2
2

Powidoki wiślane szypra Kałuży

Wielkość liter

Powidoki wiślane szypra KałużyWystawa fotografii Jacka Marczewskiego zatytułowana „Powidoki wiślane szypra Kałuży” prezentuje poetyckie obrazy Wisły i ludzi rzeki. W 2019 r. będzie można ją obejrzeć w kilkunastu nadwiślańskich miastach i miejscowościach oraz w Orleanie na Festiwalu Loary, największym europejskim festiwalu tradycyjnych łodzi i statków rzecznych.

Od soboty 23 lutego do niedzieli 10 marca będziemy prezentować zdjęcia w foyer Zamku Królewskiego w Sandomierzu.

 

 

 

 

Od autora: Sześć lat temu zostałem wprowadzony w świat dzikiej rzeki, tradycyjnych drewnianych łodzi, nieokiełznanej przyrody. Wisła płynie obok nas. Pędzimy wzdłuż jej brzegów, przeprawiamy się przez mosty. Nie zauważamy jej. Ja kiedyś zatrzymałem się na brzegu. Wsiadłem do drewnianej łodzi i popłynąłem. Rzeka pokazała mi swoje piękne piaszczyste wyspy, plaże, zieloną dżunglę na brzegach, mnogość ptaków i innych zwierząt. Poznałem ludzi Wisły.

Na rzece spotkałem szypra Jarosława Kałużę, człowieka który trzynaście razy przepłynął Wisłę trasą dawnych flisaków – od zerowego żeglownego kilometra do Gdańska. Tygodnie, gdy Kałuża płynie niesiony nurtem do morza, to całe jego życie. Czasem siada gdzieś na uboczu i z oddali obserwuje rzekę, towarzyszy podróży i wszystko to, co go otacza. Zapytany, o czym wtedy myśli, odpowiada, że zapamiętuje obrazy i chwile. Te wspomnienia pozwalają mu potem przetrwać zimę i doczekać wiosny, gdy będzie mógł znowu płynąć. Stąd tytuł wystawy „Wiślane powidoki szypra Kałuży”, na którą złożyły się obrazy Wisły i ludzi nią pływających – trochę bajkowe, zatrzymane pod powiekami i w pamięci.

Wystawa prezentuje czterdzieści zdjęć zrobionych przeze mnie w ciągu ostatnich pięciu lat. Przez cały rok 2019 będzie pokazywana w miastach i miejscowościach nad Wisłą, od źródeł do ujścia: w Krakowie, Sandomierzu, Solcu nad Wisłą, Ostrowcu Świętokrzyskim, Gassach, Warszawie, Płocku, Toruniu, Grudziądzu, Tczewie i Gdańsku. We wrześniu zostanie przewieziona do Orleanu pod Paryżem i wyeksponowana na Festiwalu Loary, największym europejskim festiwalu tradycyjnych łodzi i statków rzecznych.

Partnerzy i patroni wystawy: „Gazeta Wyborcza”, miesięcznik „Żagle”, Muzeum Powstania Warszawskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Festiwal Wisły, Gala Orderu Rzeki Wisły.

JACEK MARCZEWSKI
Zawodowo zajmuję się fotografią od 1983 roku. Obecnie pracuję jako fotoreporter w „Gazecie Wyborczej”, współpracuję z pozostałymi tytułami wydawnictwa Agora oraz pismami innych wydawców. Jestem wiceprezesem Press Club Polska.
W latach 1983-87 współpracowałem z prof. Januszem Boguckim i Niną Smolarz przy realizacjach działań artystycznych Kultury Niezależnej – „Znak krzyża” (kościół przy ul. Żytniej w Warszawie), „Apokalipsa - światło w ciemności” (kościół św. Krzyża w Warszawie), „Grób Pański” Jerzego Kaliny i Grzegorza Kowalskiego (kościół św. Krzyża w Warszawie), „Piąta rocznica Solidarności - czy pamiętasz?” (kościół św. Mikołaja w Gdańsku), „Droga świateł spotkania ekumeniczne” (kościół przy ul. Żytniej w Warszawie). W 1989 roku plakat mojego autorstwa ,,Głosuj z nami”, wybrany przez Andrzeja Wajdę, był wykorzystywany w ogólnopolskiej kampanii wyborczej. Byłem członkiem pierwszego zespołu redakcyjnego „Gazety Wyborczej”. Na stałe byłem związany także z takimi tytułami jak: „Tygodnik Kulturalny”, tygodnik „Spotkania”, „Życie Warszawy”, „Super Express", „Wprost”, „Dziennik”. Publikowałem w wielu polskich pismach takich jak: „Tygodnik Powszechny”, „Tygodnik Solidarność”, „Newsweek”, „Polityka”, „Przekrój”, „Rzeczpospolita”, „Teatr”, „Twórczość”, „Architektura-murator”, „Dom i Wnętrze”, „Dobre Wnętrze”, „Elle Decoration”, „Sukces”, „Twój Styl”, „Playboy”, „Puls”, „National Geographic” oraz zagranicznych: „Kontakt”, „L'Express”, „Liberation”, „Die Zeit”, „New York Times”. Otrzymałem szereg nagród i wyróżnień w konkursach fotografii prasowej. Fotografie mojego autorstwa dwukrotnie zostały uznane za najlepsze zdjęcia o Polsce wyłonione w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej. Byłem jurorem w wielu konkursach fotograficznych, wśród nich w konkursie Newsreportaż organizowanym przez tygodnik „Newsweek” oraz BZ WBK Press Foto. Moje prace były prezentowane na indywidualnych i zbiorowych wystawach m.in. na ekspozycjach: „Więźniowie”, „Warszawa. Na dzień przed”, „20 lat Gazety Wyborczej” (w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”), „Schyłek PRL-u” (w warszawskim Domu Spotkań z Historią), „Polish Paths to Freedom" w londyńskim Imperial War Museum oraz „Wyspa, Otok, Island”, której premiera miała miejsce w Chorwacji, a polską edycję można było oglądać w Warszawie. Jestem autorem plakatów, albumów, ilustracji w wielu książkach. Mój dorobek obejmuje kilkaset reportaży z Polski i m.in. Rosji, Armenii, Litwy, Estonii, Włoch, Czech, Ruandy, Nigerii, Etiopii.
Zajmuję się fotografią newsową, polityczną, społeczną, sportową.
W portfolio mam bogatą kolekcję portretów: wybitnych polityków i mężów stanu, cenionych naukowców, słynnych artystów polskich i zagranicznych, jak również profesjonalne sesje mody.

Od sześciu lat pływam po Wiśle własnoręcznie zbudowaną repliką drewnianej łodzi wiślanej typu bat. Biorę udział we wszystkich najważniejszych wydarzeniach związanych w rzeką, takich jak Festiwal Wisły, Flis Festiwal w Gassach, Zielone Świątki na Urzeczu, Warszawskie Święto Wisły, Godzina W, Wielkie Królewskie Regaty Wiślane w Solcu nad Wisłą, Festiwal Dookoła Wody w Sandomierzu, Wiślana Pielgrzymka św. Zygmunta do Płocka oraz Gala Orderu Rzeki Wisły, której jestem jednym z pomysłodawców i współorganizatorem. W 2017 roku byłem gościem (ze swoją łodzią) Festiwalu Loary w Orlenie pod Paryżem, największego festiwalu flisackiego w Europie. Na co dzień propaguję Wisłę i pływanie po niej w artykułach i wywiadach prasowych, audycjach radiowych i programach telewizyjnych m. in. w „Gazecie Wyborczej”, radiu RDC, radiu Chilli Z, radiu Z, stacjach telewizyjnych TVN i TVP oraz podczas wydarzeń kulturalnych związanych z Wisłą. 

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:13185306

Obecnie na stronie 129 gości