O Szczodrakach, podłaźniczce, kolędnikach oraz wielu innych tradycjach związanych ze świętami Bożego Narodzenia rozmawiamy przez cały grudzień podczas lekcji etnograficznych, które odbywają się na wystawie „Dawna wieś sandomierska” w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.
Dzięki „podróży w czasie” przenosimy się wspólnie do starej chałupy, gdzie wisi u sufitu dekoracyjny „pająk” oraz podłaźniczka, pełniąca funkcję dzisiejszej choinki. Nasi mali goście mają okazję zobaczyć przykłady tradycyjnych ozdób choinkowych, które dawniej ludzie wykonywali samodzielnie w domach oraz usłyszeć o najważniejszych czynnościach przedświątecznych m.in. bieleniu izby czy wykonywaniu świątecznych ozdób i atrybutów. Dzieci poznają genezę i znaczenie bożonarodzeniowych tradycji, m.in. układania siana na wigilijnym stole, zostawiania pustego miejsca dla nieznajomego gościa, pieczenia staropolskich pierników, dzielenia się opłatkiem oraz szczodrakami, a nawet o obrzędowych zabiegach związanych z zapewnianiem urodzaju w nowym roku.
W drugiej części spotkania odbywają się warsztaty plastyczne, podczas których najmłodsi przygotowują tradycyjne świąteczne ozdoby, wycinanki czy wspólny łańcuch. Niektóre z tych prac zdobią naszą muzealną podłaźniczkę.
Podczas wizyty w Muzeum nasi goście mają okazję zobaczyć również wystawę okolicznościową pt. „Szopki bożonarodzeniowe różnych kultur”, przygotowaną ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Kuratorem wystawy jest Iwona Łukawska kustosz Działu Etnograficznego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.