Kapliczka nasłupowa

Wielkość liter

Kapliczka nasłupowaDrewniana polichromowana kapliczka nasłupowa ze wsi Dębiany Szlacheckie wykonana przez Jana Godowskiego z Dębian. Połowa XIX wieku. Od 1999 r. w zbiorach Muzeum Okręgowego w Sandomierzu na Zamku Królewskim.

Kapliczka pokryta jest polichromią w kolorze białym, niebieskim i jasnobrązowym. Posiada kształt prostopadłościanu o rzucie zbliżonym do kwadratu. Jest nakryta krzyżowym daszkiem zwieńczonym sygnaturką. Każdy bok kapliczki wygląda jednakowo i jest zakończony trójkątnym szczytem z ozdobną profilowaną sterczyną. Na słupie kamienna tabliczka z napisem „STAROŻYTNA FIGURA POPRAWIONA W R. 1896”. Kapliczka mieściła figurę Chrystusa Frasobliwego o wysokości 60 cm wykonaną ok. 1800 r. przez nieznanego rzeźbiarza. W 1999 r. rodzina Wałaszczyków ufundowała nową kapliczkę z lakierowanego drzewa dębowego na wzór starej kapliczki. Do niej przeniesiono zabytkową figurę Chrystusa Frasobliwego.

 

Przydrożne krzyże, figury i kapliczki są nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu. Stanowią żywe pomniki wiary mieszkańców poszczególnych miejscowości. Wyrażały pobożność fundatorów i mieszkańców, którzy otaczali te miejsca opieką. Pomniki te poprzez zjednoczenie w modlitwie integrowały miejscową społeczność. Jedną z form przydrożnych pamiątek kultu religijnego były drewniane kapliczki nadrzewne, nasłupowe i naziemne. W nich znajdowały się rzeźby (tzw. świątki) lub obrazy świętych. Kapliczki pierwotnie  były wykonywane z drewna. Często w słupie znajdowała się wnęka, gdzie umieszczano świątka lub sadowiono go na słupie. Zdarzało się, że słupy były zwieńczone rzeźbionymi kapliczkami przypominającymi wyglądem kościół , w których umieszczane były świątki.

Kapliczki tego typu ustawiano na skrzyżowaniach dróg, w miejscach ważnych wydarzeń dla społeczności lokalnej lub objawień religijnych. Fundatorami kapliczek w Polsce były całe wsie, dwór lub pojedynczy gospodarze. Miały strzec wsi i jej mieszkańców przed wszelkimi złymi mocami. Wiele przydrożnych pomników kultu religijnego nie dotrwało do naszych czasów.

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:13090769

Obecnie na stronie 120 gości