2
2

Europejskie Dni Dziedzictwa - POLSKI SPLOT

Wielkość liter

Europejskie Dni DziedzictwaMuzeum Okręgowe w Sandomierzu zaprasza na kolejną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbędą się pod hasłem ,,Polski splot”.

Zapraszamy! Wstęp wolny!
 
SOBOTA 7 września godz. 11.00 – 15.00 – wycieczka
NIEDZIELA 8 września godz. 16.00 – 17.15 – wykład/prezentacja
WTOREK 10 września godz. 9.00 – wykład
 
 

SOBOTA 7 września godz. 11.00 – 15.00 – wycieczka

Spacer po Sandomierzu lat 20. XX wieku, czyli co pozostało po stolicy Centralnego Okręgu Przemysłowego?
Zapraszamy na spacer po Sandomierzu szlakiem architektury modernistycznej. Podczas spaceru poświęcimy uwagę architekturze użytkowej powstałej w okresie II RP w Sandomierzu. Miasto bowiem miało być stolicą Centralnego Okręgu Przemysłowego – z przemyślaną, atrakcyjną infrastrukturą, funkcjonalną i przyjazną dla mieszkańców.
Niestety wybuch wojny przekreślił szanse na zmiany, które mogły zajść w mieście. Proponowana wycieczka pozwoli w inny niż tradycyjny sposób spojrzeć na Sandomierz. Pójdziemy nie ścieżką królów i zabytków gotyckich, ale z planem miasta w ręku, który będzie nawiązywał do planów z lat 30. Zobaczymy budowle wzniesione w dwudziestoleciu międzywojennym oraz te, które pozostały z czasów COP.
Spacer poprowadzi archeolog, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, dr Dominik Kacper Płaza wraz z Dariuszem Czerwińskim, przewodnikiem PTTK w Sandomierzu.
Trasa wycieczki obejmuje: Zamek Królewski w Sandomierzu, Wąwóz Królowej Jadwigi (ul. Tadeusza Króla), koszary (ul. Mickiewicza), bank (ul. T. Kościuszki), Dworek Patkowskiego (ul. Żeromskiego), dawny budynek Polmin (stare miasto).
Miejsce zbiórki: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, ul. Zamkowa 12.
 
NIEDZIELA 8 września godz. 16.00 – 17.15 – wykład/prezentacja

Wykład „Splot polsko-żydowski. Wspólna droga ku niepodległości” oraz prezentacja judaików ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu
Rozważania na temat historii stosunków polsko-żydowskich w ziemi sandomierskiej, budowania struktur niepodległego państwa, a także formowanie żydowskich partii politycznych w latach 20. będą tematem spotkania „Splot polsko-żydowski. Wspólna droga ku niepodległości.”
Na obszarze odradzającej się Polski, Żydzi angażowali się w ruch niepodległościowy. Część z nich brała udział w powstaniach narodowych, wspierając finansowo i militarnie Legiony Piłsudskiego, część działała na polu kultury i nauki współtworząc zręby instytucjonalne i prawne. Przedstawiciele sandomierskiej społeczności żydowskiej wchodzili w skład Rady Miasta i Magistratu. Największe poparcie zyskał ruch syjonistyczny, ortodoksyjna Aguas Isroel oraz lewicowy Poalej Syjon. W mieście powstały dwie żydowskie biblioteki, klub sportowy Makabi a także teatr amatorski. W pierwszych latach wolności widoczna była duża przewaga udziału ludności żydowskiej w handlu i rzemiośle. W dwudziestoleciu międzywojennym rozkwitło życie kulturalne i polityczne polskich Żydów, znacząco wzbogacając dorobek całego okresu istnienia II RP. Po wykładzie zostaną zaprezentowane judaika pochodzące ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Spotkanie poprowadzi historyk, judaista.
Miejsce: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu (Zamek Królewski), ul. Zamkowa 12
 
WTOREK 10 września godz. 9.00 – wykład

„Regionalny strój ludowy” – wykład Iwony Łukawskiej, kustosz Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Wykład towarzyszyć będzie wystawie „Regionalny strój ludowy” w czytelni Biblioteki.
Miejsce: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach – Filia w Sandomierzu, ul. Sokolnickiego 4

******************************************************
Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.
  

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 25 zł
Bilet ulgowy: 18 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 18 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 13 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 70 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:16249262

Obecnie na stronie 496 gości