Polish Polish

Kapliczka nasłupowa

Wielkość liter

Kapliczka nasłupowaDrewniana polichromowana kapliczka nasłupowa ze wsi Dębiany Szlacheckie wykonana przez Jana Godowskiego z Dębian. Połowa XIX wieku. Od 1999 r. w zbiorach Muzeum Okręgowego w Sandomierzu na Zamku Królewskim.

Kapliczka pokryta jest polichromią w kolorze białym, niebieskim i jasnobrązowym. Posiada kształt prostopadłościanu o rzucie zbliżonym do kwadratu. Jest nakryta krzyżowym daszkiem zwieńczonym sygnaturką. Każdy bok kapliczki wygląda jednakowo i jest zakończony trójkątnym szczytem z ozdobną profilowaną sterczyną. Na słupie kamienna tabliczka z napisem „STAROŻYTNA FIGURA POPRAWIONA W R. 1896”. Kapliczka mieściła figurę Chrystusa Frasobliwego o wysokości 60 cm wykonaną ok. 1800 r. przez nieznanego rzeźbiarza. W 1999 r. rodzina Wałaszczyków ufundowała nową kapliczkę z lakierowanego drzewa dębowego na wzór starej kapliczki. Do niej przeniesiono zabytkową figurę Chrystusa Frasobliwego.

 

Przydrożne krzyże, figury i kapliczki są nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu. Stanowią żywe pomniki wiary mieszkańców poszczególnych miejscowości. Wyrażały pobożność fundatorów i mieszkańców, którzy otaczali te miejsca opieką. Pomniki te poprzez zjednoczenie w modlitwie integrowały miejscową społeczność. Jedną z form przydrożnych pamiątek kultu religijnego były drewniane kapliczki nadrzewne, nasłupowe i naziemne. W nich znajdowały się rzeźby (tzw. świątki) lub obrazy świętych. Kapliczki pierwotnie  były wykonywane z drewna. Często w słupie znajdowała się wnęka, gdzie umieszczano świątka lub sadowiono go na słupie. Zdarzało się, że słupy były zwieńczone rzeźbionymi kapliczkami przypominającymi wyglądem kościół , w których umieszczane były świątki.

Kapliczki tego typu ustawiano na skrzyżowaniach dróg, w miejscach ważnych wydarzeń dla społeczności lokalnej lub objawień religijnych. Fundatorami kapliczek w Polsce były całe wsie, dwór lub pojedynczy gospodarze. Miały strzec wsi i jej mieszkańców przed wszelkimi złymi mocami. Wiele przydrożnych pomników kultu religijnego nie dotrwało do naszych czasów.

Muzealny Klub Szachowy

NCK

Muzeum w sieci

PomnikHistorii

5 Bonum Publicum

Muzealny Uniwersytet Dziecięcy

organizatorzy

4 tripadvisor

5 Bonum Publicum

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

10 patriotyzm

7 MKiDN

9 nocleg

Godziny otwarcia Muzeum:

Poza sezonem turystycznym
(02.01.2021 r. - 31.03.2021 r.;
01.10.2021 r. – 31.12.2021 r.)
Wtorek - Niedziela | 10.00 - 17.00

W sezonie turystycznym 
(01.04.2021 r. – 30.09.2021 r.)

Cennik biletów:

Bilet normalny (dorośli): 15 zł
Bilet ulgowy (uczniowie, itp): 10 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MOS: 10 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MOS: 8 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 40 zł
Bilet "3w1" normalny: 37 zł Muzeum Okręgowe, Brama Opatowska, Trasa Podziemna.
Bilet "3w1" ulgowy: 27 zł Muzeum Okręgowe, Brama Opatowska, Trasa Podziemna.


• Zobacz pełny cennik

© 2018 Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:Łącznie ilość odwiedzin:5230918

Obecnie na stronie 493 gości