Szukaj:
 
 
 
  Strona główna · Godziny otwarcia . Ceny biletów · Oferta edukacyjna · Lokalizacja Zamku · Sprawozdania i plany · Wolontariat · Kontakt  
  Data pl v0.2 - by KESS Dzisiaj jest niedziela, 27 maja 2018 r. 147 dzien roku  
 
Aktualności Wydarzenia
Wystawy
Wystawy czasowe Wystawy stałe
O muzeum
Działy i zbiory Historia muzeum Zamek sandomierski Szachy Oferta edukacyjna Publikacje Nagrody i wyróżnienia Mikołaj Gomółka Nasi Darczyńcy Podziękowania
Kontakt Oferty i cennik Nasi partnerzy Ogłoszenia, przetargi Galeria Logowanie
 
Losowa fotografia
 
 
WYDARZENIA XXII
Wernisaż wystawy Aldony Mickiewicz
pt. Atrybuty, paramenty i inne rzeczy.

W dniu 7 lipca w Ratuszu odbył się wernisaż wystawy Aldony Mickiewicz pt. Atrybuty, paramenty i inne rzeczy.

Obecna na wernisażu artystka przybliżyła świat swoich fascynacji malarskich, który koncentruje się wokół przedmiotów. Malarstwo daje artystce możliwość ochrony nietrwałej materii, darowania przedmiotom drugiego życia. W kręgu zainteresowań Aldony Mickiewicz pozostają zarówno przedmioty liturgiczne, których funkcje reguluje prawo kościelne, jak i zwyczajne, powszechne obiekty codziennego użytku. Wszystkie one, poprzez swe role, relacje, wreszcie bogatą powłokę materialną stają się tematami obrazów Aldony Mickiewicz, czyniąc z jej twórczości jedno z najciekawszych zjawisk we współczesnym malarstwie polskim.

 

Wystawę można oglądać do końca września

 

Małgorzata Pszczółnak

 

Wernisaż wystawy Aldony Mickiewicz Wernisaż wystawy Aldony Mickiewicz Wernisaż wystawy Aldony Mickiewicz

Wernisaż wystawy Aldony Mickiewicz Wernisaż wystawy Aldony Mickiewicz Wernisaż wystawy Aldony Mickiewicz

 

fot. Izabela Wójcik

 

Wernisaż wystawy WIEŚ W OBIEKTYWIE FELIKSA ŁUKOWSKIEGO

5 lipca w zamku sandomierskim odbył się wernisaż wystawy pt. Wieś w obiektywie Feliksa Łukowskiego - fotografie z lat 40. i 50. XX wieku, ze zbiorów Muzeum Zamojskiego w Zamościu. Wśród gości towarzyszących temu wydarzeniu byli: Pani Małgorzata Łukowska i Pan Jacek Łukowski – dzieci nieżyjącego autora, wraz ze swoimi rodzinami. W uroczystości uczestniczył także Pan Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego.

Podczas wernisażu zgromadzeni goście podzielili się swoimi refleksjami związanymi z twórczością Feliksa Łukowskiego.

Wystawa będzie czynna do 2 września 2012 r.

Serdecznie zapraszamy.

 

Jolanta Smuniewska

Czytaj wiecej...

 

Wernisaż wystawy WIEŚ W OBIEKTYWIE FELIKSA ŁUKOWSKIEGO Wernisaż wystawy WIEŚ W OBIEKTYWIE FELIKSA ŁUKOWSKIEGO Wernisaż wystawy WIEŚ W OBIEKTYWIE FELIKSA ŁUKOWSKIEGO Wernisaż wystawy WIEŚ W OBIEKTYWIE FELIKSA ŁUKOWSKIEGO

Wernisaż wystawy WIEŚ W OBIEKTYWIE FELIKSA ŁUKOWSKIEGO Wernisaż wystawy WIEŚ W OBIEKTYWIE FELIKSA ŁUKOWSKIEGO Wernisaż wystawy WIEŚ W OBIEKTYWIE FELIKSA ŁUKOWSKIEGO Wernisaż wystawy WIEŚ W OBIEKTYWIE FELIKSA ŁUKOWSKIEGO

 

fot. Izabela Wójcik

 

SANDOMIERSKI JARMARK STAROCI

W dniu 23.06.2012 na dziedzińcu zamkowym odbył się kolejny w tym roku „Sandomierski Jarmark Staroci”. Wśród licznych eksponatów można było zakupić między innymi antyczne meble, medale, monety, malarstwo oraz przedmioty codziennego użytku z minionych epok. Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zaprasza na kolejny Jarmark, który odbędzie się 28.07.2012r.

 

 

Sandomierski Jarmark Staroci Sandomierski Jarmark Staroci Sandomierski Jarmark Staroci Sandomierski Jarmark Staroci

 

fot. Mirosław Piórkowski

 

Spotkanie wokół książki dra Tomasza Ratajczaka
MISTRZ BENEDYKT – KRÓLEWSKI ARCHITEKT ZYGMUNTA I

Rocznica udostępnienia zamkowego lapidarium, stanowiącego ekspozycję reliktów gotycko-renesansowej kamieniarki z Zamku Sandomierskiego, stała się okazją do wspomnienia postaci architekta związanego z tą fazą przebudowy. W ramach działalności Klubu Dyskusyjnego UNIVERSUM., 22 czerwca b.r., we wnętrzu zamkowej Sali rycerskiej, odbyło się spotkanie wokół książki dra Tomasza Ratajczaka pt. MISTRZ BENEDYKT – KRÓLEWSKI ARCHITEKT ZYGMUNTA I. Autor monumentalnej monografii działalności tego architekta na dworze Jagiellońskim, historyk sztuki, na co dzień adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki Średniowiecznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, wygłosił niezwykle interesujący wykład, odkrywający wiele nieznanych faktów zarówno z życia prywatnego jak i zawodowego Mistrza Benedykta, uwzględniający w sposób szczególny jego związki z Sandomierzem. Spotkanie prowadzili: ks. Andrzej Rusak dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu oraz Bożena Ewa Wódz, kustosz Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

 

Bożena Ewa Wódz

Spotkanie wokół książki dra Tomasza Ratajczaka MISTRZ BENEDYKT – KRÓLEWSKI ARCHITEKT ZYGMUNTA I

 

 

fot. MB

Lekcja muzealna w bibliotece gminnej w Wilczycach

Uczestnicy spotkania prezentują obrazy: Wandy Świeżyńskij-Schinzlowei i Jerzego Wolffa ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

 

fot. Jerzy Krzemiński

 


19 czerwca w bibliotece gminnej w Wilczycach kustosz Jerzy Krzemiński wygłosił gawędę poświęconą rodzinie Świeżyńskich oraz malarzom, którzy na przełomie XIX i XX wieku malowali pejzaż Wilczyc oraz okolicznych miejscowości. Byli to: Władysław Podkowiński, Jerzy Wolff, Stanisław Szczepański i Wanda Świeżyńska-Schinclowa.

Spotkanie z uczniami tamtejszej szkoły podstawowej i gimnazjum poprzedził krótkim wystąpieniem wójt gminy Wilczyce Adam Bodura.

 

Warsztaty archeologiczne
pt. „Gliniane inspiracje”

12 czerwca 2012 r. w sandomierskim Zamku odbyły się warsztaty archeologiczne pt. „Gliniane inspiracje”, w których uczestniczyły dzieci z I klasy Szkoły Podstawowej nr 4 w Sandomierzu. Podczas zajęć, które prowadziły Monika Bajka z Działu Archeologicznego i Izabela Wójcik z Działu Historycznego, dzieci lepiły ze specjalnie przygotowanej gliny miniaturowe naczynia, figurki i grzechotki, wzorowane na znaleziskach zabytków pradziejowych i wczesnośredniowiecznych. Warsztaty, oprócz świetnej zabawy, były okazją do poznawania znalezisk archeologicznych oraz do rozwijania zdolności manualnych i wyobraźni.

 

 

Warsztaty archeologiczne pt. „Gliniane inspiracje” Warsztaty archeologiczne pt. „Gliniane inspiracje” Warsztaty archeologiczne pt. „Gliniane inspiracje”

Warsztaty archeologiczne pt. „Gliniane inspiracje” Warsztaty archeologiczne pt. „Gliniane inspiracje” Warsztaty archeologiczne pt. „Gliniane inspiracje”

 

fot. MB

 

Koncert Kristiansund Wind Quintet

Koncert Kristiansund Wind Quintet


fot. PŁ

 


01.06.2012 roku w sandomierskim Zamku odbył się koncert norweskiego zespołu Kristiansund Wind Quintet, który wystąpił w składzie: Carina Sørum Øgaard – flet, Ebba Ringmar – obój, Marcus Alexandersson – klarnet, Eric Dullaert - waltornia, Wojciech Ulatowski - fagot.

W programie koncertu znalazły się następujące kompozycje: Charlesa Gounoda - Mała Symfonia, Paula Hindemitha - Kleine Kammermusik, Johana Kvandala - Trzy religijne melodie ludowe, Carla Nielsena - Kwintet. Koncert został zorganizowany przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu dzięki życzliwości Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce.

 

Serdecznie dziękujemy.

 

SANDOMIERSKI JARMARK STAROCI

Dnia 26.05.2012 na dziedzińcu zamkowym odbył się pierwszy w tym roku „Sandomierski Jarmark Staroci” zorganizowany przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

 

 

Sandomierski Jarmark Staroci Sandomierski Jarmark Staroci Sandomierski Jarmark Staroci Sandomierski Jarmark Staroci

 

fot. Mirosław Piórkowski

 

Obchody Jubileuszu 50-tej rocznicy odkrycia szachów sandomierskich
24-26 maja 2012 roku

 

SZACHY SĄ...
Poufną rozmową bez słów, triumfem i klęską,
nadzieją i zwątpieniem, życiem i śmiercią –
i to wszystko na 64 polach; połączenie poezji z nauką;
starożytny Wschód i nowoczesna Europa – oto czym są

(Profesor J. H. Rose, za: A. Modzelan, Ucząc szachami –
złote myśli dla rodziców i szkoleniowców)

 

Pół wieku temu, podczas badań wykopaliskowych, prowadzonych przez Jerzego i Eligię Gąssowskich, archeologów z Polskiej Akademii Nauk, na terenie osady wczesnośredniowiecznej na Wzgórzu Świętojakubskim w Sandomierzu, pod jedną z chat półziemiankowych znaleziono bierki szachowe, wykonane ręcznie z rogu jeleniego – pełny zestaw dla jednego gracza i niemal pełny (oprócz trzech pionków) dla drugiego. Znalezisko, datowane na XII wiek, do tej pory uznawane jest za unikatowe, nie tylko w skali Polski, ale również całej Europy. 50-lecie odkrycia szachów sandomierskich stało się inspiracją dla badaczy z różnych dziedzin nauki i z różnych państw europejskich do przyjrzenia się, jakie znaczenie miała „królewska gra” w przeszłości, począwszy od okresu wczesnego średniowiecza, oraz jakie jest jej znaczenie w kulturze obecnie.

Niemal 30 referentów, wśród których znaleźli się specjaliści z dziedziny archeologii i historii, a także szachiści czy terapeuci, wzięło udział w Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej pt. Kulturowa rola gry w szachy na przestrzeni dziejów, współorganizowanej przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu oraz Polski Związek Szachowy. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: prof. dr hab. Andrzej Buko, Dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, Jerzy Borowski, Burmistrz Miasta Sandomierza i Stanisław Masternak, Starosta Sandomierski. Obrady odbywały się w dniach 25-26 maja 2012 roku w sali rycerskiej w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu i miały charakter otwarty. Podczas sesji nie zabrakło żywych dyskusji, wymiany poglądów, a na jednej z przerw uczestnicy mieli okazję zagrać w hnefatafl – staroskandynawską grę planszową, popularną wśród Wikingów przed upowszechnieniem się szachów. Ostatnia z referentek, Pani Agnieszka Stempin z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, przedstawiła najnowsze wyniki badań (traseologicznych, konserwatorskich), dotyczące szachów sandomierskich oraz ukazała znalezisko sandomierskie na tle znalezisk innych wczesnośredniowiecznych bierek szachowych z terenu Polski.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu planuje na początku 2013 roku wydanie materiałów konferencyjnych w formie publikacji.

 

Abstrakty - Konferencja szachowa Abstrakty - Konferencja szachowa

 

„Konferencji szachowej” towarzyszyły inne wydarzenia, uświetniające Jubileusz 50-tej rocznicy odkrycia szachów sandomierskich. 24 maja 2012 roku w sandomierskim Ratuszu odbył się wernisaż wystawy Szachy w średniowieczu – średniowiecze w szachach, przygotowanej przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, zaś 26 maja, po obradach konferencyjnych – koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Il Canto, podczas którego zostały zaprezentowane utwory polskich kompozytorów, Wacława z Szamotuł i Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. 26 maja Polski Związek Szachowy zorganizował towarzyszącą konferencji symultanę pt. Zagraj z arcymistrzem Arturem Jakubcem.

 

Obchody Jubileuszu odkrycia szachów sandomierskich są też wyjątkową okazją do obejrzenia oryginalnych bierek szachowych, odkrytych przed pięćdziesięcioma laty w Sandomierzu – szachy sandomierskie będą prezentowane na stałej wystawie archeologicznej w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu do 15 czerwca 2012 roku.

 

Monika Bajka

 

 

Uczestnicy konferencji Prof. Marzena Szmyt i Agnieszka Stempin Prof. Andrzej Buko i Prof. Marzena Szmyt Prof. Andrzej Buko Prof. Marzena Szmyt - Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu

Anna Pyrek i Mirosław Matysiak Hanna Ereńska-Barlo - Arcymistrzyni szachowa dr Sylwia Konarska-Zimnicka Egbert Meissenburg (Niemcy) Krzysztof Pańczyk

Elżbieta Kusina i Jan Kusina Kristina Lavysh (Białoruś) Piotr Zieliński Olga Smoleńska Leo Hovestadt (Holandia)

Jacek Gajewski Agnieszka Stempin Natalya Khamayko (Ukraina) dr David Caldwell (Szkocja) Piotr Adamczyk

Monika Małecka Prof. Richard Eales (Anglia) Prof. Leszek Słupecki Paweł Rymarowicz Gra w hnefatafl

Jan Przewoźnik Prof. Robert Bubczyk Szymon Maćkowiak dr Dariusz Niemiec Mark Hall (Szkocja) Remigiusz Gogosz

 

fot. Muzeum

 

Prezentacja książki Ludwiki Włodek
"Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów"

17 maja 2012 roku w pięknym śmiłowskim dworze państwa Szczerbowskich (od ubiegłego roku to również muzeum wnętrz) odbyła się prezentacja właśnie wydanej przez Wydawnictwo Literackie pasjonującej książki Ludwiki Włodek pt. "Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów". Autorka jest prawnuczką pisarza i swe najwcześniejsze dzieciństwo zdążyła spędzić na Stawisku, jeszcze za życia Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. W swej żywej reporterskiej relacji, korzystając ze wspomnień najbliższych, zachowanych archiwaliów wreszcie z oglądu miejsc, kreśli obraz rodziny, przyjaciół, zewnętrznych okoliczności, nie unikając subiektywnych i odważnych ocen. Autorka nie unika trudnych problemów, wręcz przeciwnie, poddaje je oglądowi oraz osądowi. Ludwika Włodek jest dziennikarką "Gazety Wyborczej". Jej ulubionym tematem jest Wschód zarówno islamski jak i posowiecki. Pisze o wielkiej polityce i o małych codziennych sprawach zwykłych ludzi.

Organizatorami promocji byli: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Stowarzyszenie "Śmiłowski Dwór" oraz Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Ożarowie.

 

Jerzy Krzemiński

 

 

Prezentacja książki Ludwiki Włodek Prezentacja książki Ludwiki Włodek Prezentacja książki Ludwiki Włodek Prezentacja książki Ludwiki Włodek

 

fot. Jerzy Krzemiński

 

Europejska Noc Muzeów 2012

 

Poetycki świat Janusza Szubera

 

Tegoroczna odsłona Nocy Muzeów, która zaistniała w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu pod nazwą „Sanok w Sandomierzu”, rozpoczęła się od wieczoru autorskiego Janusza Szubera, który miał miejsce w scenerii otwartej jednocześnie wystawy fotografii Marka Banaczka pt. „Poetycki świat Janusza Szubera”.

 

 

Janusz Szuber Wernisaż wystawy pt. Poetycki świat Janusza Szubera Wernisaż wystawy pt. Poetycki świat Janusza Szubera Wernisaż wystawy pt. Poetycki świat Janusza Szubera

 

fot. MB

 

 

Koncert akordeonowy Seweryna Gajdy

 

Drugim wydarzeniem był występ Seweryna Gajdy, młodego osiemnastoletniego akordeonisty, ucznia piątej klasy Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku w klasie prof. Andrzeja Smolika. Mieszkający w Olszanicy koło Leska artysta jest zdobywcą licznych nagród i wyróżnień na konkursach w Polsce i we Włoszech. Podczas koncertu wykonał utwory z repertuaru klasycznego, jak choćby błyskotliwą sonatę Domenica Scarlattiego oraz Taniec węgierski Jana Brahmsa. Następnie przyszła kolej na wiązankę utworów muzyki rozrywkowej i filmowej, w tym temat muzyczny z serialu „Ojciec Mateusz”.

 

 

Koncert akordeonowy Seweryna Gajdy Koncert akordeonowy Seweryna Gajdy Koncert akordeonowy Seweryna Gajdy Koncert akordeonowy Seweryna Gajdy

 

fot. MB

 

 

Zdzisław Beksiński – mroki podświadomości

 

12 maja b.r., odbył się wernisaż wystawy malarstwa Zdzisława Beksińskiego, przygotowanej przez Muzeum Historyczne w Sanoku. Ekspozycja pt. Zdzisław Beksiński – mroki podświadomości, była jedną z atrakcji Europejskiej Nocy Muzeów 2012, której odsłona w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu została zatytułowana : SANOK W SANDOMIERZU. Wśród znakomitych gości towarzyszących temu wydarzeniu byli: Wiesław Banach, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, Ewa Borucka z Fundacji Beksiński, Janusz Szuber, sanocki poeta, eseista i felietonista oraz Andrzej Smolik, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku. Wernisaż uświetnił swoją obecnością także Wiesław Myśliwski, wybitny polski pisarz związany z Sandomierzem.

Fenomen twórczości Beksińskiego związany jest przede wszystkim z unaocznieniem, zmaterializowaniem w technikach artystycznych, Obrazów podświadomości które są zapewne symbolami stanów duchowych współczesnego człowieka. Groza śmierci, rozpadu, zniszczenia, samotności jest tu nieustannie obecna. Czy sztuka Zdzisława Beksińskiego prowadzi nas ku rozpaczy czy też działa na zasadzie catharsis i czy światło, które nieustannie odnajdujemy w jego sztuce, daje choć odrobinę nadziei- pozostanie zawsze osobistą refleksją każdego z widzów – powiedział w swoim słowie wprowadzającym do wystawy dyrektor Wiesław Banach, prywatnie wieloletni przyjaciel artysty. Entuzjaści sztuki Beksińskiego mieli wyjątkową okazję nie tylko do obejrzenia 21 obrazów prezentujących twórczą ewolucję artysty (od dzieł wczesnego nurtu z tzw. okresu fantastycznego po dzieła namalowane ok. 2000 roku), ale i do spotkania z samym….mistrzem, odkrywającym własną filozofię życia i źródła twórczych inspiracji. Dzięki uprzejmości Muzeum Historycznego w Sanoku, w trakcie wernisażu, emitowany był pokaz multimedialny – wywiad, który artysta udzielił w swojej warszawskiej pracowni Wiesławowi Banachowi.

 

Wystawa będzie czynna do września 2012 roku.

 

Bożena Ewa Wódz

 

 

Wernisaż wystawy malarstwa Zdzisława Beksińskiego Wernisaż wystawy malarstwa Zdzisława Beksińskiego Wernisaż wystawy malarstwa Zdzisława Beksińskiego Wernisaż wystawy malarstwa Zdzisława Beksińskiego Wernisaż wystawy malarstwa Zdzisława Beksińskiego

 

fot. MB

 

Osiemdziesiąta rocznica urodzin Wiesława Myśliwskiego

 

Od lewej: Paweł Różyło, Jerzy Krzemiński, Wiesław Myśliwski, Stanisław Baj, Piotr Ławrowski, Bogumiła Kaniewska

 

11 maja 2012 roku w sandomierskim Zamku miało miejsce uroczyste otwarcie swoistego „spektaklu - wystawy”, zatytułowanego Myśli-wski, zorganizowanego z okazji osiemdziesiątej rocznicy urodzin Wiesława Myśliwskiego, wybitnego polskiego prozaika związanego z Ziemią Sandomierską.

 

Wiesław Myśliwski urodził się 25 marca 1932 roku w Dwikozach koło Sandomierza, uczęszczał do szkoły średniej w Sandomierzu, maturę zdał w 1951 roku. Następnie studiował filologię polską w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, którą ukończył w 1956 roku. Zadebiutował w 1967 roku powieścią Nagi sad. W kolejnych latach ukazywały się powieści i dramaty: Pałac (1970), Złodziej (1973), Klucznik (1978), Kamień na kamieniu (1984), Drzewo (1988), Widnokrąg (1996), Requiem dla gospodyni (2000), Traktat o łuskaniu fasoli (2006).

 

Podczas wernisażu Wiesław Myśliwski odniósł się do źródeł swojego pisarstwa, które biją dla niego „w miejscu gdzie się człowiek urodził”, gdzie przeżył najpiękniejsze chwile swojego życia.

 

Spektakl-wystawę można będzie oglądać do 22 lipca 2012 roku.

 

Piotr Ławrowski

 

 

Uroczyste otwarcie „spektaklu - wystawy” Myśli-wski Wiesław Myśliwski Bogumiła Kaniewska Stanisław Baj Uroczyste otwarcie „spektaklu - wystawy” Myśli-wski

Uroczyste otwarcie „spektaklu - wystawy” Myśli-wski Uroczyste otwarcie „spektaklu - wystawy” Myśli-wski Uroczyste otwarcie „spektaklu - wystawy” Myśli-wski Uroczyste otwarcie „spektaklu - wystawy” Myśli-wski Uroczyste otwarcie „spektaklu - wystawy” Myśli-wski

 

fot. MB

 

Spotkanie dzieci z artystą Jurijem Sulimowem

9 maja 2012 r. w Ratuszu, gdzie prezentowana jest wystawa Sandomierz w malarstwie Jurija Sulimowa odbyło się spotkanie artysty z dziećmi z Przedszkola Samorządowego nr 6 w Sandomierzu. Dzięki opowieściom artysty dzieci dowiedziały się gdzie leży Krym - rodzinne strony Jurija Sulimowa, jak przebiegała jego droga artystyczna, poznały tajniki pracy artysty-malarza. Dzieci miały możliwość zapoznania się z pojęciami dotyczącymi sztuk plastycznych, dowiedziały się jak powstają obrazy olejne, czym jest płótno malarskie, sygnatura malarza i jaką rolę pełnią ramy. Na koniec dzieci pochwaliły się doskonałą znajomością zabytków Sandomierza, które zostały uwiecznione na prezentowanych obrazach. Młodzi uczestnicy spotkania wykazali się nie tylko wrażliwością na sztukę, ale również ciekawymi spostrzeżeniami i pytaniami do artysty.

 

Małgorzata Pszczółnak

 

 

Spotkanie	dzieci z artystą Jurijem Sulimowem Spotkanie	dzieci z artystą Jurijem Sulimowem Spotkanie	dzieci z artystą Jurijem Sulimowem Spotkanie	dzieci z artystą Jurijem Sulimowem

 

fot. PŁ

 

Finisaż wystawy pt. „BLASK I SZELEST ARYSTOKRACJI.
Tkaniny i stroje z XVIII wieku”

W dniu 6 maja b.r., w Zamku Sandomierskim, odbył się finisaż wystawy pt. „BLASK I SZELEST ARYSTOKRACJI. Tkaniny i stroje z XVIII wieku”. W spotkaniu uczestniczył Dyrektor Muzeum Paweł Różyło, pracownicy oraz goście zainteresowani tematem

Głównym punktem programu zamykającego ekspozycję prezentowaną w cyklu Polscy Kolekcjonerzy, był wykład wygłoszony przez mgr inż. Przemysława Krystiana Farysia, doktoranta Politechniki Łódzkiej na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów, pt. „BLASK I SZELEST MODY OD EPOKI MARII ANTONINY DO CZASÓW TITANICA”. Znalazło się w nim omówienie najważniejszych zmian zachodzących w modzie od XVIII wieku do I Wojny Światowej. Uczestnicy mieli okazję poznać historię tkanin i strojów, opisaną przez fotografie ukazujące wyjątkowe, oryginalne obiekty noszone kiedyś przez eleganckie damy. Wśród nich modele sukien nigdy jeszcze nie pokazywane szerokiej publiczności w Polsce. Zostały ukazane i pokrótce omówione suknie XVIII-wieczne, suknie z XIX wieku ( między innymi na krynolinie i tiurniurze), dzieła mody secesyjnej oraz suknie nawiązujące do stylu powszechnie uwielbianych arcydzieł krawieckich Paula Poiret’a, noszonych ok. 1912 roku, a dziś przywołujących na myśl splendor czasów Titanica. Spotkanie zakończyło dwumiesięczną prezentację dzieł francuskich, angielskich i włoskich „desenistów”.

 

 

Finisaż wystawy pt. „BLASK I SZELEST ARYSTOKRACJI. Tkaniny i stroje z XVIII wieku” Finisaż wystawy pt. „BLASK I SZELEST ARYSTOKRACJI. Tkaniny i stroje z XVIII wieku”

 

fot. Małgorzata Pszczółnak

 

Promocja książki Ks. dra Wiesława Wilka
pt. "Do miłości - środka. O liryce modlitewnej w polskiej poezji romantycznej"

27 kwietnia w sandomierskim Zamku odbyło się spotkanie poświęcone promocji książki księdza Wiesława Wilka pt. Do miłości - środka. O liryce modlitewnej w polskiej poezji romantycznej.

Słowo wprowadzające wygłosił Krzysztof Burek – redaktor naczelny „Zeszytów Sandomierskich”.

Organizatorami wydarzenia byli: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Towarzystwo Naukowe Sandomierskie i Klub Inteligencji Katolickiej.

 

 

 

Promocji książki księdza Wiesława Wilka Promocji książki księdza Wiesława Wilka Promocji książki księdza Wiesława Wilka

Promocji książki księdza Wiesława Wilka Promocji książki księdza Wiesława Wilka Promocji książki księdza Wiesława Wilka

Promocji książki księdza Wiesława Wilka Promocji książki księdza Wiesława Wilka Promocji książki księdza Wiesława Wilka

 

fot. MB

 

Spotkanie z Wiesławą Karczewską-Grabias

Wiesława Karczewska-Grabias


fot. Marian Poloński

 


26 kwietnia 2012 r. w Domu Pracy Twórczej „Alicja”, odbyło się spotkanie z Wiesławą Karczewską-Grabias, autorką tomu wspomnień „Wydobyte z niepamięci”.

 

Sandomierz w malarstwie Jurija Sulimowa

19 kwietnia 2012 r. w Ratuszu, odbył się wernisaż wystawy Sandomierz w malarstwie Jurija Sulimowa. Wystawa zorganizowana została w związku z jubileuszem 20–lecia pobytu artysty w Sandomierzu oraz 30-leciem pracy twórczej.

 

Wystawę można oglądać do 20 maja 2012 r.

 

Małgorzata Pszczółnak

 

 

Sandomierz w malarstwie Jurija Sulimowa Sandomierz w malarstwie Jurija Sulimowa Sandomierz w malarstwie Jurija Sulimowa Sandomierz w malarstwie Jurija Sulimowa

 

fot. MB

 

Świat w obiektywie Stanisława Szwarc-Bronikowskiego

17 kwietnia 2012 r. w sandomierskim Zamku odbył się przegląd archiwalnych filmów dokumentalnych o tematyce archeologicznej, etnograficznej, przyrodniczej, religioznawczej, zrealizowanych przez Stanisława Szwarc-Bronikowskiego – wybitnego dziennikarza, od urodzenia silnie związanego z Sandomierszczyzną, wieloletniego redaktora TVP, podróżnika, filmowca, autora książek i albumów, członka prestiżowych organizacji krajowych i międzynarodowych, laureata licznych nagród i wyróżnień. Zaprezentowano osiem zróżnicowanych tematycznie filmów, utrzymanych w konwencji czarno białej (materiały z lat 60-tych i 70-tych XX w.) oraz kolorowej, zrealizowanych w „najbardziej dziewiczych” zakątkach świata. Polscy dziennikarze gościli w wioskach rdzennych mieszkańców Papui Nowej Gwinei, Indii, Peru. Dokumentowali ich życie codzienne, archaiczne wierzenia, zwyczaje i obrzędy plemienne, które z perspektywy minionych kilkudziesięciu lat niestety nie przetrwały próby czasu. Poszukiwaniu dzikich plemion towarzyszyła reporterska wędrówka śladami dawnych kultur archeologicznych.

Przegląd poprowadził Jarosław Kret - znany dziennikarz telewizyjny, fotoreporter, prezenter pogody w TVP 1, reżyser filmów dokumentalnych o tematyce „światopoznawczej”, autor książek i albumów fotograficznych. Gościem honorowym była żona podróżnika, Zofia Joanna Szwarc-Bronikowska, zawodowo związana z montażem filmów dla TVP.

Przegląd zorganizowany przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

 

Iwona Łukawska

 

 

Przegląd archiwalnych filmów dokumentalnych Stanisława Szwarc-Bronikowskiego Przegląd archiwalnych filmów dokumentalnych Stanisława Szwarc-Bronikowskiego Przegląd archiwalnych filmów dokumentalnych Stanisława Szwarc-Bronikowskiego

Przegląd archiwalnych filmów dokumentalnych Stanisława Szwarc-Bronikowskiego Przegląd archiwalnych filmów dokumentalnych Stanisława Szwarc-Bronikowskiego Przegląd archiwalnych filmów dokumentalnych Stanisława Szwarc-Bronikowskiego

fot. MB