – Leszka Czarnego. O jego pełnej tytulaturze informuje napis, czyli legenda umieszczona w otoku: S(IGILLUM) LESTCONIS DEI GRA(TIA) DVCIS CRACOVIE(NSIS) SANDOMIRIE(NSIS) (ET) SIRADIEN(SIS), co oznacza ,,pieczęć Leszka z Bożej łaski księcia krakowskiego, sandomierskiego i sieradzkiego”. Książę przywiesił to sigillum przy akcie lokacyjnym Sandomierza, którego był wystawcą w 1286 r. Władca używał tej pieczęci od lat 80. XIII wieku, aż do śmierci w 1288 roku. Przy dokumencie spisanym w 1281 roku, zachował się najstarszy egzemplarz pieczęci.

Pieczęć i odcisk pieczęci księcia Leszka CzarnegoCentralnym punktem przedstawienia ikonograficznego pieczęci stanowi mensa ołtarzowa z krzyżem i zapaloną świecą, nad nią łaciński napis: „S(anctus) Stanizla(us)”, czyli ,,Święty Stanisław”. Po lewej stronie stoi biskup Stanisław ubrany w szaty pontyfikalne z infułą na głowie. W wyciągniętych rękach trzyma kielich mszalny. Po prawej stronie klęczy książę Leszek z rękoma złożonymi do modlitwy. Przynależność do stanu rycerskiego określają atrybuty w postaci zbroi, czepiec kolczy przykryty walcowatym hełmem oraz miecz u boku. Za władcą usytuowano proporzec z herbem Kujaw: połulwem-półuorłem. Scena przedstawiona na pieczęci to tzw. scena kultowa – ukazująca klęczącego władcę, uczestniczącego we mszy świętej. Nie jest to jednak przykład pieczęci dewocyjnej, gdyż odbiega od przyjętego schematu gloryfikującego biskupa (obie postaci czynnie uczestniczą w nabożeństwie, a ich rozmiar jest podobny).

Pieczęć i odcisk pieczęci księcia Leszka CzarnegoW rzeczywistości biskup zginął zamordowany na rozkaz króla Bolesława Szczodrego w 1079 r., a więc na długo przed narodzinami księcia Leszka, wyobrażenie jest więc symboliczne. Wincenty Kadłubek opisujący męczeństwo Stanisława zwraca uwagę na przepowiednię mówiącą o roli biskupa, jako strażnika królestwa i korony, osoby mającej namaścić przyszłego władcę (Leszek jako wybraniec, godny tronu ukazany w opozycji do króla Bolesława Szczodrego – mordercy duchownego - wg. Kadłubka). W taki sposób twórca pieczęci pokazuje zgodę pomiędzy władzą i Kościołem, mającej ważne znaczenie dla idei zjednoczenia państwa.

Rekonstrukcja tłoka pieczętnego księcia Leszka Czarnego. W wykonaniu pieczęci uczestniczyło studio graficzne Janusza Pońskiego, dr hab. Tomisław Giergiel oraz Cezary Łutowicz.

Zbiory Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Opracował:
Dział Historyczny

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:13356792

Obecnie na stronie 918 gości