2
2

Wernisaż wystawy „Niebezpieczne zabawy” Henryka Cześnika

Wielkość liter

 „Niebezpieczne zabawy” Henryka CześnikaW piątek 21 lutego w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu odbył się wernisaż wystawy „Niebezpieczne zabawy” Henryka Cześnika. Podczas uroczystego otwarcia o wystawie, jej realizacji, charakterze twórczości Henryka Cześnika i postaci artysty opowiedzieli Dyrektor Muzeum, dr Dominik Kacper Płaza, Dyrektor Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Zbigniew Buski, Jerzy Zegarliński z Agencji Zegart oraz sam autor prac, profesor Henryk Cześnik.

Wystawa będzie gościć w Galerii Zamku Królewskiego w Sandomierzu do końca marca.

Ekspozycja powstała dzięki współpracy Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie i Agencji Zegart.

*****

Malarz Eugeniusz Markowski mówił o Henryku Cześniku, że jest jednym z najciekawszych artystów swojego pokolenia, tak opisując jego twórczość: "Jego sztuka należy do rodziny ekspresjonistycznej, ale jest to szuka zdecydowanie osobista, własna. I w formie, i w treści. Ekspresja Cześnika mniej operuje dynamizmem i witalnością, a bardziej gra na tonach wyciszonych, nawet lirycznych. Delikatna groteska i czujna dbałość o urodę materii malarskiej świadczy nie tylko o jego wrażliwości, ale także dojrzałości profesjonalnej" (w: Henryk Cześnik, malarstwo, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, s. 54).

Odrębność twórczą Henryka Cześnika podkreślał również Jerzy Krechowicz, malarz, grafik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, który wprost nazywał malarza "artystą zdecydowanie osobnym". Wskazywał, że Cześnik w szczególny i bardzo rozpoznawalny sposób łączy wizję świata z materią malarską: "Rozpadająca się, butwiejąca przestrzeń i wpasowany w nią bluźnierczy rejestr absurdu. Realna, dotykalna obecność zastygłej farby sprawia, że rozumie się go bardziej poprzez fizyczne cechy materii , niż kontekst literacki. A obraz zawsze jest jak czyste sumienie nurkującego kameleona. Zawsze, niczym gąbka, nasiąknięty koniakiem, obłędem i dziecięcą gorliwością. I zawsze pełno w nim doklejanych wąsów, wtrąconych zdań, krwawych śladów po brzytwie i skrzętnie zacieranych tajemnic" (Jerzy Krechowicz, "Czyste sumienie kameleona", w: Henryk Cześnik. Cięcie Cześnika, "ARTEON", kwiecień 2005, s. nlb.)

Źródło: www.desa.pl

 

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:13189696

Obecnie na stronie 291 gości