Polish Polish
Slider

Obiekt tygodnia:

Kamienna forma odlewnicza

Kamienna forma odlewniczaSandomierz

Średniowiecze (XIII-XIV w. ?)

Wymiary: 45 x 46 x 13 mm

Materiał: kamień

 

Więcej…


IMIENINY:

Przedwczoraj: Beniamina Balbiny
Wczoraj: Grazyny Ireny
Dzisiaj: Wladyslawa Franciszka
Jutro: Ryszarda Ireny
Pojutrze: Benedykta Izydora

Kalendarium najbliższych wydarzeń

Sandomierskie Źródłato nasza kolejna propozycja dla sympatyków Sandomierza, pasjonatów historii i miłośników ciekawej lektury. Zachęcamy do odsłaniania tajemnic naszego miasta i całego regionu, wzbogacania własnej wiedzy, podróży w czasie...w zaciszu własnego domu.  Jak to zrobić? 

Najlepiej sięgając do wartościowych publikacji, znajdujących się w zasobach bibliotek cyfrowych. Poniżej publikujemy linki do darmowych źródeł naszego regionalnego dziedzictwa: książek twórców - często nieco zapomnianych - związanych z ziemią sandomierską.

A zatem naśladując renesansowych humanistów: Ad fontes

*(łac. do źródeł)

Śniadanie Wielkanocne - retrospekcjaW 2000 roku Muzeum Okręgowe w Sandomierzu wyszło z inicjatywą organizacji I edycji Śniadania Wielkanocnego, imprezy popularyzującej lokalny folklor, zwyczaje i obrzędy wielkopostne i wielkanocne, kultywowane przez mieszkańców regionu sandomierskiego. Utrzymane w podniosłej atmosferze spotkanie, odbywało się co roku w przededniu kościelnych obchodów Niedzieli Palmowej. Przez dwadzieścia lat, razem z naszymi przyjaciółmi spotykaliśmy przy symbolicznym wielkanocnym stole by pielęgnować polskie tradycje świąteczne, nasze dziedzictwo kulturowe. Okazałe palmy wielkanocne, zróżnicowane pod względem formy i dekoracji kosze ze święconką, stroiki okolicznościowe, inscenizacje teatralne odgrywane przez delegacje gmin naszego powiatu, nadawały każdej edycji imprezy niepowtarzalny charakter i klimat. Tak też miało być i w tym roku… Niestety los napisał nam inny scenariusz…

Kamienna tablica ku czci Aleksandra PatkowskiegoPo wojnie sandomierski oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego uczcił go  pamiątkową kamienną tablicą wmurowaną w ścianę budynku u zbiegu ulic Żeromskiego i Patkowskiego .

W  78.rocznicę śmierci zachęcamy do zapoznania się z fragmentami publikacji  dr Danuty Paszkowskiej "Aleksander Patkowski mniej znany" dotyczącymi okupacyjnego okresu biografii wiodącego patrona polskiego krajoznawstwa.  Artykuł pochodzi z książki  "Twórca polskiego regionalizmu. Nowe badania nad życiem i działalnością Aleksandra Patkowskiego" pod red. dra hab. Tomisława Giergiela , Sandomierz 2015.

 

 Polska Zobacz Więcej - Weekend za pół cenyDziś mieliśmy cieszyć się drugim dniem ogólnopolskiej akcji "Polska Zobacz Więcej - Weekend za pół ceny" - inicjatywy organizowanej przez Polską Organizację Turystyczną we współpracy z MSIT.

Niestety, jak można przeczytać na stronie organizatora "z uwagi na konieczność zmniejszenia ryzyka wynikającego z ewentualności rozszerzania się pandemii koronawirusa (SARS-Cov-2), podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu promocji akcji Polska zobacz więcej - Weekend za pół ceny oraz zaprzestaniu prezentacji listy partnerów zgłoszonych do projektu na stronie internetowej www.polskazobaczwiecej.pl. Warto zaznaczyć, że w chwili obecnej duża część podmiotów (np. muzea, teatry), mimo wcześniejszych deklaracji, nie może wziąć udziału w POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY, ze względu na zakaz funkcjonowania w terminie akcji".

Czekamy z niecierpliwością na IX odsłonę "Weekendu za pół ceny", w którym tradycyjnie weźmiemy udział. Mamy nadzieję, że jesienią akcja odbędzie się bez przeszkód i zobaczymy się w Zamku Królewskim w Sandomierzu.

Muzeum w sieci

NCK

PomnikHistorii

Muzealny Uniwersytet Dziecięcy

organizatorzy

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

10 patriotyzm

7 MKiDN

9 nocleg

Godziny otwarcia Muzeum:

Poza sezonem turystycznym
(01.10.2019 r. - 14.04.2020 r.)
Poniedziałek | 13.00 - 15.00 oprócz pierwszego w m-cu. Wstęp wolny na wystawy stałe.
Wtorek - Niedziela | 10.00 - 17.00
 
W sezonie turystycznym 
(14.04.2020 r. - 30.09.2020 r.)
Poniedziałek | 13.00 - 15.00 oprócz pierwszego w m-cu. Wstęp wolny na wystawy stałe.
Wtorek - Niedziela | 10.00 - 18.00

Cennik biletów:

Bilet normalny (dorośli): 15zł
Bilet ulgowy (uczniowie, itp): 10zł
Bilet grupowy normalny z przew. MOS: 10zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MOS: 8zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3)): 40zł
Bilet "3w1" normalny: 33zł Muzeum Okręgowe, Brama Opatowska, Trasa Podziemna.
Bilet "3w1" ulgowy: 23zł Muzeum Okręgowe, Brama Opatowska, Trasa Podziemna.

• Zobacz pełny cennik

 

© 2018 Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:Łącznie ilość odwiedzin:3135113

Obecnie na stronie 197 gości