Szukaj:
 
 
 
  Strona główna · Godziny otwarcia . Ceny biletów · Oferta edukacyjna · Lokalizacja Zamku · Sprawozdania i plany · Wolontariat · Kontakt  
  Data pl v0.2 - by KESS Dzisiaj jest sroda, 21 marca 2018 r. 80 dzien roku  
 
Aktualności Wydarzenia
Wystawy
Wystawy czasowe Wystawy stałe
O muzeum
Działy i zbiory Historia muzeum Zamek sandomierski Szachy Oferta edukacyjna Publikacje Nagrody i wyróżnienia Mikołaj Gomółka Nasi Darczyńcy Podziękowania
Kontakt Oferty i cennik Nasi partnerzy Ogłoszenia, przetargi Galeria Logowanie
 
Losowa fotografia
 
 
Wystawy czasowe

IRENA NOWAKOWSKA-ACEDAŃSKA. MIEJSCA MAGICZNE
Zabytki Ziemi Sandomierskiej
w Roku Jubileuszu 20-lecia Województwa Świętokrzyskiego

 

Wystawa ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

 

Na wystawę "Miejsca magiczne" składa się wybór kilkudziesięciu artystycznych notatek malarskich i rysunkowych, pochodzących ze zgromadzonej w naszym Muzeum kolekcji prac Ireny Nowakowskiej-Acedańskiej. Stanowią one swoisty, obrazowy przewodnik po ciekawych miejscach Sandomierza, Ujazdu, Klimontowa, Opatowa, Łagowa, Bodzentyna, Kielc, Chęcin, Jędrzejowa, Pińczowa, Szydłowa, Staszowa... Przypominamy widoki ukazujące mniej lub bardziej znane "perełki" architektoniczne regionu, z zaproszeniem do ich bliższego, osobistego odkrywania.


IRENA NOWAKOWSKA ACEDAŃSKA
(ur. 15 grudnia 1909 r. we Lwowie - zm. 14 lutego 1983 r. w Gliwicach)


Popularna malarka, graficzka, pedagog. Lwowianka, po 1945 roku na krótko związana z Tarnowem, a następnie z Gliwicami. Absolwentka Wydziału Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego Państwowej Szkoły Technicznej we Lwowie (studia w latach 1927-1932) – uczennica Kazimierza Sichulskiego i Ludwika Tyrowicza. Członek Związku Lwowskich Artystów Grafików (od 1935 roku), Towarzystwa Artystów Grafików w Krakowie (od 1936 roku) oraz Związku Zawodowego Polskich Artystów Plastyków we Lwowie (od 1937 roku). Uprawiała malarstwo sztalugowe i ścienne, grafikę warsztatową i użytkową, rysunek, tkaninę, a także wykonywała projekty witraży. Najczęstszym i najbardziej ulubionym tematem jej prac były motywy architektoniczne. W Sandomierzu artystka przebywała na plenerach w latach 50. 60. i 70. ubiegłego stulecia, udając się stąd w odleglejsze rejony i odwiedzając po drodze malownicze miejscowości, znane z posiadania zabytkowej architektury.

 

Czas ekspozycji: 23 luty - 15 kwietnia 2018 r., sala wystaw czasowych

 

 

Dział Sztuki

 

Kajko i Kokosz uczą archeologii

 

Wystawa pomysłu Wojciecha Łowickiego

 

Wystawa „Kajko i Kokosz uczą archeologii” po raz pierwszy w historii muzealnictwa polskiego łączy archeologię z komiksem. Porównuje dwa światy: znalezisk archeologicznych oraz podobnych zabytków wykorzystanych w kadrach komiksów Janusza Christy. Wystawa ma, zgodnie z klasyczną doktryną dobrego komiksu, bawiąc-uczyć. Anegdota przewijać ma się tutaj z wiedzą historyczną, najzabawniejsze sceny z komiksów z opisem prawdziwych wydarzeń jakie rozegrały się dawno temu na ziemiach naszego kraju. Przeznaczona jest dla przedstawicieli wszystkich pokoleń, bez wyjątku. Z jednej strony ma charakter edukacyjny i jest skierowana do młodszego pokolenia zwiedzających, a z drugiej, poprzez swój wymiar sentymentalny, zainteresuje dorosłych widzów - tych, których komiks ten bawił i uczył przed laty.

 

Janusz Christa, mistrz polskiego komiksu, przez lata zapraszał nas w świat słowiańskich wojów i starożytnych czasów na polskich ziemiach, wspaniale łączył historię naszej ojczyzny, wierzenia jej ludów, zwyczaje, ubiór czy architekturę z przygodami towarzyszącymi postaciom z komiksów. Jako mieszkaniec Sopotu Christa nie zapominał o Wybrzeżu. Wiele odniesień znajdziemy i na ten temat.


Materiały pochodzą z kolekcji prywatnych. Wszelkie prawa zastrzeżone.


“Kajko i Kokosz”, rys. Janusz Christa © Egmont / © Fundacja Kreska im. Janusza Christy

 

Czas ekspozycji: Luty - Kwiecień 2018 r., sala edukacyjna

 

 

Dział Edukacyjno-Promocyjny

 

Ukraina przed wiekami

 

Wystawa pomysłu Radosława Liwocha

Muzeum Archeologiczne w Krakowie

 

Na wystawie „Ukrainie przed wiekami” wystawione są dzieła ręki ludzkiej z okresu obejmującego sześć tysiącleci – od zaskakujących urodą zabytków protocywilizacji trypolskiej i neolitycznego oręża kamiennego, przez ozdoby i broń z epoki brązu, antyczną ceramikę z Pantikapajonu, przedmioty należące niegdyś do Scytów, Sarmatów, Gotów i Połowców oraz bogactwo wytworów kultury staroruskiej, po pamiątki późnośredniowieczne i nowożytne. Ekspozycję dopełniają niemal artystyczne ilustracje z dziewiętnastowiecznych publikacji archeologicznych oraz krótkie teksty wzbogacone cytatami obficie zaczerpniętymi z dzieł dawnych autorów: Herodota, Jordanesa, Nestora i innych.

 

Wystawa przypomina o ludziach, którzy przed wieloma laty zainteresowali się przeszłością i przekazali jej pozostałości do krakowskiego Muzeum Archeologicznego. Zaznajamia współcześnie żyjących z różnorodnością i bogactwem kulturowym Ukrainy – wielkiego sąsiada Polski. Mnogością zabytków nawiązuje do upodobań sprzed stulecia, kiedy ekspozycje dalekie były od minimalizmu. Swym niemal monochromatyzmem przywodzi na myśl wiekowe fotografie. Pokazując na sposób retro „konkrety” z przeszłości powinna dać oddech od wszechogarniającej mody na wirtualizację.

 

Czas ekspozycji: 10 lutego – 10 czerwca 2018 r., galeria

 

 

Dział Archeologiczny

 

Albumy z sandomierskiej szuflady.
Dawne fotografie Sandomierza i ziemi sandomierskiej.

 

Wystawa pod honorowym patronatem
Burmistrza Sandomierza Marka Bronkowskiego

Organizatorzy:
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
Urząd Miasta w Sandomierzu

Albumy z fotografiami na potrzeby wystawy udostępnił Adam Trojanowski
Autor wystawy: dr hab. Tomisław Giergiel
Współpraca: Marek Bażant i Sebastian Słodownik
Projekt graficzny: Art Media Marcin Cebula

 

Dwa albumy z dawnymi fotografiami, przechowywane z pokolenia na pokolenie w rodzinie doktora Adama Trojanowskiego, zostały użyczone Muzeum Okręgowemu w Sandomierzu w celu udokumentowania oraz prezentacji na wystawie plenerowej. Pierwszy z albumów posiadający 46 stron zawiera 118 fotografii, w drugim 56-stronicowym znajduje się 162 zdjęć. Zaledwie kilka jest opisanych zdawkowo, co rodzi problemy identyfikacyjne. Najstarsze z nich zostały wykonane u schyłku XIX wieku, a najpóźniejsze w latach 30-tych XX wieku. Uwieczniają one przeróżne sytuacje: wydarzenia polityczne i kulturalne w Sandomierzu, podróże w obrębie kordonu zaborczego, do innych polskich miast, ale również do Wiednia. Dokumentują wygląd naszego miasta, jego mieszkańców i okolic. Co ciekawe, albumy nie zawierają zdjęć rodzinnych właścicieli i twórców tej kolekcji fotografii, którzy skupili się na gromadzeniu fotografii ukazujących sprawy publiczne i przestrzeń zabytkową.

Oprócz zdjęć, dzięki uprzejmości Adama Trojanowskiego, mogliśmy skorzystać ze zbioru dawnych pocztówek wysyłanych do ówczesnych właścicieli albumów. Adresowane były do posiadaczy dworu i majątku w Przewłoce nieopodal Sandomierza, koło Koprzywnicy (obecnie w gminie Łoniów): Albina i Janiny Rudzkich oraz Celiny i Stanisława Bukowskich. Wiele jednak motywów zawartych na fotografiach jest trudnych w interpretacji i pozostaje nierozpoznanych. Prezentujemy kilkadziesiąt z nich, licząc na pomoc zwiedzających.


Czas ekspozycji: lipiec - grudzień 2017 r., dziedziniec zamku królewskiego

 

 

Dział Historyczny

 

 
 
14145218 Unikalnych wizyt