Szukaj:
 
 
 
  Strona główna · Godziny otwarcia . Ceny biletów · Oferty i cennik · Oferta edukacyjna · Lokalizacja Zamku · Wolontariat · Kontakt  
  Data pl v0.2 - by KESS Dzisiaj jest sobota, 20 pazdziernika 2018 r. 293 dzien roku  
 
Aktualności Wydarzenia
Wystawy
Wystawy czasowe Wystawy stałe
O muzeum
Działy i zbiory Historia muzeum Zamek sandomierski Szachy Publikacje Nagrody i wyróżnienia Mikołaj Gomółka Nasi Darczyńcy Podziękowania
Nasi partnerzy Galeria Logowanie
 
Losowa fotografia
 

 

100 – lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

 
Wystawy czasowe

"Witamy w Nanoświecie"

 

Wystawa prac uczestników projektu IRRESISTIBLE


Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius

Zakład Dydaktyki Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego


„Witamy w nanoświecie” to wystawa interaktywnych eksponatów naukowych przygotowanych przez uczniów polskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w roku 2015/16.


884 uczniów i 33 nauczycieli współpracowało z Zakładem Dydaktyki Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, placówkami badawczymi i muzeami. Prowadziło i uczestniczyło w zajęciach eksperymentalnych, dyskusjach, w wycieczkach naukowych, wywiadach, poszukiwaniach informacji, by stworzyć 31 szkolnych wystaw interaktywnych, których podsumowaniem była centralna ekspozycja w budynku Collegium Maius UJ.


„Nie wierzycie, że eksponaty zbudowały nastolatki? – myśmy (tzn. pracownicy Wydziału Chemii oraz Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego) też, powiedzmy to sobie szczerze, nie do końca wierzyli, że to się uda, gdy w roku 2014 przystępowaliśmy do realizacji projektu 7 Programu Ramowego Komisji Europejskiej o akronimie IRRESISTIBLE. Jednak już realizacja pilotażowej części projektu i pierwszych 6 wystaw zbudowanych przez uczniów przywróciła nam wiarę w powodzenie tej inicjatywy.


Irresistible znaczy po angielsku: nieodparty, zniewalający. Czy taki był ten projekt? – na początku na pewno nie, opracowywaliśmy bowiem scenariusze zajęć poruszających tematy wyglądające na bardzo trudne i skomplikowane, a jednak … udało się!”


Iwona Maciejowska oraz Maciej Kluza, UJ


Kurator wystawy: Anna Boroń, kierownik Działu Edukacyjno-Promocyjnego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu


Czas ekspozycji: wrzesień - październik 2018 r., galeria, I piętroDział Edukacyjno-Promocyjny

 

"Madagaskar"

 

Ekspozycja powstała na kanwie wydanej w 2014 roku książki „Mój Madagaskar”, stanowiącej pokłosie licznych podróży Jarosława Kreta na Madagaskar – czwartą pod względem wielkości wyspę świata, położoną w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, u południowo-wschodniego wybrzeża Afryki. Niezwykle barwne, przepełnione grą światła i cienia fotografie ukazują życie codzienne Malgaszów – wielokulturowych mieszkańców wyspy, ich środowisko naturalne, nacechowane bogactwem endemicznych gatunków fauny i flory (baobaby, lemury, tenreki, żółwie promieniste, kameleony, motyle).

Utrwalone w kadrach obrazy ukazują zindywidualizowane spojrzenie fotografa na zastaną malgaską rzeczywistość, w tym na postępującą degradację przyrody.


Zdjęcia stanowią niewielki fragment z bogatego archiwum fotograficznego podróżnika. Nie tworzą wiernego odzwierciedlenia wszystkich „obrazów” zamieszczonych w cytowanej książce i towarzyszących im wątków tematycznych. Tym niemniej pozwalają widzowi „wyjrzeć przez okno” i spojrzeć na malgaskie widoki.


Kurator wystawy: Iwona Łukawska, kustosz w Dziale Etnograficznym Muzeum Okręgowego w Sandomierzu


Czas ekspozycji: wrzesień – październik 2018 r., sala edukacyjnaDział Etnograficzny

 

"Przemoc i rytuał w neolicie"

 

W 2011 roku w Koszycach w woj. małopolskim podczas archeologicznych badań ratowniczych odkryto kompleks obrzędowo-sepulkralny kultury amfor kulistych. W bogato wyposażonym, zbiorowym grobie odnaleziono szczątki 15 osób – kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Szczątki pochowanych świadczą o gwałtownej przemocy, której doznali. Czaszki dwóch kobiet noszą ślady działania płomieni, co może wskazywać na obecność zwyczaju rytualnego kanibalizmu.


Kto i z jakiego powodu znalazł się w koszyckim grobie?


Autorzy wystawy: Piotr Włodarczyk, Anita Szczepanek, Marcin M. Przybyła, Michał PodsiadłoInterdyscyplinarne opracowanie oraz wystawa przygotowane zostały w oparciu o projekt Stowarzyszenia Archeologów Terenowych „Stater”, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach organizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa programu „Dziedzictwo kulturowe” priorytet 5 „Ochrona zabytków archeologicznych” (zadanie nr 725/12: „Opracowanie bioarcheologiczne grobu zbiorowego KAK z Koszyc”).


Kuratorzy wystawy w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu: Piotr Werens i Dominik Kacper Płaza


Czas ekspozycji: 27 czerwca - 28 października 2018 r., sala wystaw czasowychDział Archeologiczny

 

"Tadeusz Kościuszko. Człowiek Idei"

 

Wystawa Muzeum Historii Polski w Warszawie


 

„Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” to tytuł wystawy przygotowanej przez MHP z okazji obchodów Roku Kościuszki. W 2017 roku wystawa pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego i w roku ubiegłym była pokazywana w Warszawie.


Wystawa przybliża sylwetkę wielkiego Polaka, obywatela Rzeczpospolitej, Francji, Ameryki i Europy, człowieka idei i działania, wojskowego i intelektualisty, który służbie wolności poświęcił całe życie. Zaprezentowane zostaną ważne momenty z jego biografii, wielkie dokonania inżynieryjne, zwycięskie i przegrane bitwy. Część ekspozycji poświęcona jest prywatnemu życiu Naczelnika: miłości i pasjom, którym się oddawał.


Ekspozycja jest instalacją plenerową, wykorzystującą nowoczesne środki wystawiennicze. Ikonografia, cytaty i teksty korespondują z rozwiązaniami graficznymi oraz multimediami. Na multimedialnych ekranach widzowie mogą zobaczyć m.in. animacje bitew, w których czynny udział brał Tadeusz Kościuszko, prezentację znaków pieniężnych z podobiznami Naczelnika, fotografie pomników i portretów jemu poświęconych. Na wystawie będą również fragmenty fabularnego filmu o Kościuszce z 1938 roku. Będzie okazja posłuchać muzyki przez niego skomponowanej. Uwagę zwiedzających przykuje ponad trzymetrowa rzeźba – głowa Kościuszki. Ekspozycja została przygotowana w wersji polsko-angielskiej.


Organizator wystawy: Muzeum Historii Polski w Warszawie

Współorganizator: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Partnerzy: Narodowy Bank Polski, Dom Spotkań z Historią, Ambasada Stanów Zjednoczonych, Ambasada Francji, Instytut Francuski, Ambasada Szwajcarii.

Patroni medialni: Polskie Radio, TVP 3, Polska Agencja Prasowa, portal historyczny dzieje.pl i miesięcznik „Mówią Wieki”Czas ekspozycji: 6 kwietnia - listopad 2018 r., dziedziniec zamku królewskiego 

Dział Historyczny

 

"Koprzywnica w świetle najstarszych fotografii"

 

Wystawa „Koprzywnica w świetle najstarszych fotografii” została zorganizowana z okazji Jubileuszu siedmiu i pół wieków lokacji miasta oraz 100-lecia odzyskania niepodległości.Organizator wystawy:

Miasto i Gmina Koprzywnica

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk

Fundacja Świętokrzyska Góry Historii


Autorzy wystawy:

Tomisław Giergiel (Muzeum Okręgowe w Sandomierzu)

Piotr Jamski (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk

Marek Lis (Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna, Opatów)Czas ekspozycji: październik - listopad 2018 r., Rynek Miasta Koprzywnica 

Dział Historyczny

 

"Historia produkcji szkła w Sandomierzu – od HSO do NSG Group"

 

Wystawa pod honorowym patronatem Burmistrza Sandomierza Marka Bronkowskiego


Organizatorzy:

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
Urząd Miasta w Sandomierzu


Autorzy wystawy: dr hab. Tomisław Giergiel i Natalia Kubowicz

Projekt graficzny: Art Media Marcin Cebula


Na Rynku Starego Miasta prezentowana jest wystawa „Historia produkcji szkła w Sandomierzu – od HSO do NSG Group” pod honorowym patronatem Burmistrza Sandomierza Marka Bronkowskiego, zorganizowana w 100. rocznicę założenia NSG Group. Na wystawie zobaczyć można m. in. zdjęcia Janusza Kwiatkowskiego dokumentujące budowę oraz rozwój osiedla Baczyńskiego w Sandomierzu, pochodzące ze zbiorów naszego muzeum. W uroczystym otwarciu udział wziął Prezydent i Dyrektor Zarządzający NSG Group, Pan Shigeki Mori.


Miejsce ekspozycji: Dziedziniec zamku królewskiegoDział Historyczny

 

Albumy z sandomierskiej szuflady.
Dawne fotografie Sandomierza i ziemi sandomierskiej.

 

Wystawa pod honorowym patronatem
Burmistrza Sandomierza Marka Bronkowskiego

Organizatorzy:
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
Urząd Miasta w Sandomierzu

Albumy z fotografiami na potrzeby wystawy udostępnił Adam Trojanowski
Autor wystawy: dr hab. Tomisław Giergiel
Współpraca: Marek Bażant i Sebastian Słodownik
Projekt graficzny: Art Media Marcin Cebula

 

Dwa albumy z dawnymi fotografiami, przechowywane z pokolenia na pokolenie w rodzinie doktora Adama Trojanowskiego, zostały użyczone Muzeum Okręgowemu w Sandomierzu w celu udokumentowania oraz prezentacji na wystawie plenerowej. Pierwszy z albumów posiadający 46 stron zawiera 118 fotografii, w drugim 56-stronicowym znajduje się 162 zdjęć. Zaledwie kilka jest opisanych zdawkowo, co rodzi problemy identyfikacyjne. Najstarsze z nich zostały wykonane u schyłku XIX wieku, a najpóźniejsze w latach 30-tych XX wieku. Uwieczniają one przeróżne sytuacje: wydarzenia polityczne i kulturalne w Sandomierzu, podróże w obrębie kordonu zaborczego, do innych polskich miast, ale również do Wiednia. Dokumentują wygląd naszego miasta, jego mieszkańców i okolic. Co ciekawe, albumy nie zawierają zdjęć rodzinnych właścicieli i twórców tej kolekcji fotografii, którzy skupili się na gromadzeniu fotografii ukazujących sprawy publiczne i przestrzeń zabytkową.

Oprócz zdjęć, dzięki uprzejmości Adama Trojanowskiego, mogliśmy skorzystać ze zbioru dawnych pocztówek wysyłanych do ówczesnych właścicieli albumów. Adresowane były do posiadaczy dworu i majątku w Przewłoce nieopodal Sandomierza, koło Koprzywnicy (obecnie w gminie Łoniów): Albina i Janiny Rudzkich oraz Celiny i Stanisława Bukowskich. Wiele jednak motywów zawartych na fotografiach jest trudnych w interpretacji i pozostaje nierozpoznanych. Prezentujemy kilkadziesiąt z nich, licząc na pomoc zwiedzających.


Czas ekspozycji: lipiec - grudzień 2017 r., dziedziniec zamku królewskiego

 

 

Dział Historyczny

 

 
 
17227379 Unikalnych wizyt