slajd1.jpeg

MUZEUM ZAMKOWE
W SANDOMIERZU

slajd1.jpeg

Obiekt tygodnia:

Czółenko tkackie, przed 1945 r.

Czółenko tkackieAutor: N.N.

Miejscowość: Świątniki, gm. Obrazów, woj. świętokrzyskie

Technika: obróbka drewna, struganie, gładzenie

Wymiary:  długość 29 cm; szerokość max. 4,7 cm; wysokość max. 3,0 cm; okienko w ściance bocznej - dł. 2,2 cm; wys. 1,5 cm;  prostokątny otwór - gł. 2,2 cm. 

Dar M. Świder w 1972 r.

Nr inw. MS-383/e

Więcej…

Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich ONLINE

Wielkość liter

W piątek 6 listopada 2020 roku została zainaugurowana tegoroczna edycja programu Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich – w tym roku wyjątkowo w odsłonie online. Spacery wirtualne po muzeach, webinaria, historyczna debata, 500 wirtualnych lekcji dla szkół, historia na wesoło dla dzieci to tylko kilka z wielu atrakcji, które zostały przygotowane na listopad przez najsłynniejsze Rezydencje Królewskie w Polsce.

Kontynuowana od 2012 roku akcja Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich, której organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu to jedno z najważniejszych wydarzeń promujących siedziby polskich monarchów, zabytki i muzealne zbiory. Jej celem jest edukacja poprzez sztukę, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze, szczególnie wśród dzieci, młodzieży i seniorów. Ze względu na zagrożenie pandemiczne, Darmowy Listopad 2020 będzie miał w tym roku po raz pierwszy wyłącznie formułę online. 

„Umożliwienie bezpłatnego zwiedzania w listopadzie muzeów – polskich rezydencji królewskich jest jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w kalendarzu kulturalnym naszego kraju. Dlatego, mimo tak bardzo niesprzyjających warunków, wynikających z epidemii koronawirusa, zdecydowaliśmy, aby nie zawieszać tego cennego przedsięwzięcia, a zrealizować je wirtualnie – poprzez udostępnienie zbiorów online i przygotowanie atrakcyjnej formuły ich prezentacji” – mówił podczas konferencji inaugurującej projekt minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński. Podkreślał, że niezmiernie ważnymi elementami Darmowego Listopada, oprócz zwiedzania Muzeów, są propozycje edukacyjne skierowane do wszystkich grup wiekowych. W ofercie wirtualnego darmowego listopada znalazły się dostępne online lekcje muzealne, różnego rodzaju warsztaty, wykłady czy spacery edukacyjne.

Do partnerów poprzednich edycji: Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie, dołączają  w tym roku Muzeum Zamkowe w Malborku i Zamek Królewski w Sandomierzu.

Od 6 listopada br. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako organizator akcji, oraz każda z Rezydencji Królewskich biorących udział w programie, rozpocznie na swoich stronach internetowych oraz social mediach, udostępnianie materiałów edukacyjnych.

W specjalnych sekcjach dedykowanych Darmowemu Listopadowi online znajdą Państwo w każdym tygodniu m.in. 3 duże nowe wydarzenia online: webinarium pod wspólnym hasłem „Tu dzieje się historia”, filmyKrólewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem”, stanowiące wirtualne spacery po wnętrzach poszczególnych muzeów z gościem specjalnym, znaną aktorką Małgorzatą Kożuchowską, oraz historyczną debatę.

W mediach społecznościowych informacje o programie będą dostępne pod hasztagiem #darmowylistopad, co pozwoli na wspólną promocję programu wszystkich muzeów.

Darmowy Listopad online – program i terminy publikacji głównych wydarzeń

Wirtualne zwiedzanie Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem będzie poświęcone:

6 listopada- Zamkowi Królewskiemu w Warszawie

9 listopada- Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

13 listopada- Muzeum Zamkowemu w Malborku

16 listopada- Zamkowi Królewskiemu na Wawelu

23 listopada- Zamkowi Królewskiemu w Sandomierzu

Zapraszamy także na pięć webinariów Tu się dzieje historia:

12 listopada– webinarium Wizyty królewskie na Zamku w Malborku

19 listopada– webinarium Klejnoty i koronki. Dwa najpiękniejsze portrety w kolekcji Łazienek Królewskich

26 listopada– webinarium Flamandzkie i holenderskie malarstwo w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu

27 listopada– webinarium Aktualnie w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. "Ne'edár/ נֶעְדַּר (Nieobecni – z dziejów społeczności żydowskiej).

30 listopada– webinarium Niepewne czasy, trudne wyzwania Rzeczpospolita na zakręcie dziejowym (XVII w.) z Zamku Królewskiego w Warszawie

20 listopada o godz. 18.00 po raz pierwszy odbędzie się debata online pięciu muzeów pod wspólnym tytułem: Rezydencje królewskie. Oficjalne i letnie, dostępna – podobnie jak w pozostałych przypadkach – na stronach internetowych i w mediach społecznościowych uczestników i organizatora akcji.

Natomiast codziennie, począwszy od 9 listopada, od poniedziałku do piątku, wybrana rezydencja będzie publikowała na Facebooku ciekawostki edukacyjne pod tytułem Historia na wesoło, a pozostałe będą je udostępniać, opatrując hasztagiem #darmowylistopad.

Dodatkowo uczestnicy akcji do wspólnego programu Darmowego listopada dołączą swoje indywidualne propozycje online, związane ze specyfiką każdej instytucji, preferencjami edukacyjnymi, typem zbiorów i oczekiwaniami odbiorców.

2020kalina

Więcej informacji o akcji Darmowy listopad online oraz dodatkowych atrakcjach online poszczególnych rezydencji jest dostępnych na stronach:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: www.mkidn.gov.pl

Zamku Królewskiego w Warszawie: www.zamek-krolewski.pl

Koordynator: Izabela Witkowska tel.  664 118 303Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zamku Królewskiego na Wawelu: www.wawel.krakow.pl

Koordynator: Urszula Wolak - Dudek  tel.  513 867 147 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie: www.lazienki-krolewskie.pl

Koordynator: Anita Kacprzyk tel. 518 716 067 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Muzeum Zamkowego w Malborku: www.zamek.malbork.pl

Koordynator: Agnieszka Kowalska tel. 725 622 640Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zamku Królewskiego w Sandomierzu: www.zamek-sandomierz.pl

Koordynator: Anna Boroń tel. 724 900 830 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:15962321

Obecnie na stronie 307 gości