Polish Polish
Slider

Obiekt tygodnia:

Krzyż Walecznych nadany ppłk prof. Zbigniewowi Kabacie

Krzyż Walecznych nadany ppłk prof. Zbigniewowi KabacieNr. ks. inw. MS/H/2797

Materiał: patynowany na brązowo

Wymiary: 4,2 x 4,2 cm

Ustanowiony przez: Radę Obrony Państwa

Przekaz Andrzeja Kabaty (syna Z. Kabaty) z Vancouver w Kanadzie.

 

 

Więcej…


IMIENINY:

Przedwczoraj: Diany Hipolita
Wczoraj: Alfreda Euzebiusza
Dzisiaj: Marii Napoleona
Jutro: Stefana Rocha
Pojutrze: Anity Elizy

Kalendarium najbliższych wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Konkurs „Wakacje na Wsi #odkrywam”

Wielkość liter

Fot. Andrzej KozickiNarodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zorganizował w tym roku Konkurs – Plebiscyt „Wakacje na Wsi #odkrywam”. Celem konkursu była aktywizacja mieszkańców wsi, zachęcenie ich do pokazania atrakcji turystycznych miejscowości, w których mieszkają i zaprezentowanie ich na stronie internetowej Instytutu. Konkurs był także zaproszeniem mieszkańców miast na polską wieś i odkrywania jej uroków.

Z przyjemnością informujemy, że I miejsce zdobył sandomierski artysta fotografik, Pan Andrzej Kozicki za pracę pt. „TUDOROWIE, BORUTA I INNI NAD OPATÓWKĄ”. Autorowi serdecznie gratulujemy, a Was zachęcamy do zapoznania się ze zwycięskimi zdjęciami i opisami doskonale dopełniającymi uchwycone obrazy.

Malarskiej urody Dolina Opatówki, godnej pędzla Moneta zdaje się wymarzonym miejscem na spacery, rowerowe przejażdżki, kajakowanie. A ile przy tym historii i legend o zamkach, rycerzach, zaginionych skarbach. I tygodnia może być na to wszystko za mało. W Garbowie urodził się najpierwszy z rycerzy, Zawisza Czarny.  W przysiółku Rzym, pod Opatowem miała stać karczma, w której Twardowski spotkał Borutę. Górująca nad Tudorowem wieża, stanowi pozostałość po zamku wzniesionym przypuszczalnie przez rycerza z rodu Tudorów, który walcząc po stronie Krzyżaków, dostał się do polskiej niewoli, a jako jeniec trafił pod Opatów gdzie z wzajemnością zakochał się w kasztelance. Zamek w Międzygórzu przed śmiercią podobno wysadził ojciec, aby syn zaczynając od zera, docenił pracę. Pius XI, jeszcze, jako legat papieski, w drodze do Sandomierza, zanocował we włostowskim pałacu, wówczas architektonicznej perełce, dziś niestety w ruinie. Sandomierskie benedyktynki uciekając przed Szwedami, gdzieś w Kicharach zakopały swój skarbczyk. W międzygórskim lesie stoi kamienny krzyż z inskrypcją „Julian i Petronela Dulębowie 8 maja 1853”. W jakiej intencji w środku lasu stanął trzymetrowy kamienny krzyż? Nad Opatówką urodził się Wincenty Kadłubek, Stanisław Młodożeniec, Wiesław Myśliwski, Wincenty i Tomasz Burkowie. Wędrówka ich szlakiem może więc stanowić inspirującą powtórkę z literatury.

2020konkurs01

Fot 1.Sielskie pejzaże: Jesień dodaje Dolinie dodatkowego powabu. Spacer pośród sadów rumieniących się feerią jesiennych barw musi wprawić wędrowca w stan euforii, tak, że nogi zdają się same nieść. Ale jest też i czas na zadumę, bowiem co rusz można natknąć się na krzyż, kapliczkę z Frasobliwym. Niektóre z nich mają po 200-300 lat. Mimo, że przewędrowałem Dolinę po wielokroć wszerz i wzdłuż, znam tam każdą ścieżkę, to ciągle mnie zachwyca i zaskakuje.

2020konkurs02

Fot 2. Malownicze ruiny zamku w Międzygórzu: Pod zamkiem, nad wierzbowym ruczajem  stoi zadaszona wiata, pod którą można odpocząć, posilić się. Ruiny przylegają do lasu, który sam w sobie stanowi intrygujące miejsce. W większości dębowy, wiosną za sprawą przylaszczek i zawilców przypomina błękitno-biały kobierzec. W międzygórzeckim lesie można spotkać tak unikalne grzyby jak czarka szkarłatna, sromotnik-bezwstydny (najbardziej smrodliwy z grzybów!). Jest tu kilkanaście prehistorycznych kurhanów, a w jednej z lizjer odkryto obwarowane osiedle węgierskich Seklerów, jeszcze z przedmieszkowych czasów. Zagadkę stanowi trzymetrowy kamienny krzyż z inskrypcją „Julian i Petronela Dulębowie 8 maja 1853”. W jakiej intencji stanął? Nie udało się ustalić. Wiadomo natomiast że kilkanaście lat później Julian Dulęba padł ofiarą mordu.

2020konkurs03

Fot 3. Nastrojowy lessowy wąwóz: Dolina Opatówki poprzecinana jest licznymi i urokliwymi lessowymi wąwozami. Chyba trudno o lepsze miejsce na długie romantyczne spacery.

5 Bonum Publicum

NCK

Muzeum w sieci

PomnikHistorii

5 Bonum Publicum

Muzealny Uniwersytet Dziecięcy

organizatorzy

4 tripadvisor

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

5 Bonum Publicum

10 patriotyzm

7 MKiDN

9 nocleg

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(14.04.2020 r. - 30.09.2020 r.)
Poniedziałek | 13.00 - 15.00 oprócz pierwszego w m-cu. Wstęp wolny na wystawy stałe.
Wtorek - Niedziela | 11.00 - 18.00
 
Poza sezonem turystycznym
(01.10.2019 r. - 14.04.2020 r.)
Poniedziałek | 13.00 - 15.00 oprócz pierwszego w m-cu. Wstęp wolny na wystawy stałe.
Wtorek - Niedziela | 10.00 - 17.00

Cennik biletów:

Bilet normalny (dorośli): 15zł
Bilet ulgowy (uczniowie, itp): 10zł
Bilet grupowy normalny z przew. MOS: 10zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MOS: 8zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3)): 40zł
Bilet "3w1" normalny: 33zł Muzeum Okręgowe, Brama Opatowska, Trasa Podziemna.
Bilet "3w1" ulgowy: 23zł Muzeum Okręgowe, Brama Opatowska, Trasa Podziemna.

• Zobacz pełny cennik

 

© 2018 Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:Łącznie ilość odwiedzin:4010151

Obecnie na stronie 292 gości