Szukaj:
 
 
 
  Strona główna · Godziny otwarcia . Ceny biletów · Oferty i cennik · Oferta edukacyjna · Lokalizacja Zamku · Wolontariat · Kontakt  
  Data pl v0.2 - by KESS Dzisiaj jest sobota, 20 pazdziernika 2018 r. 293 dzien roku  
 
Aktualności Wydarzenia
Wystawy
Wystawy czasowe Wystawy stałe
O muzeum
Działy i zbiory Historia muzeum Zamek sandomierski Szachy Publikacje Nagrody i wyróżnienia Mikołaj Gomółka Nasi Darczyńcy Podziękowania
Nasi partnerzy Galeria Logowanie
 
Losowa fotografia
 

 

100 – lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

 
Oferta edukacyjna

 

Lekcje muzealne dedykowane są dzieciom w wieku przedszkolnym, uczniom szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów. Zajęcia zostały przygotowane z uwzględnieniem programu nauczania Ministerstwa Edukacji Narodowej, jak również w oparciu o muzealne ekspozycje i posiadane zasoby. W naszej ofercie znajdują się lekcje z zakresu archeologii, etnografii, historii, literatury i sztuki. Prowadzone są przez pracowników Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Wszystkie lekcje posiadają charakter interaktywny i łączą się z czynnym zaangażowaniem uczestników.

Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku w godzinach 9.00 - 16.00
Czas trwania zajęć:1 godzina
Konieczność rezerwacji terminu z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.


Wszystkie zajęcia mają charakter warsztatowy, aktywizujący uczestników.
Cena za uczestnictwo w warsztatach –8 zł
Opiekunów grup nie obowiązuje opłata za udział w zajęciach.

Lekcje muzealne

1) Historia zamku sandomierskiego - Zajęcia poświęcone genezie i historii zamku królewskiego w Sandomierzu z omówieniem typologii zamków i ich funkcji na przestrzeni wieków.

2) Gdy San domierzał do Wisły – Historia Królewskiego Miasta Sandomierza – geneza i historia grodu, wpływ warunków naturalnych, formy budowli obronnych, życie codzienne mieszkańców, funkcje i charakterystyka średniowiecznego miasta.

3) Warsztat pracy archeologa – Lekcja na temat pracy archeologa i charakterystyki poszczególnych etapów badań archeologicznych oraz zarys archeologii Sandomierszczyzny.

4) Eviva l’arte! Niech żyje sztuka! – Lekcja poświęcona twórczości artystycznej, głównie malarskiej. Uczestnicy uzyskają informacje o początkach sztuki, jej zróżnicowaniu i znaczeniu dla kultury.

5) Na obiedzie u króla– Lekcja na temat dworskich i szlacheckich obyczajów związanych z ucztami i zwyczajami przy stole.

6) Starodruki, czyli niezwykła historia książki - Zajęcia dotyczące historii i znaczenia książki w kulturze, a także początki pisma, zmiany i rozwój materiałów rękopiśmiennych oraz technika powielania książek.

7) Sandomierz piórem spisany– Lekcja na temat licznych przedstawień Sandomierszczyzny w utworach literackich.

8) Krzemień pasiasty – Klejnot Sandomierszczyzny – Lekcja poświęcona wykorzystywaniu krzemienia pasiastego przez człowieka od pradziejów po współczesność.

9) Rzeźba na warsztat – Zajęcia na temat sztuki rzeźbiarskiej, różnorodności technik i materiałów.

Przedszkola i młodsze klasy szkół podstawowych

1) Muzealny savoir vivre i nie tylko – Lekcja na temat obyczajów, bon tonu, dobrych manier oraz muzealnego savoir vivre’u.

2) Muzeum od podszewki – Kulisy pracy instytucji kultury – zajęcia o wszystkich zagadnieniach związanych z muzeami.

3) Legendy sandomierskie – Lekcja o genezie baśni i legend z przypomnieniem znanych polskich legend. Przedstawienie sandomierskich legend z miejscami z nimi związanymi i tłem historycznym.

4) Z wizytą u pradziadków – Dawna wieś sandomierska – Lekcja dotycząca życia codziennego, kultury i tradycji mieszkańców podsandomierskich wsi na przełomie XIX i XX wieku.

Starsze klasy szkół podstawowych i licea

1) Szachy. Niezwykła historia królewskiej gry - Zajęcia poświęcone historii gry i kulturze szachowej oraz historię odnalezienia szachów sandomierskich – najstarszego zestawu bierek szachowych odkrytego na terenie Polski.

2) Nie tylko o „Ojcu Mateuszu”, czyli Sandomierz na dużym ekranie - Uczestnicy zajęć mają okazję poznać filmografię, w której jedną z głównych ról gra Sandomierz.

3) Więzienie w zamkowych murach - Lekcja na temat szczególnego okresu w historii zamku królewskiego w Sandomierzu, w którym został przekształcony w więzienie.

4) Bierz książki i w drogę! Świętokrzyski szlak literacki - Podczas lekcji uczniowie szczegółowo prześledzą szlak literacki biegnący przez teren województwa świętokrzyskiego i związanych z nim pisarzy.

Oferta specjalna

1) Szkoła w muzeum - Lekcja szkolna na wybrany temat zrealizowana w muzeum.

2) Muzeum w szkole - Lekcja muzealna na wybrany temat zrealizowana w szkole.

3) Questing – w poszukiwaniu zamkowego skarbu - Gra edukacyjna na terenie zamku i w przestrzeni wystaw muzealnych.

4) Plastyczne warsztaty bożonarodzeniowe

5) Plastyczne warsztaty wielkanocne

6 Plastyczne warsztaty tematyczne (własny wybór tematu)

Kontakt i zapisy:

Dział Edukacyjno-Promocyjny
Muzeum Okręgowego w Sandomierzu
ul. Zamkowa 12
Tel. 15 644 57 57, wew. 33, 35
Tel. kom. 698 639 312, 698 637 318
e-mail:

edukacja@zamek-sandomierz.pl

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

 
 
17227306 Unikalnych wizyt