Wymiary: 22x18 cm
Nr inwentarzowy: MLS /18
Zbiory Muzeum Okręgowego w Sandomierzu
Roman Koseła – ur. w 1894 r. we Włostowie; bibliotekarz, regionalista, rolnik, nauczyciel, działacz wielu organizacji społecznych i politycznych, barwna postać sandomierskiego międzywojnia. Niestrudzony badacz przeszłości Sandomierza; porządkując miejskie i kościelne akta, potwierdził sandomierskie korzenie Mikołaja Gomółki. Autor wielu publikacji popularnonaukowych, felietonów i reportaży drukowanych w „Kurierze Warszawskim”, „ Czasie”, „Ziemi Sandomierskiej” oraz zbioru legend „Sandomierka” wydanych w Poznaniu w 1937 r. nakładem Księgarni Świętego Wojciecha. Redaktor czasopisma „COP”. Aresztowany w czasie wojny, więziony na Zamku, zginął w lipcu 1942 r. w Auschwitz. Patron jednej z sandomierskich ulic. Piękne wspomnienie zachował o nim Jarosław Iwaszkiewicz:
Cóż to był za człowiek, co za gawędziarz, jak ja go kochałem, ile się od niego nauczyłem(…). Wszystko, co Koseła zostawił na piśmie, jest ledwie słabym cieniem tego, co zawierała jego barwna umysłowość i zajmująca fantazja, która nigdy nie była czystą fantazją.
Zajmował się nie tylko historią miasta. Interesowała go także gwara sandomierska. Prezentowany tutaj rękopis to fragment pracy językoznawczej stanowiącej próbę odkrycia etymologii nazwy gór koło Sandomierza – Pieprzówek.
Notę opracowała:
Elżbieta Kownacka