slajd1.jpeg

MUZEUM ZAMKOWE
W SANDOMIERZU

slajd1.jpeg

Obiekt tygodnia:

Drapacz krzemienny z miejscowości Jasice

DrapaczForma: drapacz z łukowatym i niskim drapiskiem
Numer inwentarzowy: MZS/AW/599
Wymiary: długość – 51 mm; szerokość – 40 mm; grubość – 8 mm
Surowiec: krzemień świeciechowski
Chronologia: neolit – kultura pucharów lejkowatych (IV tysiąclecie p.n.e.)

Kolejnym prezentowanym w danym miejscu zabytkiem krzemiennym jest wyrób z miejscowości Jasice, gm. Wojciechowice. Miejscowość ta była już wspominana przy okazji opisywania półwytworu siekiery z krzemienia pasiastego.

W przypadku tegoż znaleziska pojawia się po raz kolejny osoba darczyńcy. Idzie w tym przypadku znów o Zbigniewa Lenartowicza, który do kolekcji muzeum PTK w Sandomierzu, przed II wojną światową, przekazał bardzo dużą liczbę zabytków.

Więcej…

"Tadeusz Kościuszko. Człowiek Idei"

Wielkość liter

Wystawa Muzeum Historii Polski w Warszawie

„Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” to tytuł wystawy przygotowanej przez MHP z okazji obchodów Roku Kościuszki. W 2017 roku wystawa pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego i w roku ubiegłym była pokazywana w Warszawie.

Wystawa przybliża sylwetkę wielkiego Polaka, obywatela Rzeczpospolitej, Francji, Ameryki i Europy, człowieka idei i działania, wojskowego i intelektualisty, który służbie wolności poświęcił całe życie. Zaprezentowane zostaną ważne momenty z jego biografii, wielkie dokonania inżynieryjne, zwycięskie i przegrane bitwy. Część ekspozycji poświęcona jest prywatnemu życiu Naczelnika: miłości i pasjom, którym się oddawał.

Ekspozycja jest instalacją plenerową, wykorzystującą nowoczesne środki wystawiennicze. Ikonografia, cytaty i teksty korespondują z rozwiązaniami graficznymi oraz multimediami. Na multimedialnych ekranach widzowie mogą zobaczyć m.in. animacje bitew, w których czynny udział brał Tadeusz Kościuszko, prezentację znaków pieniężnych z podobiznami Naczelnika, fotografie pomników i portretów jemu poświęconych. Na wystawie będą również fragmenty fabularnego filmu o Kościuszce z 1938 roku. Będzie okazja posłuchać muzyki przez niego skomponowanej. Uwagę zwiedzających przykuje ponad trzymetrowa rzeźba – głowa Kościuszki. Ekspozycja została przygotowana w wersji polsko-angielskiej.

Organizator wystawy: Muzeum Historii Polski w Warszawie

Współorganizator: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Partnerzy: Narodowy Bank Polski, Dom Spotkań z Historią, Ambasada Stanów Zjednoczonych, Ambasada Francji, Instytut Francuski, Ambasada Szwajcarii.

Patroni medialni: Polskie Radio, TVP 3, Polska Agencja Prasowa, portal historyczny dzieje.pl i miesięcznik „Mówią Wieki”


Czas ekspozycji: 6 kwietnia - listopad 2018 r., dziedziniec zamku królewskiego


Dział Historyczny

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:13287959

Obecnie na stronie 164 gości