Polish Polish
2
2

Muzealny Uniwersytet Dziecięcy

Wielkość liter

Muzealny Uniwersytet DziecięcyW ramach Muzealnego Uniwersytetu Dziecięcego – inicjatywy Muzeum Okręgowego w Sandomierzu i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego - Filia w Sandomierzu – oferujemy wykłady, ćwiczenia, warsztaty plastyczne, które mają na celu rozwijanie młodych umysłów, poszerzenie ich wiedzy i zainspirowanie do działania. Zajęcia w ramach MUD prowadzą nauczyciele akademiccy z UJK i innych instytucji, eksperci i współpracownicy MOS.

 

 

 


Oficjalne zakończenie roku akademickiego w ramach MUD

W Sali Edukacyjnej Muzeum Okręgowego w Sandomierzu 25 czerwca br. odbyło się oficjalne zakończenie I roku akademickiego w ramach MUD – Muzealnego Uniwersytetu Dziecięcego, inicjatywy Muzeum Okręgowego w Sandomierzu i sandomierskiej Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. W ramach MUD organizowane były wykłady, ćwiczenia, warsztaty plastyczne rozwijające młode umysły, poszerzające ich wiedzę i inspirujące do działania. Zajęcia prowadzili nauczyciele akademiccy z UJK i innych instytucji, eksperci i współpracownicy MOS.

Dyrektor Muzeum, dr Dominik Kacper Płaza i Dziekan UJK, dr Małgorzata Makowska-Brzychczyk wręczyli obecnym dyplomy ukończenia pierwszego roku studiów i pogratulowali młodym studentom chęci, zaangażowania i wytrwałości przejawianych podczas wszystkich proponowanych zajęć, szczególnie w okresie ścisłej kwarantanny.

Drugi semestr MUD był w zdecydowanej większości realizowany w sieci – oferowaliśmy naszym studentom wykłady w formie videospotkań na platformie ZOOM. To rozwiązanie, oprócz wielu ograniczeń, przyniosło także ważną korzyść – grono studentów poszerzyło się o wszystkich chętnych, którzy chcieli brać udział w zajęciach on-line.

Inauguracja II roku MUD już w październiku, ale przedtem... zasłużone wakacje!

Polecamy materiał przygotowany przez Tygodnik Nadwiślański:

https://tyna.info.pl/mali-studenci-z-sandomierza-zakonczyli-rok-akademicki1/#prettyPhoto

 


ZAJĘCIA NR 1

W sobotę 26 października 2019 R. odbyły się pierwsze zajęcia w ramach Muzealnego Uniwersytetu Dziecięcego. Inauguracyjny wykład dla naszych młodych studentów pt. „Jak pracuje Twój mózg?” poprowadziła Małgosia Makowska-Brzychczyk, Dziekan Filii UJK w Sandomierzu. Część warsztatową przygotował Dyrektor Muzeum, dr Dominik Kacper Płaza.

  


ZAJĘCIA NR 2

Dnia 16 listopada Kierownik Działu Historycznego MOS, dr hab. Tomisław Giergiel zaprosił studentów Muzealnego Uniwersytetu Dziecięcego na wykład „Legendarny Sandomierz. Ile prawdy historycznej jest w sandomierskich legendach?”. Zajęcia połączone były z wizytą w Zbrojowni Rycerskiej, gdzie można zobaczyć, a co najważniejsze i najciekawsze przymierzyć zbroje rycerskie oraz wziąć do ręki miecz, kuszę, halabardę. Dla studentek atrakcją była możliwość przymierzenia strojów z epoki, by poczuć się przez chwilę jak renesansowe czy barokowe księżniczki.

 


ZAJĘCIA NR 3

W sobotę 7 grudnia 2019 r. zajęcia Muzealnego Uniwersytetu Dziecięcego były prawdziwą gratką dla każdego miłośnika archeologii i gry Minecraft – zapalonych graczy naturalnie nie brakuje również wśród studentów Muzealnego Uniwersytetu Dziecięcego. Zajęcia o archeologii i jej związkach z popularną grą poprowadził Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, dr Dominik Kacper Płaza. Po części teoretycznej przyszedł czas na praktyczne wykorzystanie wiedzy, czyli warsztaty komputerowe, które zostały przygotowane w ramach zajęć “Misja Robotyka” – nowatorskiego modelu edukacji robotyki dla dzieci z wykorzystaniem gry Minecraft.

Dziękujemy również Rodzicom za udział w wykładzie „Podróż w nieznane, czyli w głąb mózgu dziecka”, na który zaprosiła nas Małgosia Makowska-Brzychczyk.

   


ZAJĘCIA NR 4

Ostatnie zajęcia semestru zimowego w ramach Muzealnego Uniwersytetu Dziecięcego, przypadające w sobotę 11 stycznia 2020 r. dotyczyły intrygujących zagadnień technologicznych. O mechatronice i jej zastosowaniu w naszym życiu oraz o technice druku 3D opowiedzieli naszym studentom wykładowcy z Wydziału Mechatroniki sandomierskiej Filii UJK - dr inż. Wojciech Iwanicki oraz dr inż. Ireneusz Musiałek. Dziękujemy!

Na wykład ponownie zaprosiliśmy rodziców naszych podopiecznych. Tematem spotkania z Dziekan sandomierskiej Filii UJK była „Biomechanika postrzegania świata przez dziecko”. Mamy nadzieję, że zajęcia z rodzicami nadal będą cieszyć się tak dużym zainteresowaniem i przerodzą się w regularne spotkania.

   


ZAJĘCIA NR 5

Semestr letni Muzealnego Uniwersytetu Dziecięcego rozpoczęliśmy w sobotę 29 lutego 2020 r. Co roku o tej porze w Sandomierzu przypada święto Królowej Polskich Rzek – Gala Orderu Rzeki Wisły. Order Rzeki Wisły to honorowe odznaczenie dla osoby najbardziej zasłużonej dla odtwarzania, rozwoju oraz popularyzacji tradycji flisackich i szkutniczych w Polsce.

Nie dziwi więc, że tematem głównym zajęć MUD była Wisła (jej charakterystyka, historia i folklor) oraz flisacy – dziękujemy panu Grzegorzowi Świtalskiemu za przekazaną wiedzę i stworzenie niepowtarzalnej okazji obejrzenia łodzi z bliska.

   

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(01.04.2022 r. – 30.09.2022 r.)
Wtorek - Niedziela | 11.00 - 18.00
 
Poza sezonem turystycznym
(04.01.2022 r. - 31.03.2022 r.;
01.10.2022 r. – 31.12.2022 r.)
Wtorek - Niedziela | 10.00 - 17.00

bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł
Bilet "3w1" normalny: 42 zł Muzeum Zamkowe, Brama Opatowska, Trasa Podziemna.
Bilet "3w1" ulgowy: 30 zł.

dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:9123778

Odwiedza nas 121 gości oraz 0 użytkowników.