2
2

SANDOMIERZ W GOŚCINIE POD WAWELEM

Wielkość liter

SANDOMIERZ W GOŚCINIE POD WAWELEM Poniższy tekst stanowi formę podziękowania wszystkim tym, dzięki wsparciu i życzliwości, których mogłem zaprezentować w Krakowie swoje fotografie. Relacja byłaby jednak niepełna, gdybym nie napomknął o szczęśliwym zbiegu okoliczności, które w ogóle sprokurowały całe wydarzenie.

 

 

 

Był listopadowy dzień, szaro- bury i ponury, wręcz odstręczający od wychodzenia z domu. Jednak na przekór temu wybrałem się na przechadzkę z aparatem fotograficznym. Tyle, że bez większej nadziei, że przytrafi mi się jakieś ciekawe ujęcie.

SANDOMIERZ W GOŚCINIE POD WAWELEM

SANDOMIERZ W GOŚCINIE POD WAWELEM

Koło Świętego Jakuba, spotkałem Antoniego Stąpora z krakowskiego antykwariatu „Abecadło”, który tego dnia przejechał zwiedzać Sandomierz. W trakcie pogawędki zaproponował mi wystawę. Dla mnie spory splendor, bo „Abecadło”, to zacny krakowski antykwariat, mieszczący się w stylowym lokalu po dawnej „Aptece pod Aniołem Stróżem”, a do tego sąsiadujący z królewskim Wawelem.

W styczniu „Abecadło” obchodziło urodziny. A jednym z punktów urodzinowego programu stał się wernisaż i wystawa moich fotografii, którą zatytułowałem „Sandomierz obiektywem malowane”. Znalazło się na niej również zdjęcie krakowskie, tj. ulica Floriańska, czyli taka sandomierska Opatowska.

SANDOMIERZ W GOŚCINIE POD WAWELEM

Dzięki zabiegom pana Antoniego, który był mistrzem urodzinowej ceremonii (czy też raczej happeningu),

SANDOMIERZ W GOŚCINIE POD WAWELEM

i nagłośnieniu przez krakowskie media, publiczność dopisała nadspodziewanie, a zdjęcia

SANDOMIERZ W GOŚCINIE POD WAWELEM

wzbudzały żywe komentarze

SANDOMIERZ W GOŚCINIE POD WAWELEM

SANDOMIERZ W GOŚCINIE POD WAWELEM

Z zaciekawieniem

SANDOMIERZ W GOŚCINIE POD WAWELEM

słuchano Marka Juszczyka,

SANDOMIERZ W GOŚCINIE POD WAWELEM

który z wyjątkową swadą potrafi gawędzić o Sandomierzu.

Rzecz jasna mój wernisaż był tylko jednym z elementów urodzin Abecadła. Tego dnia, bowiem, w antykwariacie, ze swym niecodziennym warsztatem gościł Tadeusz Grajpel, nazywany współczesnym Gutenbergiem. Tadeusz Grajpel, kultywuje od wieku już zaniechane snycerskie metody drukowania książki - wpierw rzeźbi je w drzewie, a dopiero potem odbija na papierze. Słysząc, że tematem fotograficznej wystawy ma być Sandomierz, swoje drzeworyty poświęcił właśnie Sandomierzowi, z którego jak się okazało pochodzi.

Równie wielkie zainteresowania wzbudził Tomasz Otrębski, kolekcjoner i znawca dawnego uzbrojenia, prezes Fundacji im. Tadeusza Kościuszki. W „Abecadle wystąpił on z oryginalnymi egzemplarzami broni z czasów Powstania Styczniowego.

Świętowanie urodzin Abecadła zakończyło się tradycyjnym toastem i życzeniami jak wszelkiej pomyślności, czyli przede wszystkim jak największej rzeszy wiernych bibliofilów.

Urodzinowa impreza w Abecadle odbyła przy wsparciu i życzliwości całego szeregu osób, instytucji, A są to: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Bracia i Damy z Rycerskiego Zakonu Bibliofilskiego z Kapitułą Orderu Białego Kruka, władze Krakowa i dzielnicy Zwierzyniec, Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie, lokalne media, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec, Starosta Sandomierski Marcin Piwnik.

Andrzej Kozicki

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 25 zł
Bilet ulgowy: 18 zł
Bilet za 1 zł: dzieci i młodzież od 8 do 26 lat
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 18 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 13 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 70 zł

Zobacz pełny cennik

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:16446016

Obecnie na stronie 357 gości