W niedzielę 20 września w scenerii Dziedzińca sandomierskiego Zamku rozstrzygnięta została XVIII edycja konkursu pt. "Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne". Motywem przewodnim tegorocznych zmagań kulinarnych były słodkie wypieki – ciasta regionalne. Pięć delegacji miast i gmin powiatu sandomierskiego: Dwikozy, Koprzywnica, Samborzec, Sandomierz, Zawichost, rywalizowało ze sobą o zdobycie nagrody głównej - Srebrnej Chochli, ufundowanej przez Burmistrza Miasta Sandomierza. Reprezentacje miast i gmin prezentowały konkursowe wypieki przed zgromadzoną publicznością oraz komisją jurorską powołaną przez organizatora – Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Jurorzy zwracali uwagę na regionalne pochodzenie ciast, dobór składników, sposób wykonania, indywidualne walory smakowe, przyjętą formę prezentacji oraz estetykę gminnych stoisk.
Tradycyjny wypiek o nazwie Buracorz przyniósł zwycięstwo Miastu i Gminie Koprzywnicy. Wszystkim uczestnikom konkursu wręczone zostały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostę Powiatu Sandomierskiego.
Tegoroczna edycja konkursu odbywała się pod patronatem honorowym: prof. Piotra Glińskiego – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Andrzeja Bętkowskiego – Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Marcina Piwnika – Starosty Powiatu Sandomierskiego i Marcina Marca – Burmistrza Miasta Sandomierza. Patronat medialny nad konkursem przyjęli: TVP 3 Kielce, Polskie Radio Kielce, Radio Leliwa, Echo Dnia, Świętokrzyskie Travel, STV - SandomierzTV.pl - Telewizja Internetowa.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za zaangażowanie włożone w przygotowanie pięknych stoisk oraz wyśmienitych ciast, którymi mogli delektować się goście imprezy.
******
I miejsce - Buracorz
Składniki:
1 średni burak cukrowy
10 dkg drożdży
1 kg maki [lub trochę mniej w zależności od wielkości buraka]
szczypta soli
szczypta cukru
1 jajko
syrop z cukru (trochę ciepłej wody, w niej rozpuścić łyżkę cukru).
Wykonanie:
Buraka obrać, pokroić na kilka kawałków i ugotować. Ostudzić i pokroić nożem na drobną kostkę albo zetrzeć na tarce o grubych oczkach. W wodzie z buraka rozrobić drożdże i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. W tym czasie mąkę wysypać na stolnicę, dodać szczyptę soli i cukru, jajko i buraka. Następnie dodać wyrośnięte drożdże i zagnieść ciasto. Przykryć ściereczką aby ciasto wyrosło. Podzielić ciasto na dwie części, posmarować na wierzchu syropem z cukru i upiec placki. W zależności od grubości ciasta piec od 50 min do 1 godziny bądź trochę dłużej.
*Przepis otrzymany od przedstawicieli Miasta i Gminy Koprzywnica
Fot. Sylwia Mroczka