2
2

Projekt edukacji historycznej - Patriotyzm jutra

Wielkość liter

Logo MOSLogo Patriotyzm jutraLogo MHPTadeusz Kościuszko - ostatni rycerz czasów nowożytnych

Projekt edukacji historycznej dla dzieci i młodzieży realizowany przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu obejmujący wykłady, lekcje oraz debatę historyczną, które zostaną poprowadzone przez historyków zajmujących się problematyką związaną z Tadeuszem Kościuszką. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - PATRIOTYZM JUTRA.

 


Kliknij aby obejrzec mapę

Mapa miejsc kościuszkowskich Ziemi Sandomierskiej

Drogi Użytkowniku!

Mapa jest projektem otwartym na Twoje uwagi i uzupełnienia.
Czekamy na zdjęcia i opisy innych miejsc kościuszkowskich w regionie sandomierskim.

 

Tadeusz Kościuszko na historycznej wokandzie

1 października (poniedziałek) o godz. 10.45 odbyła się debata pomiędzy dwoma historykami przeprowadzona z udziałem młodzieży, którzy wcielają się w obrońcę i oskarżyciela charyzmatycznego przywódcy. Podczas "procesu" uczestnicy starali się odpowiedzieć na pytania: Czy Kościuszko stając przeciwko trzem potęgom: Prusom, Rosji i Austrii, nie wystawił się na z góry straconą pozycję? A może podążając za słowami Thomasa Jeffersona nazwiemy go "najczystszym wśród synów wolności"?

Debatę poprowadzili dwaj historycy - Artur Brzozowski i Waldemar Białousz.

 


Co nam zostało po Tadeuszu Kościuszce

2 października (wtorek) o godz. 9.00 odbyło się drugie spotkanie w ramach cyklu "Tadeusz Kościuszko - ostatni rycerz czasów nowożytnych".

Próżno szukać w nowożytnej historii Polski postaci, która byłaby upamiętniana na tyle sposobów. Pomniki, ulice, malarstwo, literatura i publicystyka. W większości muzeów zachowały się również pamiątki po tym słynnym Polaku. Spotkanie było próbą przedstawienia najważniejszych z nich.

Lekcja została poprowadzona przez Elżbietę Kownacką z II Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu.

 


Kościuszko a Żydzi

We wtorek 9 października o godz. 12.00 odbyło się kolejne spotkanie projektu "Tadeusz Kościuszko - ostatni rycerz czasów nowożytnych", organizowanego w ramach ogólnopolskiego programu "Patriotyzm Jutra".

W czasie wykładu uczniowie sandomierskich szkół mieli okazję posłuchać o Naczelniku, który jako pierwszy w historii Polski doprowadził do utworzenia oddziału złożonego tylko i wyłącznie z Żydów - Starozakonnego Pułku Lekkokonnych. Wynikało to z jego poglądów i działań zmierzających do równouprawnienia wszystkich wyznań, dla niego mieszkańcy Rzeczypospolitej byli równymi obywatelami.

O Kościuszce i jego związkach z Żydami opowiedziała Karolina Garnuszek - historyk i judaista z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

 


Tadeusz Kościuszko – bohater uniwersalny

W piątek 12 października o godz. 12.00 odbyło się czwarte spotkanie z młodzieżą szkolną w ramach projektu edukacji historycznej "Tadeusz Kościuszko - ostatni rycerz czasów nowożytnych".

Tym razem tematem wykładu był Tadeusz Kościuszko jako bohater uniwersalny, który zapisał się w historii przede wszystkim jako inżynier i dowódca wojskowy. Spotkanie było poświęcone omówieniu najważniejszych osiągnięć militarnych Kościuszki - bohatera polskiego i amerykańskiego.

Wykład poprowadził prof. Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dr hab. Leszek Wierzbicki.

 


Prezentacja filmu "Kosy na sztorc"

W ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w niedzielę 16 września zaprosiliśmy Państwa na prezentację filmu ,,Kosy na sztorc” produkcji TVP Kielce w ramach cyklu „Koło się kręci”, poświęconego Tadeuszowi Kościuszce oraz jego związkom z ziemią sandomierską.

Po projekcji nadarzyła się okazja do rozmowy z realizatorami filmu – red. Dorotą Kosierkiewicz oraz dr. hab. Tomisławem Giergielem, kierownikiem Działu Historycznego naszego muzeum. Podczas spotkania poinformowaliśmy również o rozpoczynającym się projekcie edukacji historycznej dla dzieci i młodzieży w ramach ogólnopolskiego programu „Patriotyzm Jutra”. Tematem przewodnim lekcji i wykładów, które odbędą się w naszym muzeum w październiku i na początku listopada br. jest Tadeusz Kościuszko – ostatni rycerz czasów nowożytnych.

 

 


Spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej w Samborcu z patronem swojej szkoły - Tadeuszem Kościuszką

„Patriotyzm Jutra” to nie tylko wykłady dla młodzieży, ale również zajęcia adresowane dla młodszych klas szkół podstawowych. W poniedziałek 29 października uczniowie Szkoły Podstawowej w Samborcu mieli okazję poznać bliżej postać Tadeusza Kościuszki, patrona swojej szkoły. Lekcja była okazją do przedstawienia najważniejszych faktów z życia wielkiego bohatera oraz do szukania jego obecności we współczesnym świecie. Uczniowie mogli utrwalić swoją wiedzę rozwiązując quiz wiedzy o swoim patronie oraz kolorując jego podobiznę.

 


 Powstanie kościuszkowskie na ziemi sandomierskiej

 Za nami piąte z cyklu spotkań wokół postaci Tadeusza Kościuszki w ramach projektu Patriotyzm Jutra.

Dnia 6 listopada dr hab. Tomisław Giergiel – kierownik Działu Historycznego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu opowiadał o powstaniu kościuszkowskim na ziemi sandomierskiej. Uczestnicy wykładu usłyszeli również o wydarzeniach z maja 1794 roku. W czasie, gdy wojska powstańcze zbliżyły się do Połańca, czyli miejsca, w którym Naczelnik ogłosił słynny uniwersał, zachodnia część Sandomierszczyzny została włączona w działania wojskowe, a ludność zasiliła szeregi powstańców.

 


Tadeusz Kościuszko – Człowiek Renesansu

Już szósty raz spotkaliśmy się w Muzeum Okręgowym w sandomierskim Zamku Królewskim, by porozmawiać o niezwykłym Człowieku Idei – Tadeuszu Kościuszce. Dnia 16 listopada tematem przewodnim wykładu z cyklu „Patriotyzm Jutra” był Kościuszko jako człowiek renesansu. O wszechstronnym wykształceniu Naczelnika i jego zamiłowaniu do szeroko pojętego humanizmu oraz idei wolności opowiedział zebranej młodzieży prof. dr. hab. Jarosław Czubaty z Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

 


Tadeusz Kościuszko - Prywatnie

Za nami ostatnie, siódme spotkanie z cyklu „Tadeusz Kościuszko – ostatni rycerz czasów nowożytnych” zorganizowane w ramach programu Patriotyzm Jutra. Młodzież szkół tarnobrzeskich i sandomierskich, która zebrała się 26 listopada 2018 r. w Sali Rycerskiej sandomierskiego Zamku Królewskiego miała okazję wysłuchać wykładu prof. dr. hab. Krzysztofa Skupieńskiego z Instytutu Historii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Profesor opowiadał zebranym o mitach i legendach, którymi owiana jest postać Naczelnika i skonfrontował je z prawdą historyczną. Przed nami spotkanie podsumowujące projekt, które odbędzie się w drugim tygodniu grudnia.

  


Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:15961316

Obecnie na stronie 393 gości