Szukaj:
 
 
 
  Strona główna · Godziny otwarcia . Ceny biletów · Oferta edukacyjna · Lokalizacja Zamku · Sprawozdania i plany · Wolontariat · Kontakt  
  Data pl v0.2 - by KESS Dzisiaj jest niedziela, 27 maja 2018 r. 147 dzien roku  
 
Aktualności Wydarzenia
Wystawy
Wystawy czasowe Wystawy stałe
O muzeum
Działy i zbiory Historia muzeum Zamek sandomierski Szachy Oferta edukacyjna Publikacje Nagrody i wyróżnienia Mikołaj Gomółka Nasi Darczyńcy Podziękowania
Kontakt Oferty i cennik Nasi partnerzy Ogłoszenia, przetargi Galeria Logowanie
 
Losowa fotografia
 
 
Wystawy czasowe

"200 lat Diecezji Sandomierskiej - Ludzie, Miejsca, Pamiątki, Wydarzenia, Wspomnienia"

 

"200 lat Diecezji Sandomierskiej - Ludzie, Miejsca, Pamiątki, Wydarzenia, Wspomnienia" to tytuł wystawy przygotowanej przez Muzeum Okręgowe we współpracy z Muzeum Diecezjalnym z okazji obchodów 200-lecia powstania Diecezji Sandomierskiej.


Jest to pierwsza wspólna inicjatywa wystawiennicza dwóch sandomierskich muzeów. Ekspozycja składa się z dwóch części – jedna znajduje się w siedzibie Muzeum Diecezjalnego, w Domu Długosza i ma charakter sakralny. Druga ekspozycja, mieszcząca się w Muzeum Okręgowym ukazuje historię 200 lat Diecezji Sandomierskiej przez pryzmat wybitnych świeckich postaci związanych z ziemią sandomierską. Wystawę tworzą pamiątki i dokumenty należące do zasłużonych diecezjan, które sprawiają, że często doskonale znane biografie okazują się nadal pełne zaskakujących faktów.Organizatorzy wystawy:

Muzeum Okręgowe oraz Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

Autorzy wystawy w Muzeum Okręgowym:

dr hab. Tomisław Giergiel
Karolina Garnuszek


Eksponaty wykorzystane na wystawie pochodzą ze zbiorów następujących instytucji i osób:


Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu
Archiwum Państwowe w Lublinie
Archiwum Państwowe w Kielcach
Archiwum Państwowe w Radomiu
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Biblioteka Narodowa
Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu
Biblioteka Główna Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Długosza w Sandomierzu
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach, Filia w Sandomierzu
Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu
Gimnazjum Publiczne im. Jadwigi i Józefa Prendowskich w Mircu (obecnie Szkoła Podstawowa w Mircu)
Prof. dr hab. Henryk Samsonowicz
Prof. dr hab. Stanisław Sobolewski
Helena Dobkiewicz
Halina Mazanek
Zofia Szpernal
Renata Targowska

Czas ekspozycji: 26 kwietnia - 24 czerwca 2018 r., sala wystaw czasowych 

Dział Historyczny

 

"Tadeusz Kościuszko. Człowiek Idei"

 

Wystawa Muzeum Historii Polski w Warszawie


 

„Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” to tytuł wystawy przygotowanej przez MHP z okazji obchodów Roku Kościuszki. W 2017 roku wystawa pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego i w roku ubiegłym była pokazywana w Warszawie.


Wystawa przybliża sylwetkę wielkiego Polaka, obywatela Rzeczpospolitej, Francji, Ameryki i Europy, człowieka idei i działania, wojskowego i intelektualisty, który służbie wolności poświęcił całe życie. Zaprezentowane zostaną ważne momenty z jego biografii, wielkie dokonania inżynieryjne, zwycięskie i przegrane bitwy. Część ekspozycji poświęcona jest prywatnemu życiu Naczelnika: miłości i pasjom, którym się oddawał.


Ekspozycja jest instalacją plenerową, wykorzystującą nowoczesne środki wystawiennicze. Ikonografia, cytaty i teksty korespondują z rozwiązaniami graficznymi oraz multimediami. Na multimedialnych ekranach widzowie mogą zobaczyć m.in. animacje bitew, w których czynny udział brał Tadeusz Kościuszko, prezentację znaków pieniężnych z podobiznami Naczelnika, fotografie pomników i portretów jemu poświęconych. Na wystawie będą również fragmenty fabularnego filmu o Kościuszce z 1938 roku. Będzie okazja posłuchać muzyki przez niego skomponowanej. Uwagę zwiedzających przykuje ponad trzymetrowa rzeźba – głowa Kościuszki. Ekspozycja została przygotowana w wersji polsko-angielskiej.


Organizator wystawy: Muzeum Historii Polski w Warszawie

Współorganizator: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Partnerzy: Narodowy Bank Polski, Dom Spotkań z Historią, Ambasada Stanów Zjednoczonych, Ambasada Francji, Instytut Francuski, Ambasada Szwajcarii.

Patroni medialni: Polskie Radio, TVP 3, Polska Agencja Prasowa, portal historyczny dzieje.pl i miesięcznik „Mówią Wieki”Czas ekspozycji: 6 kwietnia - 15 sierpnia 2018 r., dziedziniec zamku królewskiego 

Dział Historyczny

 

Kajko i Kokosz uczą archeologii

 

Wystawa pomysłu Wojciecha Łowickiego

 

Wystawa „Kajko i Kokosz uczą archeologii” po raz pierwszy w historii muzealnictwa polskiego łączy archeologię z komiksem. Porównuje dwa światy: znalezisk archeologicznych oraz podobnych zabytków wykorzystanych w kadrach komiksów Janusza Christy. Wystawa ma, zgodnie z klasyczną doktryną dobrego komiksu, bawiąc-uczyć. Anegdota przewijać ma się tutaj z wiedzą historyczną, najzabawniejsze sceny z komiksów z opisem prawdziwych wydarzeń jakie rozegrały się dawno temu na ziemiach naszego kraju. Przeznaczona jest dla przedstawicieli wszystkich pokoleń, bez wyjątku. Z jednej strony ma charakter edukacyjny i jest skierowana do młodszego pokolenia zwiedzających, a z drugiej, poprzez swój wymiar sentymentalny, zainteresuje dorosłych widzów - tych, których komiks ten bawił i uczył przed laty.

 

Janusz Christa, mistrz polskiego komiksu, przez lata zapraszał nas w świat słowiańskich wojów i starożytnych czasów na polskich ziemiach, wspaniale łączył historię naszej ojczyzny, wierzenia jej ludów, zwyczaje, ubiór czy architekturę z przygodami towarzyszącymi postaciom z komiksów. Jako mieszkaniec Sopotu Christa nie zapominał o Wybrzeżu. Wiele odniesień znajdziemy i na ten temat.


Materiały pochodzą z kolekcji prywatnych. Wszelkie prawa zastrzeżone.


“Kajko i Kokosz”, rys. Janusz Christa © Egmont / © Fundacja Kreska im. Janusza Christy

 

Czas ekspozycji: Luty - Kwiecień 2018 r., sala edukacyjna

 

 

Dział Edukacyjno-Promocyjny

 

Ukraina przed wiekami

 

Wystawa pomysłu Radosława Liwocha

Muzeum Archeologiczne w Krakowie

 

Na wystawie „Ukrainie przed wiekami” wystawione są dzieła ręki ludzkiej z okresu obejmującego sześć tysiącleci – od zaskakujących urodą zabytków protocywilizacji trypolskiej i neolitycznego oręża kamiennego, przez ozdoby i broń z epoki brązu, antyczną ceramikę z Pantikapajonu, przedmioty należące niegdyś do Scytów, Sarmatów, Gotów i Połowców oraz bogactwo wytworów kultury staroruskiej, po pamiątki późnośredniowieczne i nowożytne. Ekspozycję dopełniają niemal artystyczne ilustracje z dziewiętnastowiecznych publikacji archeologicznych oraz krótkie teksty wzbogacone cytatami obficie zaczerpniętymi z dzieł dawnych autorów: Herodota, Jordanesa, Nestora i innych.

 

Wystawa przypomina o ludziach, którzy przed wieloma laty zainteresowali się przeszłością i przekazali jej pozostałości do krakowskiego Muzeum Archeologicznego. Zaznajamia współcześnie żyjących z różnorodnością i bogactwem kulturowym Ukrainy – wielkiego sąsiada Polski. Mnogością zabytków nawiązuje do upodobań sprzed stulecia, kiedy ekspozycje dalekie były od minimalizmu. Swym niemal monochromatyzmem przywodzi na myśl wiekowe fotografie. Pokazując na sposób retro „konkrety” z przeszłości powinna dać oddech od wszechogarniającej mody na wirtualizację.

 

Czas ekspozycji: 10 lutego – 10 czerwca 2018 r., galeria

 

 

Dział Archeologiczny

 

Albumy z sandomierskiej szuflady.
Dawne fotografie Sandomierza i ziemi sandomierskiej.

 

Wystawa pod honorowym patronatem
Burmistrza Sandomierza Marka Bronkowskiego

Organizatorzy:
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
Urząd Miasta w Sandomierzu

Albumy z fotografiami na potrzeby wystawy udostępnił Adam Trojanowski
Autor wystawy: dr hab. Tomisław Giergiel
Współpraca: Marek Bażant i Sebastian Słodownik
Projekt graficzny: Art Media Marcin Cebula

 

Dwa albumy z dawnymi fotografiami, przechowywane z pokolenia na pokolenie w rodzinie doktora Adama Trojanowskiego, zostały użyczone Muzeum Okręgowemu w Sandomierzu w celu udokumentowania oraz prezentacji na wystawie plenerowej. Pierwszy z albumów posiadający 46 stron zawiera 118 fotografii, w drugim 56-stronicowym znajduje się 162 zdjęć. Zaledwie kilka jest opisanych zdawkowo, co rodzi problemy identyfikacyjne. Najstarsze z nich zostały wykonane u schyłku XIX wieku, a najpóźniejsze w latach 30-tych XX wieku. Uwieczniają one przeróżne sytuacje: wydarzenia polityczne i kulturalne w Sandomierzu, podróże w obrębie kordonu zaborczego, do innych polskich miast, ale również do Wiednia. Dokumentują wygląd naszego miasta, jego mieszkańców i okolic. Co ciekawe, albumy nie zawierają zdjęć rodzinnych właścicieli i twórców tej kolekcji fotografii, którzy skupili się na gromadzeniu fotografii ukazujących sprawy publiczne i przestrzeń zabytkową.

Oprócz zdjęć, dzięki uprzejmości Adama Trojanowskiego, mogliśmy skorzystać ze zbioru dawnych pocztówek wysyłanych do ówczesnych właścicieli albumów. Adresowane były do posiadaczy dworu i majątku w Przewłoce nieopodal Sandomierza, koło Koprzywnicy (obecnie w gminie Łoniów): Albina i Janiny Rudzkich oraz Celiny i Stanisława Bukowskich. Wiele jednak motywów zawartych na fotografiach jest trudnych w interpretacji i pozostaje nierozpoznanych. Prezentujemy kilkadziesiąt z nich, licząc na pomoc zwiedzających.


Czas ekspozycji: lipiec - grudzień 2017 r., dziedziniec zamku królewskiego

 

 

Dział Historyczny

 

 
 
14964246 Unikalnych wizyt