Szukaj:
 
 
 
  Strona główna · Godziny otwarcia . Ceny biletów · Oferty i cennik · Oferta edukacyjna · Lokalizacja Zamku · Wolontariat · Kontakt  
  Data pl v0.2 - by KESS Dzisiaj jest sobota, 20 pazdziernika 2018 r. 293 dzien roku  
 
Aktualności Wydarzenia
Wystawy
Wystawy czasowe Wystawy stałe
O muzeum
Działy i zbiory Historia muzeum Zamek sandomierski Szachy Publikacje Nagrody i wyróżnienia Mikołaj Gomółka Nasi Darczyńcy Podziękowania
Nasi partnerzy Galeria Logowanie
 
Losowa fotografia
 

 

100 – lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

 
MKiDN

 

Logo MKiDNLogo NIMOZLogo MOSInformacja o zadaniu zrealizowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w 2016 roku

 

Dziedzictwo kulturowe – priorytet 2 – Wspieranie działań muzealnych
Otwarcie Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

 

W poniedziałek, 28 listopada odbyło się oficjalne otwarcie jednej z najnowocześniejszych pracowni konserwacji dzieł sztuki w regionie z udziałem Burmistrza Sandomierza Marka Bronkowskiego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach Anny Żak-Stobieckiej, konserwatorów sztuki, radnych miasta, pracowników muzeum, uczniów z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Sandomierzu wraz z Panią Dyrektor Małgorzatą Augustynowicz i mieszkańców Sandomierza. W ramach ogłoszonych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programów na 2016 r. Muzeum Okręgowe w Sandomierzu otrzymało dofinansowanie na realizację sześciu projektów, m.in. na utworzenie Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej. Pracownia została wyposażona w nowoczesny i profesjonalny sprzęt, urządzenia, materiały do konserwacji oraz restauracji dzieł sztuki (np. stoły: próżniowy i niskociśnieniowy służące do tzw. dublażu, prostowania, konserwacji malarstwa sztalugowego), narzędzia stolarskie i plastyczne, pochłaniacz oparów i rozpuszczalników, lampy emitujące światło dzienne, urządzenia dokumentujące procesy prac naprawczych: mikroskop, laptop, profesjonalne studio fotograficzne itp. Monitorowanie stałych warunków wilgotnościowo – temperaturowych w pracowni konserwatorskiej ma zapewnić specjalistyczne oprzyrządowanie pomiarowe takie jak sonda do nieinwazyjnego pomiaru wilgotności, higrometr z pomiarem temperatury, czy luksomierz z sondą do pomiaru światła. Działalność pracowni nie ograniczy się tylko do konserwacji. Niezwykle ważna jest profilaktyka muzealna. W oparciu o międzynarodowe normy dotyczące warunków klimatycznych i oświetleniowych regularnie będą kontrolowane warunki pokazywania i przechowywania zabytków znajdujących się w salach ekspozycyjnych i magazynach. Gromadzone przez blisko sto lat zbiory Muzeum wymagają stałej i fachowej opieki konserwatorskiej, szczególnie z uwagi na ich zróżnicowanie i liczebność. Powstanie pracowni pozwoli nam na spełnienie jednej z podstawowych funkcji muzeum – stałą ochronę i zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego. Tak pojmowana konserwacja muzealna w praktyce zostanie zrealizowana dwutorowo: z jednej strony przeprowadzone zostaną interwencyjne zabiegi konserwatorskie jak np. usuwanie zabrudzeń, podklejanie odspojeń, uzupełnianie ubytków, wykonywanie retuszy, a z drugiej liczne działania z zakresu profilaktyki i prewencji konserwatorskiej. Realizacja grantu nie byłaby możliwa bez fachowej pomocy naszych konsultantów, dyplomowanych konserwatorów z wieloletnim doświadczeniem: prof. dr hab. Elżbiety Basiul – dziekana Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. dr hab. Danuty Stępień - kierownika Pracowni Technologii Kopii Ikon Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Aleksandra Harkawego, Piotra Zawadzkiego, Marka Babsia oraz Anny Ucieklak (Muzeum Śląskie w Katowicach). Dziękujemy za pomoc.

 

Projekt został zrealizowany w ramach programu Dziedzictwo kulturowe – priorytet 2 – Wspieranie działań muzealnych, Utworzenie pracowni konserwatorskiej w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, dzięki dotacji finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowe-go wynoszącej 48.017,58 zł.

 

Całkowity koszt zadania wyniósł 63.314,80 zł. Koordynatorem przedsięwzięcia była Karolina Garnuszek.

 

KG

 

Logo MKiDNLogo Kultura DostępnaLogo MOSInformacja o zadaniu realizowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w 2016 roku

 

 

Program Ministerstwa Kultury: Kultura Dostępna
Objazdowe Muzeum Archeologiczne

 

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zakończyło realizację zadania w ramach programu Kultura Dostępna pt.: „Objazdowe Muzeum Archeologiczne”. Celem projektu było przybliżenie ważnego, często pomijanego w programie nauczania aspektu dziedzictwa kulturowego, jakim są pradzieje człowieka i zajmująca się ich badaniem archeologia. Zajęcia prowadzili doświadczeni archeolodzy (członkowie Klubu Przyjaciół Archeologii Ziemi Sandomierskiej) i historycy, specjalizujący się w historii regionu. Zajęcia odbywały się od maja do listopada w 14 szkołach i placówkach opiekuńczych na terenie województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. Według założeń wstępnych przewidziano aż dla około 400 odbiorców. Rzeczywiste zainteresowanie naszym projektem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania – liczba uczestników spotkań wyniosła przeszło 1000 osób. W zajęciach udział wzięły zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe.

 

W czasie lekcji pokazowych uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. o tym, jak wyglądało życie codzienne dawnych mieszkańców ziemi sandomierskiej w czasach przedhistorycznych, a także jak wygląda praca archeologa w muzeum i podczas badań wykopaliskowych. Niezapomnianą przygodą była „podróż w czasie”, kiedy to uczniom przedstawiano informacje o początkach osadnictwa człowieka w ich „małej ojczyźnie”, aż po czasy niemal współczesne. Lekcje były bogato ilustrowane zdjęciami zabytków pochodzących ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Podczas warsztatów zajęciowych uczniowie mogli zobaczyć rekonstrukcje archeologiczne przygotowane przez członków Klubu Przyjaciół Ziemi Sandomierskiej. Przykładowo, uczniowie przymierzali dawne stroje, szczególnym powodzeniem cieszyły się oględziny kopii elementów uzbrojenia, narzędzi i ozdób z dawnych wieków. Wykorzystując zdobytą podczas zajęć wiedzę zainteresowani archeologią mogli przyporządkować odpowiednie przedmioty właściwym im czasom na specjalnie przygotowanej osi. Zobaczyli, jak produkowano przez tysiąclecia narzędzia krzemienne w czasach przed poznaniem metali. Liczni uczestnicy zajęć przygotowali własnoręcznie, na wzór dawnych przedmiotów codziennego użytku używanych w pradziejach, naczynia gliniane, kolorowe szklane paciorki oraz ozdoby z bursztynu (ich kopie wykonywano za pomocą np. prehistorycznej wiertarki łukowej). Dla najmłodszych uczniów przygotowaliśmy tzw. „małe wykopaliska archeologiczne”, w czasie których adepci archeologii mogli odnaleźć ukryte przez nas artefakty. Wielokrotnie sprzyjała nam dobra pogoda, dzięki czemu warsztaty mogły odbyć się na świeżym powietrzu. Sprzyjało to nauce niełatwej sztuki strzelania z łuku, oczywiście pod bezpiecznym okiem instruktora.

 

O nadchodzących spotkaniach informowaliśmy na bieżąco, rozmieszczając plakaty w danych miejscowościach oraz poprzez Internet, a także na portalach społecznościowych. Dla uczestników spotkań przygotowaliśmy bezpłatne materiały promocyjne - broszury informujące o projekcie, z których mogli się dowiedzieć m.in. o tym co należy zrobić, gdy przypadkowo odnajdziemy zabytek archeologiczny oraz odnaleźć adresy najbliższych muzeów w województwie świętokrzyskim i podkarpackim. Szkolne biblioteki wzbogaciły się o nieodpłatne egzemplarze katalogu wystawy „Ziemia sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu”, którego wydanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponadto każda ze szkół otrzymała „Podręcznik archeologii dla najmłodszych” autorstwa Moniki Bajki. Partnerem projektu był Caritas Diecezji Sandomierskiej, w którego placówkach (w Sandomierzu, Rudniku nad Sanem i Tarnobrzegu) – poza szkołami - również odbywały się zajęcia. Koordynatorem projektu był Hubert Szymczyk, pracownik Działu Archeologicznego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

 

 

Zadanie udało się zrealizować dzięki dotacji finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynoszącej 12000,00 zł przy wkładzie własnym stanowiącym 7118,00 zł.

 

Całkowity koszt realizacji zadania wyniósł 19 118,00 zł, w tym dotacja ze środków finansowych MKiDN wyniosła 12 000,00 zł.

 

Wszystkim naszym partnerom oraz uczestnikom „Objazdowego Muzeum Archeologicznego” bardzo serdecznie dziękujemy!

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Hubert Szymczyk

 

 

Logo MKiDNLogo MOSInformacja o zadaniu zrealizowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w 2016 roku

 

Dziedzictwo kulturowe – priorytet 3 – Kultura ludowa i tradycyjna,
Ludowe obrzędy doroczne i rodzinne utrwalone w kadrach filmowych

 

W ramach programu MKiDN Dziedzictwo kulturowe – priorytet 3 – Kultura ludowa i tradycja, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zrealizowało w 2016 r projekt pt. „Ludowe obrzędy doroczne i rodzinne utrwalone w kadrach filmowych” obejmujący nagranie czterech filmów dokumentalnych o tematyce etnograficznej. Dzięki zaangażowaniu profesjonalnej kadry złożonej z etnografów, współpracownika TVP S.A. i Telewizji Polsat, fotografa, grafika komputerowego, wolontariuszy, twórców ludowych oraz członków zespołów: Zespołu Pieśni i Tańca „Leśnianie” działającego przy Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich w Leśnej, Zespołu Śpiewaczego „Świętokrzyskie Jodły” działającego przy Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie, Zespołu Obrzędowego „Lasowiaczki” działającego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim oraz Zespołu Śpiewaczo-Obrzędowego „Janowiacy” działającego przy Janowskim Ośrodku Kultury w Janowie Lubelskim zostały zarchiwizowane na taśmach filmowych dawne zwyczaje, wybrane obrzędy doroczne i rodzinne kultywowane przez grupy etniczne zamieszkujące tereny Polski południowo-wschodniej (woj. świętokrzyskie, podkarpackie i lubelskie). W efekcie końcowym Muzeum Okręgowe wyprodukowało w najnowszej technologii cyfrowej Full HD z zapisem na nośniki Blu-ray cztery filmy pt.: „Zmówiny”, „Wesele świętokrzyskie”, „Pośnik janowski”, „Od św. Szczepana po Gromniczną”, dokumentujące niematerialne aspekty kultury ludowej. Sekwencje filmowe nagrywano w scenerii stałej wystawy etnograficznej „Dawna wieś sandomierska”, eksponowanej w siedzibie Muzeum. Poszczególne etapy realizacji projektu zostały zarchiwizowane przez sandomierskiego fotografika Piotra Pawła Pieklika ze Studia „Foto – Celina”. Z wybranych plików zdjęciowych została przygotowana wystawa fotograficzna, której wernisaż odbył się w siedzibie Muzeum Okręgowego w Sandomierzu dnia 14 października 2016 r., podczas spotkania podsumowującego i promującego realizację projektu. Ryszard Gancarz – sandomierski artysta plastyk, wykonał projekty graficzne etykiet i okładek do płyt oraz opracował projekt zaproszenia i plakatu na spotkanie promujące zadanie i wystawę fotograficzną. Filmy stanowią cenny materiał archiwalny dla etnografów, etnologów, muzealników, pedagogów, animatorów i pasjonatów kultury ludowej. Wykorzystywane będą do celów popularnonaukowych, dydaktycznych, promocyjnych oraz udostępniane zainteresowanym osobom, instytucjom kultury i oświaty.

 

Zadanie udało się zrealizować dzięki dotacji finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynoszącej 25000,00 zł przy wkładzie własnym stanowiącym 14020,00 zł.

 

Całkowity koszt zadania wyniósł 39020,00 zł. Pomysłodawczynią i realizatorką projektu była Iwona Łukawska kustosz Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

 

Iwona Łukawska

 

Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego

Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego

 

Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Janowiacy z Janowa Lubelskiego Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Janowiacy z Janowa Lubelskiego Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Janowiacy z Janowa Lubelskiego

Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Janowiacy z Janowa Lubelskiego

 

Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Leśnianie z Leśnej Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Leśnianie z Leśnej Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Leśnianie z Leśnej

Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Leśnianie z Leśnej

 

Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Świętokrzyskie Jodły ze Śniadki Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Świętokrzyskie Jodły ze Śniadki Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Świętokrzyskie Jodły ze Śniadki

Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Świętokrzyskie Jodły ze Śniadki

 

 

Logo MKiDNLogo Kultura DostępnaLogo MOSInformacja o zadaniu realizowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w 2016 roku

 

 

Program: Edukacja – priorytet – Edukacja kulturalna,
Fascynujący świat spektakli muzycznych

 

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zakończyło w listopadzie b.r. realizację projektu pt. Fascynujący świat spektakli muzycznych. Audycje umuzykalniające i koncert pieśni, utwo-rów z oper, operetek i musicali, dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu Edukacja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zasadniczym założeniem przedsięwzięcia była edukacja muzyczna dzieci i młodzieży z powiatu sando-mierskiego w zakresie poznania klasycznych form i gatunków muzycznych. Cykl zajęć obej-mował tematykę scenografii, tańca oraz choreografii scenicznej. A trzeba dodać, że dostęp nas wszystkich do muzyki tzw. poważnej jest w naszej okolicy utrudniony, z powodu po pro-stu braku, niestety placówek związanych z greckimi muzami: Melpomeną i Polihymnią. Muzyczne zajęcia prowadzili wielokrotnie nagradzani śpiewacy operowi, duet mał-żeński z Wrocławia, Państwo Dorota Ujda-Jankiewicz (sopran liryczny) oraz Andrzej Jan-kiewicz ( tenor).

 

Uczestnicy lekcji umuzykalniających (dzieci i młodzież z sandomierskich i pobliskich szkół) przeżyli niezapomniane emocje. Były też łzy wzruszania i zachwytu. Pierwsze dźwię-ki głosu artystki wprawiały przy tym często młodą widownię w osłupienie. Śpiew operowy „na żywo” stanowił dla wielu naszych uczestników pierwsze tego rodzaju przeżycie! Stąd też narodził się pomysł, aby podarować im nieco muzyki klasycznej, tym bardziej, że zewsząd otacza nas muzyka tak zwana popularna. Uczestnicy zajęć przyznali szczerze, że żaden gatu-nek muzyczny nie jest w stanie poruszyć serc tak mocno jak opera, operetka, musical!, wzbo-gacony na dodatek grą aktorską i scenografią (w której nie brak było wspaniałych strojów). W ramach projektu odbył się również w Muzeum koncert otwarty dla szerokiej pu-bliczności. Artyści przy akompaniamencie pianisty wykonali najpopularniejsze utwory musi-calowe oraz operetkowe. Uczestnicy, którzy zapełnili naszą salę tzw. rycerską „po brzegi” wiertnie się bawiła, a bisom nie było końca.

 

Wszystkim naszym partnerom, jak też uczestnikom muzycznych warsztatów bardzo serdecznie dziękujemy za współpracę, zapraszając do Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Koordynatorem projektu była Natalia Szmuc, pracownik Działu Edukacyjno-Promocyjnego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

 

 

Zadanie udało się zrealizować dzięki dotacji finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynoszącej 20 000,00 zł przy wkładzie własnym stanowiącym 8 980,00 zł.

 

Całkowity koszt realizacji zadania wyniósł 28 980 zł, w tym dotacja ze środków finansowych MKiDN wyniosła 20 000,00 zł.

 

Wszystkim naszym partnerom oraz uczestnikom bardzo serdecznie dziękujemy!

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Logo MKiDNLogo MOSInformacja o zadaniach realizowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w 2016 roku

 

W ramach ogłoszonych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programów na 2016 r. Muzeum Okręgowe w Sandomierzu otrzymało dofinansowanie na realizację 5 projektów:

1. „Poszukiwania siedziby rodu Zawiszy Czarnego herbu Sulima w Garbowie, gm. Dwikozy, woj. Świętokrzyskie”(Program: Dziedzictwo kulturowe, Priorytet: Ochrona Zabytków Archeologicznych) - projekt naukowo-badawczy, interdyscyplinarny: archeologia, historia, paleogeografia,

2. „Zakup kolekcji obrazów Jerzego Potrzebowskiego” (Program: Kolekcje, Priorytet: Kolekcje muzealne)

3. „Utworzenie pracowni konserwatorskiej w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu” (Program: Dziedzictwo kulturowe, Priorytet: Wspieranie działań muzealnych),

4. „Ludowe obrzędy doroczne i rodzinne utrwalone w kadrach filmowych (Program: Dziedzictwo kulturowe, Priorytet: Kultura ludowa i tradycja) - kontynuacja realizacji filmów (w technice cyfrowej) dokumentujących zwyczaje ludowe,

5. „Objazdowe Muzeum Archeologiczne” (Program: Kultura dostępna) - cykl lekcji i warsztatów poświęconych archeologii realizowanych w małych miejscowościach regionu (adresatem będą zwłaszcza dzieci i młodzież z grup wykluczanych i niepełnosprawnych).

6. „Fascynujący świat spektakli muzycznych” (Program: Kultura dostępna) - cykl audycji umuzykalniających, które poprowadzą światowej sławy artyści (adresatem będą zwłaszcza dzieci i młodzież z grup wykluczanych, zamieszkujących tereny wiejskie).

Będziemy oczywiście informować Państwa na temat dalszych postępów w realizacji projektów, jak również o rozstrzygnięciach innych konkursów, do których przystąpiliśmy.

Zapraszamy także na str. MKiDN: http://www.mkidn.gov.pl/

Logo MKiDNLogo MOSInformacja o zadaniach zrealizowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Dziedzictwo kulturowe – priorytet 3 – Kultura ludowa i tradycja,
Filmy i reportaże dokumentujące wybrane aspekty kultury ludowej.

 

W ramach programu MKiDN Dziedzictwo kulturowe – priorytet 3 – Kultura ludowa i tradycja, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zrealizowało w 2015 r projekt pt. „Filmy i reportaże dokumentujące wybrane aspekty zamierającej kultury ludowej” obejmujący nagranie trzech filmów dokumentalnych o tematyce etnograficznej oraz reportaży przybliżających historię i osiągnięcia zespołów obrzędowych. Przy współudziale zespołów: „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego, „Janowiacy” z Janowa Lubelskiego, „Teatru Obrzędowego Ożarów” z Ożarowa, twórców ludowych, rękodzielników, etnografów (m.in. ze Stowarzyszenia Akademia Kobiet Twórczych AKT), filmowców zarchiwizowane zostały niematerialne aspekty zamierającej kultury ludowej (wierzenia, praktyki magiczne, zachowania społeczne) społeczności z trzech województw Polski południowo-wschodniej (świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego). Sekwencje filmowe nagrywano w najnowszej technologii cyfrowej Full HD, w scenerii stałej wystawy etnograficznej „Dawna wieś sandomierska”, eksponowanej w siedzibie Muzeum. Ponadto zdjęcia reportażowe powstawały w siedzibach zespołów obrzędowych tj. w: Baranowie Sandomierskim, Janowie Lubelskim i Ożarowie. Poszczególne etapy realizacji projektu zarchiwizowane zostały przez sandomierskiego fotografika Piotra Pieklika. Z wybranych zdjęć przygotowana została wystawa fotograficzna pt. „Migawki z planów filmowych”, ukazująca poszczególne etapy prac nad projektem. Ryszard Gancarz, sandomierski artysta – grafik wykonał projekt okładek i etykietach płyt do filmów i reportaży oraz druków promocyjnych. W październiku 2015 r. w sali widowiskowej sandomierskiego Zamku odbyło się spotkanie promujące realizację zadania połączone z wernisażem wystawy fotograficznej. Po raz pierwszy, na dużym ekranie wyemitowano fragmenty filmów pt.: „Lasowiackie gusła”, „Prządki”, „Babskie rządy w chałupie u Bartosów” oraz reportaży pt. „Zespół Obrzędowy Lasowiaczki”, „Zespół Obrzędowy Janowiacy”, „Teatr Obrzędowy Ożarów”. Nagrania stanowią cenny materiał archiwalny, edukacyjny i promocyjny dla placówek muzealnych, grup teatralno-obrzędowych, pedagogów, animatorów kultury ludowej.

 

Zadanie udało się zrealizować dzięki dotacji finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynoszącej 25000,00 zł przy wkładzie własnym stanowiącym 14088,00 zł.

 

Całkowity koszt zadania wyniósł 39088,00 zł. Pomysłodawczynią i realizatorką projektu była Iwona Łukawska kustosz Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

 

Iwona Łukawska

 

Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Janowiacy Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Janowiacy Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Janowiacy Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Janowiacy

Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Janowiacy z Janowa Lubelskiego

 

Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego

Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego

 

Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego z Ożarowa Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego z Ożarowa Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego z Ożarowa Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego z Ożarowa

Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego z Ożarowa

 

 

Dziedzictwo Kulturowe, Priorytet 2. Wspieranie działań muzealnych,
Katalog wystawy „Ziemia Sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu”.

 

W roku 2013 Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zrealizowało projekt, w ramach którego powstał katalog bogatych zbiorów archeologicznych, znajdujących się na stałej wystawie w sandomierskim Zamku. Katalog ma na celu popularyzowanie wiedzy o archeologii regionu, najważniejszych zabytkach i stanowiskach archeologicznych, ma także przybliżać Czytelnikom, nie związanym zawodowo z archeologią, podstawowe informacje o dawnych epokach i kulturach archeologicznych. Katalog został wydany w atrakcyjnej oprawie graficznej (publikacja w formacie A4 w twardej oprawie, papier kredowy, kolorowe fotografie). Jest dostępny również w formie elektronicznej na płycie DVD oraz na stronie internetowej pod adresem www.archeologia-sandomierz.pl. Katalog we wszystkich formach jest dwujęzyczny, został wydany w języku polskim i angielskim, zaś strona internetowa jest przystosowana do potrzeb osób niedowidzących.

 

Publikacja zawiera około 400 zdjęć ponad 730 zabytków, wykonanych w niespotykanej konwencji. Zabytki ukazane są chronologicznie oraz pogrupowane na wytwory poszczególnych kultur archeologicznych. Przy każdej epoce i kulturze archeologicznej prezentację zdjęć z podpisami poprzedza krótki opis, przybliżający daną epokę czy społeczeństwo. W opisach znajdziemy też informacje o najważniejszych odkryciach i stanowiskach archeologicznych na Ziemi Sandomierskiej czy ciekawostki o prezentowanych na wystawie wytworach materialnych dawnych mieszkańców regionu.

 

Publikacja w formie książkowej i na płycie DVD będzie rozprowadzana bezpłatnie do instytucji kultury i placówek naukowych w całej Polsce i poza jej granicami (m.in. do bibliotek Instytutów Archeologii), do bibliotek w województwie świętokrzyskim, a także wśród osób szczególnie zainteresowanych przeszłością Ziemi Sandomierskiej.

 

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kwota dofinansowania wyniosła 25500,00 zł, a wkład własny Muzeum 9800,00 zł.

 

Katalog wystawy „Ziemia Sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu” - okładka Katalog wystawy „Ziemia Sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu” - płyta DVD Katalog wystawy „Ziemia Sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu” - strona katalogu

 

 

Rozwój infrastruktury kultury, Priorytet 1. Infrastruktura kultury,
Sprzęt wielokrotnego użytku do organizacji wystaw czasowych.

 

Całkowita wartość zadania obejmuje kwotę 31000,00 zł, w tym dotacja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynosi 23000,00 zł.

 

Zgodnie z założeniami projektu realizowanego w ramach programu Muzeum przystąpiło do realizacji zadania, który obejmuje zakup kiosków multimedialnych oraz gablot, które oprócz atrakcyjnego prezentowania eksponatów muzealnych, spełniają również wymogi bezpieczeństwa poprzez odpowiednie zabezpieczenie obiektów. Kioski multimedialne w ciekawy i zajmujący sposób umożliwią uzyskanie dodatkowych informacji o eksponatach, a także pozwolą samodzielnie dotrzeć do tematów, które interesują zwiedzającego. Nowoczesny sprzęt multimedialny pozwoli również na uzupełnienie tradycyjnej formy komunikowania się ze zwiedzającym.

 

Sprzęt wielokrotnego użytku do organizacji wystaw czasowych Sprzęt wielokrotnego użytku do organizacji wystaw czasowych Sprzęt wielokrotnego użytku do organizacji wystaw czasowych

Sprzęt wielokrotnego użytku do organizacji wystaw czasowych Sprzęt wielokrotnego użytku do organizacji wystaw czasowych Sprzęt wielokrotnego użytku do organizacji wystaw czasowych

Sprzęt wielokrotnego użytku do organizacji wystaw czasowych Sprzęt wielokrotnego użytku do organizacji wystaw czasowych Sprzęt wielokrotnego użytku do organizacji wystaw czasowych

Sprzęt wielokrotnego użytku do organizacji wystaw czasowych

 

 

Dziedzictwo Kulturowe, Priorytet 3. Kultura ludowa,
Zwyczaje i obrzędy ludowe utrwalone w kadrze.

 

W ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dziedzictwo Kulturowe, Priorytet 3. Kultura ludowa) Muzeum Okręgowe zrealizowało w 2012 r. projekt pt. Zwyczaje i obrzędy ludowe utrwalone w kadrze, obejmujący nagranie trzech filmów dokumentujących wybrane aspekty kultury ludowej, dawne zwyczaje i obrzędy kultywowane w Polsce południowo-wschodniej. Filmy realizowano przy współpracy najbardziej autentycznych zespołów obrzędowych : „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego, „Janowiacy” z Janowa Lubelskiego, „Teatr Obrzędowy Ożarów” z Ożarowa, twórców ludowych, etnografów m.in. ze Stowarzyszenia Akademia Kobiet Twórczych AKT, pracowników TVP. Sekwencje filmowe nagrywano w scenerii stałej wystawy etnograficznej „Dawna wieś sandomierska”, eksponowanej w siedzibie Muzeum. Poszczególne etapy realizacji projektu zostały zarchiwizowane przez fotografa Piotra Pieklika. Ryszard Gancarz, sandomierski artysta – grafik wykonał projekt okładek i etykietach płyt do filmów oraz druków promocyjnych. W październiku br. w sali widowiskowej sandomierskiego Zamku odbyło się spotkanie promujące realizację zadania. Po raz pierwszy, na dużym ekranie wyemitowano fragmenty filmów pt.: „Wielkie pranie u Bartosów”, "Na świętego Jędrzeja”, „Lasowiacka wigilia”, zrealizowanych w najnowszej technologii Full HD z zapisem na nośnik Blu-ray. Filmy o tematyce etnograficznej stanowią cenny materiał archiwalny zarówno dla polskich etnografów, muzealników, animatorów kultury ludowej. Wykorzystywane będą do celów popularnonaukowych, edukacyjnych, promocyjnych naszego regionu oraz udostępniane zainteresowanym osobom prywatnym, instytucjom kultury i oświaty. Filmy emitowane będą w Muzeum Okręgowym, jak również w siedzibach zespołów obrzędowych biorących udział w projekcie.

 

Zadanie udało się zrealizować dzięki dotacji finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynoszącej 25000,00 zł przy wkładzie własnym stanowiącym 9760,00 zł.

 

Całkowity koszt zadania wyniósł 34760,00 zł. Pomysłodawczynią i realizatorką projektu była Iwona Łukawska kustosz Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

 

Iwona Łukawska

 

Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Ożarów Okładka filmu Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Ożarów

Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Ożarów

 

Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego Okładka filmu Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego

Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego

 

Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Janowiacy z Janowa Lubelskiego Okładka filmu Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Janowiacy z Janowa Lubelskiego

Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Janowiacy z Janowa Lubelskiego

 

 

Dziedzictwo Kulturowe, Priorytet 1. Ochrona zabytków,
Sandomierz, Muzeum Okręgowe: prace remontowo-budowlane związane z usuwaniem skutków nawałnicy.

 

W dniach 22 – 30 grudnia 2011r w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu przeprowadzono prace remontowo-budowlane związane z usuwaniem skutków nawałnicy, która nawiedziła Sandomierz w nocy z 26 na 27 lipca 2011r. Zadanie zostało dofinansowane w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe priorytetu 1 „Ochrona zabytków” ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa.

 

W ramach projektu wykonano prace remontowo – budowlane polegające na usunięciu osuwisk na skarpie, rekonstrukcji skarpy, oraz jej zabezpieczenia za pomocą palowania, naprawiono także powierzchnie z kostki kamiennej.

 

Całkowity koszt zadania wyniósł: 107 736,56zł Dotacja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyniosła 100% wnioskowanej kwoty

 

Prace remontowo-budowlane związane z usuwaniem skutków nawałnicy Prace remontowo-budowlane związane z usuwaniem skutków nawałnicy Prace remontowo-budowlane związane z usuwaniem skutków nawałnicy Prace remontowo-budowlane związane z usuwaniem skutków nawałnicy Prace remontowo-budowlane związane z usuwaniem skutków nawałnicy

Prace remontowo-budowlane związane z usuwaniem skutków nawałnicy.

 

 

Dziedzictwo Kulturowe, Priorytet 5. Ochrona dziedzictwa kultury ludowej,
Filmy dokumentujące dawne zwyczaje i obrzędy ludowe.

 

W ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dziedzictwo Kulturowe, Priorytet 5. Ochrona dziedzictwa kultury ludowej) Muzeum Okręgowe zrealizowało w 2009 r. projekt pt. Zwyczaje i obrzędy ludowe utrwalone w kadrze, który obejmował nagranie trzech filmów dokumentujących dawne zwyczaje i obrzędy ludowe kultywowane w Polsce południowo-wschodniej. Filmy realizowano z udziałem zespołów obrzędowych: „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego, „Janowiacy” z Janowa Lubelskiego, „Teatr Obrzędowy Ożarów” z Ożarowa, twórców ludowych, etnografów, pracowników TVP. Sekwencje filmowe powstawały głównie w zrekonstruowanym wnętrzu izby mieszkalnej będącej elementem stałej wystawy etnograficznej „Dawna wieś sandomierska”. W rezultacie archiwum Działu Etnograficznego wzbogaciło się o trzy filmy DVD – Przed Wielkanocą. Zwyczaje i obrzędy u Lasowiaków; Rózgowiny; W zimowy wieczór z kądzielą w chałupie u Bartosów.

 

Zadanie udało się zrealizować dzięki dotacji finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynoszącej 10 000,00 zł przy wkładzie własnym stanowiącym 4 420,00 zł.

 

Całkowity koszt zadania wyniósł 14 420,00 zł. Projekt realizowała Iwona Łukawska kustosz Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

 

Iwona Łukawska

 

Realizacja nagrań z udziałem Teatru Obrzędowego Ożarów Realizacja nagrań z udziałem Teatru Obrzędowego Ożarów Realizacja nagrań z udziałem Teatru Obrzędowego Ożarów Realizacja nagrań z udziałem Teatru Obrzędowego Ożarów

Realizacja nagrań z udziałem Teatru Obrzędowego Ożarów

 

Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Janowiacy z Janowa Lubelskiego Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Janowiacy z Janowa Lubelskiego Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Janowiacy z Janowa Lubelskiego Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Janowiacy z Janowa Lubelskiego

Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Janowiacy z Janowa Lubelskiego

 

Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego

Realizacja nagrań z udziałem Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego

 

 

 
 
17227348 Unikalnych wizyt