W dniach 7-9 czerwca w Zamku Królewskim oraz w sandomierskim Ratuszu odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona dziejom biurokracji. Zorganizowało ją Muzeum Okręgowe w Sandomierzu wraz z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Rosyjskim Państwowym Uniwersytetem Humanistycznym w Moskwie, Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach i Towarzystwem Nauki i Kultury „Libra”. Sympozjum odbyło się pod patronatem Wojewody Świętokrzyskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz Burmistrza Miasta Sandomierza.
Referaty wygłosiło 64 uczestników, w tym 30 z zagranicy. Oprócz referatów plenarnych, sekcje konferencji dotyczyły biurokracji monarchii i republiki oraz biurokracji komunistycznej. Osobnym problemem rozpatrywanym na konferencji były związki biurokracji i kancelarii oraz biurokracji i archiwistyki. Wykład inauguracyjny pt. „Dokumenty, archiwa i pamięć” wygłosił kierownik Zakładu Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii UMCS prof. dr hab. Krzysztof Skupieński. W ramach sekcji poświęconej biurokracji i kancelarii referat na temat dokumentacji generowanej przez współczesne muzeum wygłosił kierownik Działu Historycznego Muzeum Okręgowego dr hab. Tomisław Giergiel.
Referenci reprezentowali ośrodki akademickie Lublina, Warszawy, Krakowa, Kielc, Torunia, Łodzi, Siedlec, Częstochowy i Bydgoszczy, a także Moskwy, Sankt Petersburga, Charkowa, Jarosławia (Rosja), Symferopola, Orenburga, Briańska, Jekaterinburga i Riazania. Cele naukowe konferencji zostały wypełnione, zwłaszcza prezentacja i wymiana wyników badań na temat biurokracji cesarstwa rosyjskiego, której elementem była administracja guberni na ziemiach polskich w okresie zaborów. Uczestnicy konferencji poznali również walory zabytkowe i przyrodnicze Sandomierza.