Polish Polish

instagram blue|     Znajdź nas na: youtube blue

Play
previous arrow
next arrow
Slider

Na wystawie pt. „Sandomierski strój ludowy” zaprezentowano pięć kompletów zrekonstruowanych strojów ludowych: codzienny strój chłopca, odświętne stroje panny i kawalera oraz gospodarza i gospodyni. Towarzyszą im szczegółowe opisy zamieszczone na posterach. Ubiory powstały w pracowni dr Marii Molendy  w Nowym Sączu, w oparciu o publikację Janusza Kamockiego „Atlas Polskich Strojów Ludowych. Część 5. Strój sandomierski” oraz stroje znajdujące się w zbiorach naszego Muzeum. Wystawa została zorganizowana w ramach projektu „Sandomierski EtnoDesign”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2019.  Ekspozycję przygotowali: dr Dominik Kacper Płaza, Kinga Kędziora-Palińska, Elżbieta Kownacka i Iwona Łukawska. Głównym celem projektu autorstwa Kingi Kędziory – Palińskiej i dr Dominika Płazy jest upowszechnienie wiedzy stroju sandomierskim – elemencie lokalnego, materialnego dziedzictwa kulturowego. Pragniemy zachęcić artystów, twórców, rękodzielników do inspirowania się modą ludową, jej ciekawym wzornictwem i bogatą kolorystyką, ale też pokazać, jak piękny był dawny strój sandomierski, dziś odtwarzany i wykorzystywany przez zespoły folklorystyczne, ale będący źródłem inspiracji dla artystów m.in. dla Justyny Wesołowskiej. Więcej informacji o projekcie: Sandomierski EtnoDesign.

Wystawę można zwiedzać w siedzibie naszego Muzeum od 16 – 22 października 2019 r.

Jaćwingowie 13 września - 1 grudnia 2019

Wystawa przedstawia zarys dziejów najpotężniejszego z plemion pruskich w świetle odkryć archeologicznych i najnowszych ustaleń historyków. Jaćwiescy konni wojownicy we wczesnym średniowieczu siali postrach wśród swoich sąsiadów zapisując się na kartach kronik i dokumentów z epoki. Klęska Jaćwingów, wyludnienie i podział zajmowanego przez nich terenu doprowadziły do stopniowego zaniku pamięci o tym walecznym plemieniu. Najnowsze odkrycia archeologiczne z Szurpił, gm. Jeleniewo, Skomacka Wielkiego (Ostrowia), gm. Stare Juchy oraz innych, ważnych ośrodkach wczesnośredniowiecznej Jaćwieży potwierdzają militarny charakter kultury tego ludu oraz przede wszystkim przywołują go z mroków zapomnienia.

Wystawa składa się z 14 plansz oraz 6 gablot z zabytkami. Eksponowanych będzie 141 przedmiotów, głównie broni i elementów oporządzenia wojowników, ale także ozdób jaćwieskich, pochodzących ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Wystawa została przygotowana w ramach projektu Polsko-Norweska Inicjatywa Nowoczesnego Konserwatorstwa Archeologicznego .

Wystawa fotograficzna „Sandomierz w czasie okupacji” została przygotowana przez Sandomierskie Centrum Kultury, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu i grupę FB „Czarno- biała fotografia Sandomierza”, z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Fotografie przedstawione na wystawie pochodzą z zasobów archiwalnych Muzeum Okręgowego w Sandomierzu i zbiorów osób prywatnych.
Wystawę można zwiedzać do 16 października 2019 r. w Porcie Kultury. Następnie zostanie przeniesiona do Muzeum Okręgowego w Sandomierzu gdzie będzie eksponowana od 18 października 2019 r.
Autorami wystawy są Anna Pawlak z Sandomierskiego Centrum Kultury i dr hab. Tomisław Giergiel z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Wystawa jest drugą z kolei odsłoną spuścizny artystycznej Ryszarda Gancarza – jednego z najwybitniejszych malarzy i grafików z Sandomierszczyzny, aktywnego twórczo na przestrzeni ostatniego dwudziestolecia XX wieku i niepełnych dwóch dekad XXI wieku. Twórczość malarska Ryszarda Gancarza obok pejzażu i scen figuratywnych, obejmuje również imponujący zbiór kompozycji z gatunku martwych natur.  I właśnie poprzez  temat martwych natur po raz pierwszy ukazany w tak dużej skali oraz fragmenty cyklu W Pracowni i Autobiografia, pragniemy przedstawić  Państwu wszechstronność Jego talentu. Muzealna ekspozycja to wyjątkowa okazja do zobaczenia dzieł na co dzień niedostępnych, w  większości należących do zbiorów rodziny artysty. Dla miłośników malarstwa, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu przygotowało bogato ilustrowane wydawnictwo towarzyszące wystawie pt. RYSZARD GANCARZ. MARTWA NATURA, do nabycia w muzealnej kasie.

Ryszard Gancarz (12 IV 1955 – 12 V 2017) to artysta zaliczany do elitarnej grupy twórców związanych z Sandomierzem, znacząco wyróżniający się we współczesnej sztuce polskiej, ceniony przez krytykę,  publiczność, ale i wytrawnych koneserów sztuki i kolekcjonerów. Uprawiał rysunek, grafikę warsztatową i użytkową oraz malarstwo, prowadząc nieustanne poszukiwania i eksperymenty w zakresie środków ekspresji, nowej ikonografii, niekonwencjonalnych ujęć tematów i stale poszerzając bazę doświadczeń plastycznych. Ryszard Gancarz został odznaczony 2008 roku Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” za szczególny wkład w polską kulturę.

Galeria, I piętro Zamku Królewskiego

Czas ekspozycji: lipiec-październik 2019

Wystawa „Piękne Małpy Europy. Przestroga artysty” jest współorganizowana przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu oraz Fabrykę Porcelany AS i Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Wystawa 47 małpich rzeźb z brązu opatrzonych flagami Państw Europy symbolicznie nawiązuje do trwającej integracji krajów europejskich. Jak mówi autor rzeźb, Adam Spała: „Kolekcja jest przestrogą dla ludzkości, aby uchronić naszą cywilizację przed zagładą. Jeżeli świat, a w szczególności rodzinna Europa nie będzie współpracować, a koncentrować się jedynie na własnych korzyściach, to kruchy jest nasz los. Utracenie empatii może niebezpiecznie zbliżyć ludzi do poziomu zwierząt”. Ekspozycja bezpośrednio odnosi się do kolekcji malowideł na porcelanie, prezentowanych pod bliźniaczą nazwą w Galerii Sztuki Współczesnej van Rij w Fabryce Porcelany w Ćmielowie. Wystawa będzie eksponowana od 27 kwietnia do 30 września br. na Dziedzińcu Dolnym Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Serdecznie zapraszamy!

NCK

PomnikHistorii

organizatorzy

4 tripadvisor

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

7 MKiDN

9 nocleg

Godziny otwarcia Muzeum:

Poza sezonem turystycznym
(01.10.2019 r. - 19.04.2020 r.)
Poniedziałek | 13.00 - 15.00 oprócz pierwszego w m-cu. Wstęp wolny na wystawy stałe.
Wtorek - Niedziela | 10.00 - 17.00
 
W sezonie turystycznym 
(20.04.2020 r. - 30.09.2020 r.)
Poniedziałek | 13.00 - 15.00 oprócz pierwszego w m-cu. Wstęp wolny na wystawy stałe.
Wtorek - Niedziela | 10.00 - 18.00

Cennik biletów:

Bilet normalny (dorośli): 15zł
Bilet ulgowy (uczniowie, itp): 10zł
Bilet grupowy normalny z przew. MOS: 10zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MOS: 8zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3)): 40zł
Bilet "3w1" normalny: 30zł Muzeum Okręgowe, Brama Opatowska, Trasa Podziemna.
Bilet "3w1" ulgowy: 20zł Muzeum Okręgowe, Brama Opatowska, Trasa Podziemna.

• Zobacz pełny cennik

 

© 2018 Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:Łącznie ilość odwiedzin:1975974

Obecnie na stronie 37 gości