Szukaj:
 
 
 
  Strona główna · Godziny otwarcia . Ceny biletów · Oferty i cennik · Oferta edukacyjna · Lokalizacja Zamku · Wolontariat · Kontakt  
  Data pl v0.2 - by KESS Dzisiaj jest sobota, 21 lipca 2018 r. 202 dzien roku  
 
Aktualności Wydarzenia
Wystawy
Wystawy czasowe Wystawy stałe
O muzeum
Działy i zbiory Historia muzeum Zamek sandomierski Szachy Publikacje Nagrody i wyróżnienia Mikołaj Gomółka Nasi Darczyńcy Podziękowania
Nasi partnerzy Galeria Logowanie
 
Losowa fotografia
 

 
Wystawy czasowe

"Bardejov – Światowe Dziedzictwo UNESCO"

 

Wystawa "Bardejov – Światowe Dziedzictwo UNESCO" prezentuje dzieje leżącego blisko granicy z Polską słowackiego miasta, które jest prawdziwą perłą średniowiecznej architektury.


Ekspozycja powstała na podstawie scenariusza Františka Gutka, Marcela Tribusa i Marka Zalewskiego i prezentuje znakomicie zachowany układ urbanistyczny średniowiecznego miasta z murami obronnymi, brukowanym rynkiem obramowanym pastelowymi kamieniczkami oraz gotyckim, monumentalnym kościołem pw. św. Idziego z unikatowymi skrzydłowymi ołtarzami. Obrazu dopełnia gotycko-renesansowy ratusz, który dawniej był centrum życia administracyjnego i gospodarczego, a dziś mieści zbiory Muzeum Szriszskiego i ekspozycję prezentującą dzieje miasta i jego zadziwiająco bliskie związki z Polską. Tuż poza obrębem średniowiecznych murów, wśród współczesnej zabudowy, ukrywa się jeszcze jeden klejnot Bardejova – suburbium, unikatowa enklawa nieistniejącego już w tym miejscu świata społeczności żydowskiej.


Ekspozycja przygotowana została przez Urząd Miasta i Muzeum Szriszskiego w Bardejowie oraz Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie, Instytut Słowacki w Warszawie we współpracy z Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.


Patronat honorowy nad wystawą objął Ambasador Republiki Słowackiej w Polsce – Dusan Kristofik oraz Burmistrz Miasta Bardejov - Boris Hanuscak.


Czas ekspozycji: 13 lipca - 31 sierpnia 2018 r., baszta widokowa, I piętroDział Historyczny

 

"Zapach zapamiętany" Beaty Marii Orlikowskiej

 

Zapach zapamiętany to tytuł projektu artystycznego Beaty Marii Orlikowskiej, malarki i ceramiczki oraz Aleksandry Pieterwas, dziennikarki z Warszawy. Wystawa została przygotowana z okazji jubileuszu 25-lecia pracy twórczej Beaty M. Orlikowskiej. Jest to cykl prac odwołujących się do zapachowych skojarzeń i wspomnień znanych ludzi ze świata kultury, sztuki i biznesu, których artystka zaprosiła do projektu wspólnie z dziennikarką Aleksandrą Pieterwas. Spisane i oprawione w ramy opowieści, stały się inspiracją do stworzenia porcelanowych dzieł. Powstało szesnaście dyptyków, pozostających w dialogu ze sobą i układających się w niezwykłą historię o tym, co w naszym życiu odegrało istotną rolę i nadal jest ważne


Premiera wystawy miała miejsce w 2015 r., w warszawskiej galerii sztuki NEY Gallery Print.


Beata Maria Orlikowska uprawia ceramikę unikatową i malarstwo sztalugowe. Jest założycielką grupy twórczej „Od dawna”, realizującej plenery, wystawy i spotkania „Na ceramicznym szlaku”. Długoletni komisarz Ogólnopolskich Plenerów Ceramicznych w Fabryce Porcelany w Chodzieży. Aktywnie współpracuje z polskim przemysłem ceramicznym, ma swój udział w projektach wielu kolekcji użytkowych i artystycznych


Organizatorzy wystawy:

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu oraz Agencja Zegart

Czas ekspozycji: 29 czerwca - 26 sierpnia 2018 r., sala wystaw czasowych (II piętro) 

"Przemoc i rytuał w neolicie"

 

W 2011 roku w Koszycach w woj. małopolskim podczas archeologicznych badań ratowniczych odkryto kompleks obrzędowo-sepulkralny kultury amfor kulistych. W bogato wyposażonym, zbiorowym grobie odnaleziono szczątki 15 osób – kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Szczątki pochowanych świadczą o gwałtownej przemocy, której doznali. Czaszki dwóch kobiet noszą ślady działania płomieni, co może wskazywać na obecność zwyczaju rytualnego kanibalizmu.


Kto i z jakiego powodu znalazł się w koszyckim grobie?


Autorzy wystawy: Piotr Włodarczyk, Anita Szczepanek, Marcin M. Przybyła, Michał PodsiadłoInterdyscyplinarne opracowanie oraz wystawa przygotowane zostały w oparciu o projekt Stowarzyszenia Archeologów Terenowych „Stater”, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach organizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa programu „Dziedzictwo kulturowe” priorytet 5 „Ochrona zabytków archeologicznych” (zadanie nr 725/12: „Opracowanie bioarcheologiczne grobu zbiorowego KAK z Koszyc”).


Kuratorzy wystawy w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu: Piotr Werens i Dominik Kacper Płaza


Czas ekspozycji: 27 czerwca - 28 października 2018 r., sala wystaw czasowych 

"Mieczysław Welter. Rzeźba"

 

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu oraz Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zapraszają na wystawę rzeźb Mieczysława Weltera w zamku królewskim w Sandomierzu.


Sztukę Mieczysława Weltera można określić jako na wskroś humanistyczną, otwartą właściwie tylko na jeden temat artystycznych poszukiwań i rozważań - człowieka. Spełnianie twórcze dokonywane latami, niejednokrotnie okupione miesiącami żmudnych studiów modela, konkretyzowało się poprzez kameralne rzeźby portretowe (głowy, popiersia), półpostaci i postaci, skłaniające do refleksji nad pięknem materii i ducha oraz pomnikowe monumenty ukierunkowane na wartości ogólnoludzkie, społeczne i narodowe. Artysta objawił w nich światu swoją dojrzałość, oryginalny wyraz, pełnię wiedzy, talentu i sprawności warsztatowej.


Twórczy dorobek, na który składa się kilkanaście zrealizowanych pomników, tyleż samo posągów i grup figuralnych oraz kilkadziesiąt rzeźb portretowych niekiedy powtarzanych w kolejnych wersjach i seria medali, przyniósł wybitnemu autorowi zasłużone laury i należne miejsce w historii rzeźby współczesnej.


Mieczysław Welter wybrał jedną z najtrudniejszych dyscyplin plastycznych. I na szczęście, bo czym byłaby współczesna sztuka polska bez pomnika Jana Kochanowskiego w Czarnolesie?Organizatorzy wystawy:

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu oraz Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Czas ekspozycji: 22 czerwca - 26 sierpnia 2018 r., galeria 

"Tadeusz Kościuszko. Człowiek Idei"

 

Wystawa Muzeum Historii Polski w Warszawie


 

„Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” to tytuł wystawy przygotowanej przez MHP z okazji obchodów Roku Kościuszki. W 2017 roku wystawa pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego i w roku ubiegłym była pokazywana w Warszawie.


Wystawa przybliża sylwetkę wielkiego Polaka, obywatela Rzeczpospolitej, Francji, Ameryki i Europy, człowieka idei i działania, wojskowego i intelektualisty, który służbie wolności poświęcił całe życie. Zaprezentowane zostaną ważne momenty z jego biografii, wielkie dokonania inżynieryjne, zwycięskie i przegrane bitwy. Część ekspozycji poświęcona jest prywatnemu życiu Naczelnika: miłości i pasjom, którym się oddawał.


Ekspozycja jest instalacją plenerową, wykorzystującą nowoczesne środki wystawiennicze. Ikonografia, cytaty i teksty korespondują z rozwiązaniami graficznymi oraz multimediami. Na multimedialnych ekranach widzowie mogą zobaczyć m.in. animacje bitew, w których czynny udział brał Tadeusz Kościuszko, prezentację znaków pieniężnych z podobiznami Naczelnika, fotografie pomników i portretów jemu poświęconych. Na wystawie będą również fragmenty fabularnego filmu o Kościuszce z 1938 roku. Będzie okazja posłuchać muzyki przez niego skomponowanej. Uwagę zwiedzających przykuje ponad trzymetrowa rzeźba – głowa Kościuszki. Ekspozycja została przygotowana w wersji polsko-angielskiej.


Organizator wystawy: Muzeum Historii Polski w Warszawie

Współorganizator: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Partnerzy: Narodowy Bank Polski, Dom Spotkań z Historią, Ambasada Stanów Zjednoczonych, Ambasada Francji, Instytut Francuski, Ambasada Szwajcarii.

Patroni medialni: Polskie Radio, TVP 3, Polska Agencja Prasowa, portal historyczny dzieje.pl i miesięcznik „Mówią Wieki”Czas ekspozycji: 6 kwietnia - 15 sierpnia 2018 r., dziedziniec zamku królewskiego 

Dział Historyczny

 

Albumy z sandomierskiej szuflady.
Dawne fotografie Sandomierza i ziemi sandomierskiej.

 

Wystawa pod honorowym patronatem
Burmistrza Sandomierza Marka Bronkowskiego

Organizatorzy:
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
Urząd Miasta w Sandomierzu

Albumy z fotografiami na potrzeby wystawy udostępnił Adam Trojanowski
Autor wystawy: dr hab. Tomisław Giergiel
Współpraca: Marek Bażant i Sebastian Słodownik
Projekt graficzny: Art Media Marcin Cebula

 

Dwa albumy z dawnymi fotografiami, przechowywane z pokolenia na pokolenie w rodzinie doktora Adama Trojanowskiego, zostały użyczone Muzeum Okręgowemu w Sandomierzu w celu udokumentowania oraz prezentacji na wystawie plenerowej. Pierwszy z albumów posiadający 46 stron zawiera 118 fotografii, w drugim 56-stronicowym znajduje się 162 zdjęć. Zaledwie kilka jest opisanych zdawkowo, co rodzi problemy identyfikacyjne. Najstarsze z nich zostały wykonane u schyłku XIX wieku, a najpóźniejsze w latach 30-tych XX wieku. Uwieczniają one przeróżne sytuacje: wydarzenia polityczne i kulturalne w Sandomierzu, podróże w obrębie kordonu zaborczego, do innych polskich miast, ale również do Wiednia. Dokumentują wygląd naszego miasta, jego mieszkańców i okolic. Co ciekawe, albumy nie zawierają zdjęć rodzinnych właścicieli i twórców tej kolekcji fotografii, którzy skupili się na gromadzeniu fotografii ukazujących sprawy publiczne i przestrzeń zabytkową.

Oprócz zdjęć, dzięki uprzejmości Adama Trojanowskiego, mogliśmy skorzystać ze zbioru dawnych pocztówek wysyłanych do ówczesnych właścicieli albumów. Adresowane były do posiadaczy dworu i majątku w Przewłoce nieopodal Sandomierza, koło Koprzywnicy (obecnie w gminie Łoniów): Albina i Janiny Rudzkich oraz Celiny i Stanisława Bukowskich. Wiele jednak motywów zawartych na fotografiach jest trudnych w interpretacji i pozostaje nierozpoznanych. Prezentujemy kilkadziesiąt z nich, licząc na pomoc zwiedzających.


Czas ekspozycji: lipiec - grudzień 2017 r., dziedziniec zamku królewskiego

 

 

Dział Historyczny

 

 
 
15838271 Unikalnych wizyt