Szukaj:
 
 
 
  Strona główna · Godziny otwarcia . Ceny biletów · Oferta edukacyjna · Lokalizacja Zamku · Sprawozdania i plany · Wolontariat · Kontakt  
  Data pl v0.2 - by KESS Dzisiaj jest niedziela, 27 maja 2018 r. 147 dzien roku  
 
Aktualności Wydarzenia
Wystawy
Wystawy czasowe Wystawy stałe
O muzeum
Działy i zbiory Historia muzeum Zamek sandomierski Szachy Oferta edukacyjna Publikacje Nagrody i wyróżnienia Mikołaj Gomółka Nasi Darczyńcy Podziękowania
Kontakt Oferty i cennik Nasi partnerzy Ogłoszenia, przetargi Galeria Logowanie
 
Losowa fotografia
 
 
WYDARZENIA V
Wernisaż wywstawy
„DARIUSZ KALETA. Nowa wielka tradycja - malarstwo”

W piątek 10 lutego, w reprezentacyjnej galerii zamku królewskiego w Sandomierzu, odbył się wernisaż wystawy "DARIUSZ KALETA. Nowa wielka tradycja - malarstwo”

 

Uroczystość poprowadził Dyrektor dr Dominik Abłamowicz witając przybyłych gości, a szczególnie autora prac, artystę malarza Dariusza Kaletę, na co dzień dyrektora kołobrzeskiej Galerii Sztuki Współczesnej, kuratora wystawy Jerzego Zegarlińskiego oraz przedstawiciela Rady Miasta Sandomierza w osobie Marcelego Czerwińskiego. Na oficjalną część uroczystości złożyło się słowo wprowadzające Jerzego Zegarlińskiego oraz opowieść Dariusza Kalety o swoich malarskich fascynacjach, inspiracjach i odkrywaniu dawnych tajników technologicznych.

 

Rozmowy z artystą, już indywidualne, kontynuowano także w czasie poświęconym na "odkrywanie" malarstwa przez widza i pogłębianie osobistych refleksji. Podczas tej pierwszej, uroczystej odsłony wystawy, sympatycy sztuki mogli zobaczyć 63 obrazy - wybór z bogatego dorobku artystycznego Dariusza Kalety, znakomicie określający obszar jego poszukiwań i kierunek obranej drogi twórczej.

 

BEW

 

Wernisaż wywstawy DARIUSZ KALETA. Nowa wielka tradycja - malarstwo Wernisaż wywstawy DARIUSZ KALETA. Nowa wielka tradycja - malarstwo Wernisaż wywstawy DARIUSZ KALETA. Nowa wielka tradycja - malarstwo

Wernisaż wywstawy DARIUSZ KALETA. Nowa wielka tradycja - malarstwo Wernisaż wywstawy DARIUSZ KALETA. Nowa wielka tradycja - malarstwo Wernisaż wywstawy DARIUSZ KALETA. Nowa wielka tradycja - malarstwo

Promocja albumu
„Świętokrzyskie widoki. Kieleckie i Sandomierskie w dawnej fotografii”

Spotkanie promocyjne albumu „Świętokrzyskie widoki. Kieleckie i Sandomierskie w dawnej fotografii z kolekcji Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości” odbyło się 6 lutego w zamku królewskim w Sandomierzu. Współwydawcami publikacji są Fundacja Świętokrzyska Góry Historii i Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

 

W spotkaniu uczestniczyli między innymi europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski wraz z żoną Lidią Ujazdowską, współautorką albumu, Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Andrzej Bolewski, przewodniczący Rady Miasta Sandomierza, radni miejscy, przedstawiciele starostwa powiatowego w Sandomierzu, Janusz Sochacki, dyrektor PKO Bank Polski, oddział w Sandomierzu, ks. Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, oraz mieszkańcy Sandomierza. Przybyłych do Muzeum Okręgowego gości przywitał dyrektor dr Dominik Abłamowicz, natomiast o albumie opowiedzieli autorzy publikacji: dr hab. Tomisław Giergiel, Wojciech Kalwat, Lidia Ujazdowska.

 

W albumie, który można nabyć w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, znajduje się 280 unikalnych dawnych fotografii z przełomu XIX i XX wieku, w większości niepublikowanych. Przedstawiają one wygląd ponad sześćdziesięciu wsi, miasteczek i miast ziemi sandomierskiej i kieleckiej. To widoki miast, poszczególnych zabytków, ich detali architektonicznych, obrazów, malowideł, rzeźb oraz wyrobów rzemieślniczych. Na uwagę zasługuje fakt, że często obiekty te już nie istnieją lub zostały przebudowane. Całe rozdziały poświęcone zostały na fotografie Chęcin, Kielc, Wąchocka, Świętego Krzyża, Bodzentyna, Opatowa, Staszowa, Zawichostu oraz okolic Sandomierza. Wśród mniejszych miejscowości z okolic Sandomierza utrwalonych na fotografiach należy wymienić: Czyżów Szlachecki, Goźlice, Góry Wysokie, Janików, Jankowice Kościelne Sandomierskie, Klimontów, Koprzywnicę, Kurozwęki, Łukawę Kościelną, Malice Kościelne, Olbierzowice, Ossolin, Połaniec, Rytwiany, Samborzec, Skotniki, Sulisławice, Szydłów, Tarłów, Ujazd, Wiśniową, Włostów i Wojciechowice.

 

Podczas spotkania miało miejsce ważne i miłe wydarzenie, otóż dwie sandomierzanki uczestniczące w promocji albumu przekazały do muzeum wiele dawnych zdjęć przechowywanych w domu rodzinnym. Utrwalono na nich wydarzenia z życia Sandomierza i okolicznych miejscowości. Ta budująca postawa pozwoli nam zarchiwizować, a następnie prezentować wiele nieznanych faktów z dziejów lokalnych. O tych działaniach będziemy informować.

 

Dział Historyczny

 

Promocja albumu „Świętokrzyskie widoki. Kieleckie i Sandomierskie w dawnej fotografii” Promocja albumu „Świętokrzyskie widoki. Kieleckie i Sandomierskie w dawnej fotografii” Promocja albumu „Świętokrzyskie widoki. Kieleckie i Sandomierskie w dawnej fotografii”

Promocja albumu „Świętokrzyskie widoki. Kieleckie i Sandomierskie w dawnej fotografii” Promocja albumu „Świętokrzyskie widoki. Kieleckie i Sandomierskie w dawnej fotografii” Promocja albumu „Świętokrzyskie widoki. Kieleckie i Sandomierskie w dawnej fotografii”

Promocja książki
„Zmiłuj się nad nami”

Spotkanie autorskie Andrzeja Nowaka – Arczewskiego połączone z promocją jego najnowszej książki „Zmiłuj się nad nami” spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Kilkadziesiąt osób nie tylko z uwagą przysłuchiwało się rozmowie Andrzeja Nowaka – Arczewskiego z prowadzącym to spotkanie Janem Adamem Borzęckim, ale także uczestniczyło w dyskusji.

 

Andrzej Nowak – Arczewski – reporter, laureat Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż imienia Zbigniewa Nosala. Autor książek reporterskich, m.in. „Orłowińskiej ballady”, „My z pałacu”. Jego najnowsza książka „Zmiłuj się nad nami” to reporterska opowieść o tajemnicy żydowskiego miasteczka. Akcja książki dzieje się w Klimontowie, niewielkiej miejscowości pod Sandomierzem, w której w czasie okupacji i tuż po wojnie dochodzi do zdarzeń, które wywierają piętno na kolejnych pokoleniach mieszkańców miasteczka.

 

W czasie spotkania fragmenty książki czytała Grażyna Milarska, mogliśmy również usłyszeć piosenki Ewy Demarczyk i Anny German w wykonaniu Sary Al-Kantar.

 

AKU

 

Promocja książki Zmiłuj się nad nami Promocja książki Zmiłuj się nad nami Promocja książki Zmiłuj się nad nami

Promocja książki Zmiłuj się nad nami Promocja książki Zmiłuj się nad nami Promocja książki Zmiłuj się nad nami

Promocja książki Zmiłuj się nad nami Promocja książki Zmiłuj się nad nami Promocja książki Zmiłuj się nad nami

Wernisaż wystawy
„Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki Kultury”

W piątek 27 stycznia, w sandomierskim zamku otworzyliśmy wystawę „Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki Kultury”. Jej autorką i kuratorką jest dr Małgorzata Ptasińska. Ekspozycję w sali edukacyjnej Muzeum Okręgowego w Sandomierzu przygotował Dział Historyczny.

 

Otwarciu wystawy towarzyszył wykład dr. Tomasza Czarnoty (Zakład Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii UMCS) zatytułowany „Maisons - Laffitte jako ośrodek kultury polskiej”. W wydarzeniu uczestniczyło ponad pięćdziesięciu uczniów sandomierskich szkół średnich, nauczyciele i turyści.

 

Wystawa prezentuje istotną część dziedzictwa Instytutu Literackiego, jedną z najważniejszych kolekcji w dziejach kultury polskiej po II wojnie światowej - serię wydawniczą Biblioteka „Kultury”. Wydawano w niej teksty pisarzy polskich, a także z innych krajów zza „żelaznej kurtyny” i z państw zachodnich. Poruszały one szeroki zakres tematyczny, w serii pojawiały się książki historyczne, socjologiczne, politologiczne i beletrystyka. Nie obowiązywały w niej nakazy cenzora, a granice wyznaczała jedynie wartość intelektualna czy artystyczna.

 

Wystawa składa się z 26 elementów, na których pokazano całość materiału w układzie chronologiczno-problemowym. Nazwy plansz zostały zaczerpnięte z tytułów książek wydanych w Bibliotece „Kultury”, symbolizujących najważniejsze okresy w działalności wydawniczej Jerzego Giedroycia i Instytutu Literackiego. Plansze zawierają cytaty najważniejszych wypowiedzi Redaktora, dzięki czemu stał się on narratorem opowieści o swojej pracy, linii politycznej i wydawanych książkach w latach 1946-2000. Ponadto wyeksponowano kilka edycji „Kultury”: paryską, krajową (po 1989 r.), kieszonkową - przerzucaną nielegalnie do Polski oraz podziemną.

 

Wystawa jest udostępniana bezpłatnie. Zapraszamy do zwiedzania w lutym i marcu.

 

Dział Historyczny

 

Wernisaż wystawy Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki Kultury Wernisaż wystawy Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki Kultury Wernisaż wystawy Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki Kultury

Wernisaż wystawy Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki Kultury Wernisaż wystawy Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki Kultury Wernisaż wystawy Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki Kultury

Wernisaż wystawy Juliana Kawalca
W gąszczu bram

W sobotę 10 grudnia, w sandomierskim zamku otworzyliśmy wystawę poświęcona Julianowi Kawalcowi (1916 - 2014). W październiku tego roku minęła setna rocznica jego urodzin, która stała się dobrym pretekstem do przypomnienia tego kiedyś bardzo popularnego, nie tylko w szkolnych kręgach czytelniczych, pisarza. Prezentowana wystawa swoim tytułem nawiązuje do autobiograficznej powieści Juliana Kawalca pt. "W gąszczu bram", a jej mottem stały się słowa pisarza: żyć to znaczy dobijać się do niezliczonej ilości zaryglowanych bram i otwierać je w trudzie. Idąc niejako tym śladem prezentujemy owe „bramy” - trudne sytuacje i wyzwania życiowe, z jakimi spotkał się pisarz. Prezentując dorobek J. Kawalca na wystawie przedstawiamy go w kontekście historii jego życia, związanego z Wrzawami, Sandomierzem, Krakowem i Rabką. Wśród pokazywanych obiektów zwracają uwagę nieliczne zdjęcia z okresu gimnazjalnego (na jednym z nich widać młodego Julka jako członka szkolnego zespołu muzycznego). Zaskoczenie może budzić – biorąc pod uwagę współczesność - „Świadectwo ubóstwa”, wystawione przez gminę w celu przedłożenia go władzom uniwersytetu przez młodego J. Kawalca. Na ekspozycji zobaczą Państwo również rękopisy pisarza, odsłaniające tajemnice jego warsztatu. W jednej z gablotek prezentujemy kilka listów do J. Kawalca, m.in. od Jarosława Iwaszkiewicza, Marii Kuncewiczowej i Zofii Solarzowej. By zobrazować niektóre wątki biograficzne pisarza, bądź wyrażone w cytatach wiodące idee i myśli jego twórczości, pokazujemy także kilkanaście obrazów i rysunków takich artystów jak: Stanisław Czajkowski, Kazimierz Kopczyński i Zbigniew Karpiński. Istotnym dopełnieniem wystawy jest cyfrowa prezentacja wybranych cytatów z całej twórczości Juliana Kawalca. To one, w stopniu pełniejszym aniżeli sama wystawa, określają oryginalne zjawisko literackie, myślowe i duchowe, jakim była postać skromnego Juliana Kawalca. Większość z prezentowanych na wystawie obiektów pochodzi ze zbiorów Muzeum. Część pamiątek użyczyła nam córka pisarza Pani Ewa Kawalec, a kilka obrazów Pan Bolesław Lewandowski. Serdecznie za to dziękujemy. Dziękując Pani Ewie Kawalec oraz wnukowi pisarza, Panu Piotrowi Latale, za uczestnictwo w wernisażu, do zwiedzenia ekspozycji zapraszamy wszystkich Państwa.

JK

 

Wernisaż wystawy Juliana Kawalca Wernisaż wystawy Juliana Kawalca Wernisaż wystawy Juliana Kawalca

Wernisaż wystawy Juliana Kawalca Wernisaż wystawy Juliana Kawalca Wernisaż wystawy Juliana Kawalca

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
otrzymało w darze dokument Zygmunta III Wazy

Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski w dniu 28 listopada 2016 roku przekazał w darze dla Muzeum Okręgowego w Sandomierzu statut cechu krawców w Sandomierzu. Dokument został wystawiony w Warszawie dnia 29 kwietnia 1616 roku przez króla Zygmunta III Wazę. Został spisany na pergaminie o rozmiarach 600x760 mm. Pierwsze i ostatnie formuły są spisane po łacinie, a dyspozycja (właściwy statut) piękną staropolszczyzną. Według ustaleń sandomierskiej Komisji Dobrego Porządku (Komisji Boni Ordinis), w II połowie XVIII wieku statut sandomierskiego cechu krawców z 1616 roku znajdował się w Sandomierzu. Później zapewne został wywieziony przez Austriaków. W lipcu 1937 roku został zakupiony w Wiedniu przez kolekcjonera i właściciela Apteki pod Białym Orłem w Białej (dzis. Bielsko-Biała) mgra Stefana Ganszera za 40 zł. Jego kolekcja została wystawiona na aukcji antykwarycznej w Krakowie 5 listopada 2016 roku. Statut cechu krawców sandomierskich został zakupiony na tej aukcji za 8.360 zł. W dokumencie tym spisano statut cechu krawców w Sandomierzu i przywileje nadane w XVI wieku przez króla Zygmunta Augusta, które spaliły się w czasie wielkiego pożaru Sandomierza w dniu 11 maja 1612 roku. Król Zygmunta III Waza potwierdził przywileje i własnoręcznie się pod nimi podpisał – w lewym dolnym rogu dokumentu. Oprócz niego podpisał się pisarz kancelarii królewskiej Mikołaj Choromański – w prawym dolnym rogu dokumentu. Pomimo tego, że cechów w Sandomierzu było co najmniej trzynaście, niewiele wiemy o organizacji tych samorządów rzemieślniczych choć odgrywały w życiu miasta rolę ogromną, również w zakresie obyczajowości i obronności. Z omawianego dokumentu możemy się dowiedzieć, że cech krawców był zobowiązany do gromadzenia uzbrojenia: pancerzy, szyszaków, hakownic i półhakownic oraz halabard na wypadek obrony miasta. Statut reguluje organizację cechu i warunki awansu na czeladnika i mistrza cechowego oraz egzaminy z tym związane. Dokument ustala zasady życia religijnego – udział w uroczystościach przy ołtarzu cechowym w kościele św. Piotra w Sandomierzu, mówi o zasadach prowadzenia działalności gospodarczej (kontrola jarmarków). Statut zawiera nawet opis zwyczajów towarzyskich i cechowych (koszty kolacji dla braci cechowych i rodzaje trunków) oraz przepisy przeciwko partaczom. Wiadomo, że archiwalia cechów sandomierskich nie zachowały się. Wobec tego przekazywany dla Muzeum Okręgowego oryginał statutu cechowego można nazwać unikatem. Jest to jedyny zachowany w tak dobrym stanie statut cechu sandomierskiego, choć wymaga drobnej konserwacji.

TG

 

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu otrzymało w darze dokument Zygmunta III Wazy Muzeum Okręgowe w Sandomierzu otrzymało w darze dokument Zygmunta III Wazy Muzeum Okręgowe w Sandomierzu otrzymało w darze dokument Zygmunta III Wazy Muzeum Okręgowe w Sandomierzu otrzymało w darze dokument Zygmunta III Wazy

Otwarcie Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej
 w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

W poniedziałek, 28 listopada odbyło się oficjalne otwarcie jednej z najnowocześniejszych pracowni konserwacji dzieł sztuki w regionie z udziałem Burmistrza Sandomierza Marka Bronkowskiego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach Anny Żak-Stobieckiej, konserwatorów sztuki, radnych miasta, pracowników muzeum, uczniów z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Sandomierzu wraz z Panią Dyrektor Małgorzatą Augustynowicz i mieszkańców Sandomierza. W ramach ogłoszonych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programów na 2016 r. Muzeum Okręgowe w Sandomierzu otrzymało dofinansowanie na realizację sześciu projektów, m.in. na utworzenie Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej. Pracownia została wyposażona w nowoczesny i profesjonalny sprzęt, urządzenia, materiały do konserwacji oraz restauracji dzieł sztuki (np. stoły: próżniowy i niskociśnieniowy służące do tzw. dublażu, prostowania, konserwacji malarstwa sztalugowego), narzędzia stolarskie i plastyczne, pochłaniacz oparów i rozpuszczalników, lampy emitujące światło dzienne, urządzenia dokumentujące procesy prac naprawczych: mikroskop, laptop, profesjonalne studio fotograficzne itp. Monitorowanie stałych warunków wilgotnościowo – temperaturowych w pracowni konserwatorskiej ma zapewnić specjalistyczne oprzyrządowanie pomiarowe takie jak sonda do nieinwazyjnego pomiaru wilgotności, higrometr z pomiarem temperatury, czy luksomierz z sondą do pomiaru światła. Działalność pracowni nie ograniczy się tylko do konserwacji. Niezwykle ważna jest profilaktyka muzealna. W oparciu o międzynarodowe normy dotyczące warunków klimatycznych i oświetleniowych regularnie będą kontrolowane warunki pokazywania i przechowywania zabytków znajdujących się w salach ekspozycyjnych i magazynach. Gromadzone przez blisko sto lat zbiory Muzeum wymagają stałej i fachowej opieki konserwatorskiej, szczególnie z uwagi na ich zróżnicowanie i liczebność. Powstanie pracowni pozwoli nam na spełnienie jednej z podstawowych funkcji muzeum – stałą ochronę i zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego. Tak pojmowana konserwacja muzealna w praktyce zostanie zrealizowana dwutorowo: z jednej strony przeprowadzone zostaną interwencyjne zabiegi konserwatorskie jak np. usuwanie zabrudzeń, podklejanie odspojeń, uzupełnianie ubytków, wykonywanie retuszy, a z drugiej liczne działania z zakresu profilaktyki i prewencji konserwatorskiej. Realizacja grantu nie byłaby możliwa bez fachowej pomocy naszych konsultantów, dyplomowanych konserwatorów z wieloletnim doświadczeniem: prof. dr hab. Elżbiety Basiul – dziekana Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. dr hab. Danuty Stępień - kierownika Pracowni Technologii Kopii Ikon Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Aleksandra Harkawego, Piotra Zawadzkiego, Marka Babsia oraz Anny Ucieklak (Muzeum Śląskie w Katowicach). Dziękujemy za pomoc Z okazji otwarcia pracowni Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski przekazał w darze dla muzeum XVII–wieczny dokument cechu krawców w Sandomierzu, wydany przez króla Zygmunta III Wazę w Warszawie 16 kwietnia 1616 roku. Projekt został zrealizowany w ramach programu Dziedzictwo kulturowe – priorytet 2 – Wspieranie działań muzealnych, Utworzenie pracowni konserwatorskiej w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, dzięki dotacji finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowe-go wynoszącej 48.017,58 zł. Całkowity koszt zadania wyniósł 63.314,80 zł. Koordynatorem przedsięwzięcia była autorka komunikatu.

KG

 

Otwarcie Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu Otwarcie Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu Otwarcie Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

Otwarcie Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu Otwarcie Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu Otwarcie Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

Fotorelacja z iluminacji świetlnej sandomierskiego zamku

Logo MKiDN W sobotę, 19 listopada z okazji obchodów Święta Młodego Wina odbył się pokaz iluminacji świetlnej północnej i zachodniej fasady oraz połaci dachowej zamku. Bryła szczególnie pięknie wyglądała nie tylko od strony klasztoru oo. Dominikanów, ale zwłaszcza od strony ul. Krakowskiej. Zmieniające się barwy elewacji (biała, zielona, niebieska, pomarańczowa, czerwona) w połączeniu z ciepłym jesiennym wieczorem tworzyły niezapomnianą - według nas - atmosferę.

Dziękujemy firmie LBL Philips ze Szklarskiej Poręby za przygotowanie iluminacji.

Bardzo nam zależy, by rychło sporządzić projekt oświetlenia wieczornego zamku, jak też po prostu zakupić niezbędne oświetlenie...Być może warto przy tym Państwa poinformować o tym, że oświetlenie ledowe jest energooszczędne (sobotnia iluminacja zamku pochłaniała jedynie ok. 2 KW energii), a poza tym długowieczne (producenci udzielają gwarancji nawet na okres do 50 lat).

 

Fotorelacja z iluminacji świetlnej sandomierskiego zamku Fotorelacja z iluminacji świetlnej sandomierskiego zamku Fotorelacja z iluminacji świetlnej sandomierskiego zamku

Fotorelacja z iluminacji świetlnej sandomierskiego zamku Fotorelacja z iluminacji świetlnej sandomierskiego zamku Fotorelacja z iluminacji świetlnej sandomierskiego zamku

Fotorelacja z iluminacji świetlnej sandomierskiego zamku Fotorelacja z iluminacji świetlnej sandomierskiego zamku Fotorelacja z iluminacji świetlnej sandomierskiego zamku

Fotorelacja z iluminacji świetlnej sandomierskiego zamku Fotorelacja z iluminacji świetlnej sandomierskiego zamku Fotorelacja z iluminacji świetlnej sandomierskiego zamku

Objazdowe Muzeum Archeologiczne
Sadowie

Logo MKiDNLogo Kultura DostępnaLogo MOSW Szkole Podstawowej w Sadowiu, 4 listopada, odbyło się spotkanie z „Objazdowym Muzeum Archeologicznym”. Zajęcia poprowadzili Państwo Urszula i Artur Jedynakowie, członkowie Klubu Przyjaciół Archeologii Ziemi Sandomierskiej. W lekcji pokazowej, zorganizowanej w sali gimnastycznej, udział wzięły wszystkie klasy szkoły podstawowej. W czasie lekcji zebraniu dowiedzieli się czym różni się praca archeologa w muzeum od badań wykopaliskowych oraz poznali najdawniejsze dzieje najbliższej okolicy. Podczas prezentacji nie zabrakło zdjęć zabytków ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu czy Muzeum-Rezerwatu Archeologicznego „Krzemionki”. Uczniowi mogli, korzystając ze zdobytej podczas wykładu wiedzy, przyporządkować na przygotowanej przez Pana Artura i Panią Urszulę osi czasu rekonstrukcje archeologiczne do odpowiadającym im epokom. Następnie, podczas warsztatów uczniowie wykonali własnoręcznie naczynia gliniane oraz kolorowe paciorki z modeliny na wzór artefaktów. Po pracowitym dniu spędzonym z archeologią na uczniów czekał przygotowany przez nas słodki poczęstunek. Jak podczas poprzednich spotkań, dla wszystkich przygotowaliśmy broszury informacyjne o projekcie, z których uczniowie mogli dowiedzieć więcej na tematPlakat Sadowie archeologii, katalogi wystawy „Ziemia sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu”, których wydanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szkolna biblioteka otrzymała egzemplarz „Podręcznika archeologii dla najmłodszych”. Niestety było to już ostatnie spotkanie z „Objazdowym Muzeum Archeologicznym”. Serdecznie dziękujemy dyrekcji Zespołu Szkół w Sadowiu, wszystkim nauczycielom i pracownikom placówki oraz oczywiście uczniom! Zachęcamy do zajrzenia na naszą stronę internetową, stronę katalogu „Ziemia sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu” oraz obserwowania naszego profilu na Facebook’u. Zapraszamy odwiedzenia Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

„Objazdowe Muzeum Archeologiczne” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.

 

HS

 

Objazdowe Muzeum Archeologiczne Sadowie Objazdowe Muzeum Archeologiczne Sadowie Objazdowe Muzeum Archeologiczne Sadowie

Objazdowe Muzeum Archeologiczne Sadowie Objazdowe Muzeum Archeologiczne Sadowie Objazdowe Muzeum Archeologiczne Sadowie

Objazdowe Muzeum Archeologiczne
Baćkowice

Logo MKiDNLogo Kultura DostępnaLogo MOS „Objazdowe Muzeum Archeologiczne” w poniedziałek 24 października odwiedziło Szkołę Podstawową w Baćkowicach. Zajęcia dla uczniów klas IV, V i VI szkoły podstawowej poprowadzili Pani Mariya Avramova, archeolog Z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Pan Dariusz Szczygielski, nauczyciel historii z I LO Collegium Gostomianum w Sandomierzu. Pan Dariusz Szczygielski przekazał wiedzę na temat historii gminy Baćkowice m.in. najstarszych wzmianek pisanych o okolicznych miejscowościach, dziejach Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego oraz epizodów z potopu szwedzkiego rozgrywających się w najbliższej okolicy. Pani Mariya Avramova opowiedziała na temat pracy archeologa na wykopaliskach, w muzeum. Następnie zabrała uczniów w podróż od najdawniejszych dziejów gminy Baćkowice aż po czasy współczesne. W czasie prezentacji multimedialnej uczniowie obejrzeli zdjęcia zabytków ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu oraz przygotowane przez archeologów rekonstrukcje. Podczas warsztatów uczniowie najmłodsi uczniowie mogli: poszukać skarbów podczas „małych wykopalisk archeologicznych”. Ich starsi koledzy mogli natomiast własnoręcznie ulepić naczynia glinianePlakat Backowice oraz paciorki z kolorowej modeliny, imitujące znaleziska szklane znane z terenu ziem polskich. Wszyscy uczniowie biorący udział w zajęciach otrzymały przygotowane przez nas materiały promocyjne takie jak broszury informujące o projekcie „Objazdowe Muzeum Archeologiczne” oraz ulotki promujące muzeum. Szkolne i klasowe biblioteki wzbogaciły się o egzemplarze katalogu „Ziemia sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu” oraz „Podręcznik archeologii dla najmłodszych. Na koniec spotkania przygotowaliśmy dla najmłodszych słodki poczęstunek. Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom Szkoły Podstawowej w Baćkowicach. Serdecznie zapraszamy do Sandomierza!

„Objazdowe Muzeum Archeologiczne” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.

 

HS

 

Objazdowe Muzeum Archeologiczne Backowice Objazdowe Muzeum Archeologiczne Backowice Objazdowe Muzeum Archeologiczne Backowice

Objazdowe Muzeum Archeologiczne Backowice Objazdowe Muzeum Archeologiczne Backowice Objazdowe Muzeum Archeologiczne Backowice

Spotkanie promujące projekt etnograficzny
pt. Ludowe obrzędy doroczne i rodzinne utrwalone w kadrach filmowych

Logo MKiDNLogo MOSW sali rycerskiej sandomierskiego zamku, 14 października 2016 roku o godz. 18.00, odbyło się spotkanie podsumowujące i promujące kolejny projekt etnograficzny pt. „Ludowe obrzędy doroczne i rodzinne utrwalone w kadrach filmowych”, zrealizowany przez Muzeum Okręgowe w 2016 roku, w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dziedzictwo kulturowe – priorytet 3 – Kultura ludowa i tradycyjna). Dzięki zaangażowaniu profesjonalnej kadry złożonej z etnografów, pracownika TVP, fotografów, twórców ludowych oraz członków Zespołu Pieśni i Tańca „Leśnianie” z Leśnej, Zespołu Śpiewaczego „Świętokrzyskie Jodły” z Bodzentyna, Zespołu Obrzędowego „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego oraz Zespołu Obrzędowego „Janowiacy” z Janowa Lubelskiego zostały zarchiwizowane na taśmach filmowych dawne zwyczaje, wybrane obrzędy doroczne i rodzinne kultywowane przez mieszkańców z trzech województw Polski południowo-wschodniej: świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego. W efekcie końcowym Muzeum Okręgowe wyprodukowało w najnowszej technologii cyfrowej Full HD cztery filmy etnograficzne dokumentujące niematerialne aspekty kultury ludowej pt.: „Zmówiny”, „Wesele świętokrzyskie” „Pośnik janowski” „Od św. Szczepana po Gromniczną”, których fragmenty po raz pierwszy wyemitowane zostały gościom w czasie trwania spotkania. Prezentację filmów poprzedził wernisaż wystawy fotograficznej będącej integralną częścią projektu, a tym samym utożsamiającej się z jego tytułem. Na wystawie zaprezentowane zostały wybrane sceny z planów filmowych, stanowiące niewielki fragment z bogatej dokumentacji fotograficznej.

Projekt został zrealizowany dzięki dotacji finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod kierunkiem Iwony Łukawskiej z Działu Etnograficznego Muzeum Okręgowego.

 

I.Ł.

 

Spotkanie promujące projekt etnograficzny pt. Ludowe obrzędy doroczne i rodzinne utrwalone w kadrach filmowych Spotkanie promujące projekt etnograficzny pt. Ludowe obrzędy doroczne i rodzinne utrwalone w kadrach filmowych Spotkanie promujące projekt etnograficzny pt. Ludowe obrzędy doroczne i rodzinne utrwalone w kadrach filmowych

Spotkanie promujące projekt etnograficzny pt. Ludowe obrzędy doroczne i rodzinne utrwalone w kadrach filmowych Spotkanie promujące projekt etnograficzny pt. Ludowe obrzędy doroczne i rodzinne utrwalone w kadrach filmowych Spotkanie promujące projekt etnograficzny pt. Ludowe obrzędy doroczne i rodzinne utrwalone w kadrach filmowych

Spotkanie promujące projekt etnograficzny pt. Ludowe obrzędy doroczne i rodzinne utrwalone w kadrach filmowych Spotkanie promujące projekt etnograficzny pt. Ludowe obrzędy doroczne i rodzinne utrwalone w kadrach filmowych Spotkanie promujące projekt etnograficzny pt. Ludowe obrzędy doroczne i rodzinne utrwalone w kadrach filmowych

Spotkanie promujące projekt etnograficzny pt. Ludowe obrzędy doroczne i rodzinne utrwalone w kadrach filmowych Spotkanie promujące projekt etnograficzny pt. Ludowe obrzędy doroczne i rodzinne utrwalone w kadrach filmowych Spotkanie promujące projekt etnograficzny pt. Ludowe obrzędy doroczne i rodzinne utrwalone w kadrach filmowych

 
 
14963900 Unikalnych wizyt