Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa splotły się w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu w kilka wydarzeń z różnych dziedzin kultury. W sobotę 7 września zaprosiliśmy na spacer po Sandomierzu lat 20. XX wieku, szukając w topografii miasta śladów stolicy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Szlak wyznaczała przede wszystkim architektura i infrastruktura modernistyczna tamtej epoki i prowadził m. in. przez Wąwóz Królowej Jadwigi (ul. Tadeusza Króla), koszary (ul. Mickiewicza), bank (ul. T. Kościuszki), Dworek Patkowskiego (ul. Żeromskiego), dawny budynek Polmin (stare miasto).
Spacer poprowadził dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, dr Dominik Kacper Płaza wraz z Dariuszem Czerwińskim, przewodnikiem PTTK w Sandomierzu – serdecznie dziękujemy za wsparcie!
W niedzielę 8 września spotkaliśmy się w baszcie gotyckiej sandomierskiego zamku na prelekcji pt. ,,Splot polsko-żydowski. Wspólna droga ku niepodległości”. Po wykładzie i rozmowach dotyczących wspólnej historii Polaków i Żydów mieszkających przed wojną w Sandomierzu zaprezentowaliśmy wybrane judaika z muzealnych zbiorów, m. in. fragment Tory spisany na pergaminie, złoty dukat Gustawa Adolfa z 1631 roku z hebrajskim napisem „Jahwe” w otoku oraz judaika znajdujące się w przestrzeni wystawy „Sandomierskie dziedzictwo”.
W ramach EDD we wtorek 10 września odbył się także wykład Iwony Łukawskiej, kustosz Muzeum Okręgowego w Sandomierzu na temat regionalnego stroju ludowego. Wykład towarzyszył wystawie „Regionalny strój ludowy” przygotowanej przez sandomierska filię Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Kielcach.
Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.
Dziękujemy za Waszą obecność i wiele ciekawych dyskusji.