2
2

Oficjalne zakończenie projektu „Sandomierski EtnoDesign” oraz Pokaz Mody

Wielkość liter

Oficjalne zakończenie projektu „Sandomierski EtnoDesign”  oraz Pokaz Mody 16 października 2019 r. o godz. 17.30 w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu odbył się wernisaż wystawy etnograficznej „Sandomierski strój ludowy” i oficjalne zakończenie projektu „Sandomierski EtnoDesign”  oraz Pokaz Mody Justyny Wesołowskiej
”Sandomierski EtnoDesign 2019. Moda codzienna i wieczorowa z regionalnym charakterem” z kolekcji Fundacji Ga Mon / Justyna Wesołowska.

Wydarzenie zostało podzielone na dwie części. W foyer sali rycerskiej dr Dominik Kacper Płaza – Dyrektor Muzeum okręgowego w Sandomierzu wraz z Kingą Kędziorą – Palińską oraz Iwoną Łukawską otworzyli wystawę „Sandomierski strój ludowy”. Po przywitaniu gości przez Dyrektora Muzeum, Kinga Kędziora – Palińska opowiedziała o idei projektu „Sandomierski EtnoDesign”, poszczególnych etapach jego realizacji oraz o wystawie, na której zaprezentowano 5 rekonstrukcji strojów ludowych: codzienny strój chłopca, odświętne stroje panny i kawalera oraz gospodarza i gospodyni. Ubiory powstały w pracowni dr Marii Molendy. Pani Doktor jest historyczką, kostiumografką, absolwentką historii na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także Prezesem Fundacji Nomina Rosae, założycielką Domu Historii w Nowym Sączu. Wystawa czasowa „Sandomierski strój ludowy” to ubiory, ale również postery, które stanowią tło i historyczny komentarz do prezentowanych strojów. Wystawa powstała w całości w oparciu o publikację Janusza Kamockiego „Atlas Polskich Strojów Ludowych. Część 5. Strój sandomierski” oraz stroje znajdujące się w zbiorach naszego Muzeum.

Swoją obecnością zaszczycił nas wybitny etnograf wywodzący się z terenu Gminy Dwikozy – Pan  dr Janusz Kamocki, który opowiedział uczestnikom wydarzenia o historii stroju sandomierskiego oraz o badaniach i pracy nad publikacją.

Druga część wydarzenia otworzyła prezentacja sesji zdjęciowej autorstwa Renaty Trybuły z Lasowiackiego Fasion Street na Manhhatanie, wykonanej podczas  82. Parady Pułaskiego w Nowym Jorku. Suknie, w które były ubrane modelki pochodziły z kolekcji Justyny Wesołowskiej nawiązującej do kultury lasowiackiej.

Pokaz mody został zainspirowany dawnym wzornictwem, zaczerpniętym ze strojów ludowych Sandomierzaków i Lasowiaków, w połączeniu z nowoczesnym „spojrzeniem” na wykrój, styl, kolorystykę. Powstałe stylizacje stanowią przyczynek do nowatorskiego promowania tradycji i obyczajowości wspomnianych grup etnicznych. Prezentacje taneczne i wokalno-instrumentalne stworzyły niezwykle ciekawe dopełnienie pokazu mody pt. "Sandomierski EtnoDesign 2019. Moda codzienna i wieczorowa z regionalnym charakterem", z kolekcji Fundacji Ga Mon/ Justyna Wesołowska.

Za makijaże modelek odpowiedzialne były Ewelina Sudoł i Alicja Chmiel, o fryzury zadbali fryzjerzy studia INOA. Show taneczne przygotowała Justyna Kuchta, choreograf   i instruktor tańca, razem z Justyną na scenie zatańczyły również: Gabriela Kodyra i Julia Maszczak z Formacji Tanecznej Dance Mania. Modelki zostały ubrane nie tylko w wyjątkowe ubrania, ale również nietuzinkowe, ręcznie wykonane kolczyki nawiązujące do haftu lasowiackiego, które powstały w pracowni Donaty Marczak.

Podczas pokazu została zaprezentowana najnowsza kolekcja płaszczy, sukien i futer Fundacji Artystycznej Ga Mon. Całość w regionalnym, ale eleganckim charakterze nawiązującym do dawnego stroju sandomierskiego i lasowiackiego. Po zakończeniu wydarzenia goście mieli możliwość skorzystać z indywidualnych konsultacji z projektantką Justyną Wesołowską.

Autorami projektu są: Kinga Kędziora- Palińska i dr Dominik Kacper Płaza. Wystawę przygotowali: dr Dominik Kacper Płaza, Kinga Kędziora-Palińska, Elżbieta Kownacka i Iwona Łukawska.

Zarówno wystawa jak i pokaz mody zostały zorganizowane w ramach projektu pt. „Sandomierski EtnoDesign", który otrzymał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2019.  Projekt jest realizowany od 19 sierpnia do 31 października. Mamy jednak nadzieję, że nigdy się nie skończy, tzn. że popularyzacja wiedzy o sandomierskim stroju ludowym rozpoczęła się na nowo, a nasz projekt był tylko iskierką do tego, co dopiero przed nami. Głównym celem projektu jest upowszechnienie wiedzy o stroju sandomierskim – elemencie lokalnego, materialnego dziedzictwa kulturowego. Pragniemy zachęcić artystów, twórców, rękodzielników do inspirowania się modą ludową, jej ciekawym wzornictwem i bogatą kolorystyką, ale też pokazać, jak piękny był dawny strój sandomierski, dziś odtwarzany i wykorzystywany przez zespoły folklorystyczne, ale będący źródłem inspiracji dla artystów m.in. dla Justyny Wesołowskiej. 

Fotografie z pokazu mody AIR Lekka Fotografia, fot. z Otwarcia wystawy "Sandomierski strój ludowy Tygodnik Nadwiślański.

Relacje z wydarzenia pojawiły się w prasie, radiu i telewizji: Tygodniku Nadwiślańskim, iTV Wisła, Radio Leliwa, Radio Kielce.

 

 

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:16031787

Obecnie na stronie 275 gości